Idag, 17:08
  #16933
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av villnihaflum
Är ingen SD:are men höger. I detta fallet ser jag SD som smartare än V. Dom släpper i alla fall fram sitt lag så dom har en chans att vinna. Istället för att vägra släppa sargen.

Det tåls att sägas igen, SD värdesätter det som är bäst för Sverige mer än sin egen maktposition.

Finna många partier som borde ta lärdom av detta.
Citera
Idag, 17:08
  #16934
Medlem
52:46 i Magda vs Ulf nu på polymarket. Det har svängt fort!
Citera
Idag, 17:09
  #16935
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Libertarismus
Det kommer jag göra! Även tårta från Coop ska inhandlas idag. Att S misslyckas att bilda regering ska firas.

Sätt inte tårtan i halsen bara 🍰 Maggan kanske blir statsminister i slutändan och kanske kan det vara dumt att köpa tårtan redan idag. Grädden kanske hinner härskna….Dem är ju inte klara med regeringsbildningen ännu…🙂

Nu ska jag vara en trogen skattebetalare och åka till Systemet så att staten får in lite skatteintäkter till äldreomsorgen. 🙂

Trevlig helg!
Citera
Idag, 17:09
  #16936
Medlem
GoranPongs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av knasen79
Patetiskt att läsa alla SD-muppar hylla Åkesson som ett geni när han backar ur sina krav på ministerposter och låter en Alliansregering med enbart 39% av mandaten få komma till makten med de eftergifter som C kommer kräva för att ingå.
SD borde ha stått på sig och hade tjänat på ett extraval. Men jag kommer inte att rösta på SD mer så länge Åkesson sitter med tanke på allt svek.
Citera
Idag, 17:10
  #16937
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Karman
Så Centern måste välja kommunister eller nazister?

Nja, kommunister eller mitten snarare.
Citera
Idag, 17:12
  #16938
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BombaySaphire
Det är landsbygdstanter 50+ i Hälsingland och Dalarna samt en klick mjukismän och homofiler i Stockholms innerstad.

Ja, det är väl troligtvis så. Men som politiken beter sig, generellt, så börjar man undra.
Citera
Idag, 17:13
  #16939
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Så Thanden ger nu alltså Kristersson och Maggan en vecka på sig att presentera sitt "bästa bud". Rätt bra spelat faktiskt.

Kommer Maggan ens att svara? Socialdemokraterna har ju hela tiden varit märkligt sömniga och passiva. Det är som de ser sig som solen som allt ska kretsa kring, och alla ska komma med svetsarmössan i hand till dem.

Sorry Maggan, du är ute om du inte vaknar upp.

Trams, Kristersson måste locka över MP till sin sida annars kan han aldrig lova Centerpartiet nånting eftersom SD kommer kunna fälla deras budget när dom vill.
Citera
Idag, 17:13
  #16940
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Libertarismus
Sannolikt på systemet för att inhandla helgens rödtjut. Nu är det panik i S!

Hon tog helg tidigt och missade Åkessons pressträff. Men Baudin tog ju helg redan i förrgår och Ygeman är alltid svår att väcka. Så det är nog inte så många på jobbet som kan få panik? Någon praktikant som blev satt som telefonvakt kanske?
Citera
Idag, 17:13
  #16941
Medlem
Jadu Maggan !

Hur ska du lösa detta ?

”Detta är odemokratiskt”

”SD vill ha 12 ministrar ”

”Jag vann”
Citera
Idag, 17:14
  #16942
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnoughisEnough
Nja, kommunister eller mitten snarare.
Fast C, L, KD och M har väl inte egen majoritet? Vilka ska stödja den regeringen om inte SD får göra det?
Citera
Idag, 17:15
  #16943
Medlem
Månsans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av knasen79
Patetiskt att läsa alla SD-muppar hylla Åkesson som ett geni när han backar ur sina krav på ministerposter och låter en Alliansregering med enbart 39% av mandaten få komma till makten med de eftergifter som C kommer kräva för att ingå.
Som Åkesson sa, alternativet är sämre för SD. Griper vänstern makten tillsammans med C så hamnar SD helt offside i öknen i 4 år.

Du förstår verkligheten övertrumfar kartan.
Citera
Idag, 17:15
  #16944
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tjanska
Den veckan är nog mest för att C skall prata ihop sig för om vet var dom får mest politik, behöver samla alla som är involverade, regioner partigrupp m fl.

Dom vet ju redan var dom får mest egen politik. Nu har dom även chansen att hålla sina superviktiga röda linjer intakta genom att inte släppa fram V i regering samt undvika ett extra val.

Men det är nog inte lätt för C, delar av partiet vill vänsterut, man vill styra under S osv.. man kan inte få allt men vi får se hur riskbenägna dom är.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in