Citat:
Ursprungligen postat av
korrektamund0
Helt riktigt. Det Trump sitter och svamlar om hör inte hemma i en rumsren diskussion.
Putin har annekterat Krim och nu givit sig på resten Ukraina. Han skall ut ur Ukraina och sedan dömas att betala återuppbyggnaden av hela landet. Inget annat skall accepteras av Ukraina. Att som Trump ens föreslå att Ukraina skall ge eftergifter i form av landområden för att slippa bli bombade varje dag är skamligt att ens föreslå.
Höjden av självbedrägeri...
Trump beskyller Ukraina för stigande energipriser - som han åsamkat själv.
Eftersom Iran och anhängare skiter i honom.
Han ignorerar Putins attacker mot Ukrainas elnät.
I måndags tonade han ner attackerna med att Putin
inte hade "gjort mycket".
Detta uttalades några timmar innan Putins patrask skickade missiler till en park som dödade 6 personer.
Två var barn. En 1-åring dödades när hon satt i sin barnvagn.
Han ger Putin en boost när han sedvanligt attackerar Ukrainas elnät inför vintern.
Trumps dieselavtal med Putin kommer att ha en försumbar inverkan på amerikanska energipriser.
Putin som i sin tur är allierad med Iran -som servat honom i kriget mot Ukraina.
Ett Irankrig som får hans popularitet att dala.
Det är som sagt ett cirkelresonemang utan dess like.
Atlantic skriver att tre personer nära honom uppgett att han har övertygat sig själv att Ukrainas attacker mot raffinaderierna delvis är avsedda att undergräva republikanernas chanser nästa månad – och i förlängningen Trump.
Hans stödsiffror är nere i 32%.
Pga honom själv.
Men det går givetvis hans narcissistiska ego förnär så han måste utse Zelenzkyj som den ultimata syndabocken.
Vore roligt att veta vad Putin matat honom med. Som fullt medveten om Trumps sköra ego parallellt med hans beundran för despoten och patologiska driv att accepteras på den antidemokratiska arena.