Citat:
Ursprungligen postat av
PJ65
Jag tror det blir ett nyval.
V släpper aldrig kravet på att få sitta i regeringen.
S och C ser att V inte är en tillgång för dem i regeringen, för dålig kompetens helt enkelt.
Men S och C vet att om de bildar en regering nu med V så kommer de att tappa mer om 4 år om det håller så länge på grund av allt strul som V kommer att orsaka för dem.
Därav att S och C inte accepterar V i en regering.
Hellre ta kampen nu och kanske inte få bilda regering, tappa några % men om 4 år komma tillbaka och ta igen vad man tappat nu med orsak att V är inte ett parti att sammarbeta med.
Därav att det inte blir någon röd grön regering denna gången.
Att skylla på V är det enklaste för dem båda.
S, C och Mp bildar en allians som går till val tillsammans om 4 år.
Ulf kommer inte nu att få över C på sin sida eftersom C insett vilket dropp i väljarbasen det skulle medföra.
Många skulle lämna C för de andra borgerliga partierna.
Så, Ulf röstas ner.
Magda röstas ner eftersom hon inte vill ha med V i regeringen utan siktar på att gå ut gemensamt med C och Mp i ett nyval.
Nyval och Tidö vinner.
Om 4 år så tror S och C att de kan komma igen.
Kanske nya ledare för C och S tills dess.
Det är mitt scenario och vid ett nyval så tappar V väljare liksom S.
Jag tror att gör en Tidöregering det enklare att skaffa återvandringsbidraget när invandrare inte har hittat arbete med tanke på deras uppenbarheter att inte ens i närheten ha lika attraktiva CV:n som 9/10 andra som söker tjänsten samtidigt som dom, så kan även S och V tappa många väljare där. V hamnar farligt nära riksdagsspärren tillslut.
En reformation av SVT och SR kan också göra att fler sluta rösta på MP vilket blir mycket stort problem för dom då de ligger så nära spärren. En reformation av SVT kommer förr eller senare tror jag, jag tror Tidöpartierna inte tog tag i det förra mandatperioden för att inte verka radikala och försöka "påverka yttrandefriheten" eller nåt sånt skittjafs som media hade hävdat.
Men ju längre tiden går desto närmare kommer vi en reformation av SVT och SR tror jag, hela MPs existens hänger på SVT och SR ständiga 60 % fördelning kring klimatet och klimatfrågor i allsköns program, dokumentärer, nyhetsinslag och politiska debatter och seminarier på TV.
Sverige behöver en naturlig återvandring och reformering av media, det är ett första och väldigt stabilt steg till ett Sverige som styrs av högern med SD som utgör strypkoppel på M. Jag ser framför mig stora skattesänkningar som kan leda till ännu mer skatteintäkter och en behållen välfärd.