2026-10-18, 15:56
  #181
Medlem
Galejans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aakke
“Might is right” är inte realism, det är en ursäkt för er svaga att buga för bullies.

Trump bryr sig om bensinpriser, opinionen och mellanårsvalen.

Därför köper han rysk diesel och skyller på Zelenskyj. Det är inte “might is right”, det är valpanik.

"Norra Europa" lär sig visst: vi rustar, stödjer Ukraina och gör aggression dyr för Ryzzen.

Putin räknade med tre dagars specialoperation; han fick Nato, sanktioner och ett Ukraina som slåss tillbaka.
Putin fick också en otvetydig propagandaseger i ett proxykrig mot Europa. Fem år har passerat och Väst har inte fått ut ryssen ur Ukraina. Eller fått till ett maktskifte i Kreml. Man har försökt med allt. Det går inte. Och att Europa inte försöker med militära medel beror på att man i ett ögonblick av tillfällig klarsyn inser att Europa varken har resurserna eller industrin för ett utnötningskrig mot Ryssland. Man har mer sofistikerade och dyrare vapen men om man inte vinner snabbt kommer Ryssland att nöta ner Europa med billiga lättframställda osofistikerade vapen samtidigt som Europa inte kommer att kunna ersätta sina förluster lika enkelt.

Även detta vet USA. Kanske inte Trump, eftersom han inte framstår som personen som har den detaljkännedomen. Men hans generaler och strateger vet. Man vet att en västlig konflikt med Ryssland utan att ha USA med i laget är dömd att förloras.

Det spelar ingen roll vad boomergubbar på västerländska internetforum tror baserat på deras tribalistiska bild av världen anno 1988. En militär konflikt med Ryssland hade varat i åratal och Europa hade förlorat.
Citera
2026-10-18, 16:02
  #182
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av simson12
Men det var inte topic. Topic var hur Trump reagerar med instinktiv avsmak på pissluffarens inställsamma beteende. Pissluffaren gläfser som en hund för att göra husse till lags, men det hjälps inte. De flesta har genomskådat vilken falsk typ Z. är, men inte hemska Ursula, de andra ink Kristersson tycker nog han är påfrestande oxå, men eftersom han inte gillar Putin så får man väl välja honom då. Pest eller kolera, kan man säga.

Såg man ganska snart vad Zelensky gick för. Behövdes inte mycket allmänpsykologisk insikt för det. Hans attityd i det beryktade besöket i Vita Huset sa det mesta. Precis som han ägde hela Ovala rummet där i sin svarta militära klädsel när han helt oberörd tog emot varningar av Trumo om fara för 3:e VK.
Men sådana är såna av hans sort, en like finns i Israel.

Men låt EU ta hand om det här kriget då - Sverige är den förste tillskyndaren för det åtminstone hittills.
Men Merz i Tyskland och GB börjar backa - det har helt enkelt inte råd, måste nu börja tänka på eget folk. Frankrike kan vi inte tala om, playboyen där har knappt mat för dagen till sig själv.

Paasikiivi (osäker stavning) men "experten" i svenska medier, kommer stå där med brallan nere när kriget är slut inom en inte avlägsen tid när Ryssland fått någon del i östra Ukraina och allt återgått, efter en längre periods ovänskap, till fred mellan länderna.
Men så blev det inte i tid och 100-tusentals människoliv har gått förlorade förgäves.

EU:s vanvett "att tas Ukraina tas hela EU av Ryssland" är inget annat än att "experter" som P. inom EU och Sverige skall ha sin digra försörjning löpande.
Bryssels roll i kriget är en annan historia, men obegripligt att politiker i stora EU-länder låter sig hunsas av kvinnan von det Leiden (osäker stavning).

Ryssland är ju knappt kapabelt att klara Krim (men kan nöta ned Donbass till oerhörda mänskligt lidande) - hur ska de då kunna utgöra ett hot mot EU?

Det är detta Trump, alltför sent, har insett. Hade han synat Zelensky redan i dennes famösa rollspel i Vita Huset hade kriget varit slut för 2 år sedan när EU insett allvaret med ett försvagat Nato och ett till synes meningslöst och ytterst plågsamt och utdraget krig mellan Ryssland och Ukraina.
__________________
Senast redigerad av Lantarbetaren 2026-10-18 kl. 16:18.
Citera
2026-10-18, 16:09
  #183
Medlem
klybans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Karatematch
Har psyket släppt ut dig nu igen? :/

Trodde tuffa du hade åkt till fronten och hjälpt till istället. Lite fegis i ryggraden du.
Vad har detta med donalds vikigt ned sig som en fjolla med sanktionerna?
Och bryter lagen mot 2022 lagen.
Citat:
Ursprungligen postat av QuadrupleCheese
Vad har du/ni egentligen för källa på det här?
Källa på putlers storhetsvansinne och emperiskta krig?
Ja, det berättar historien om ptuler din vatnik

Dock inget av detta ändrar något sanktioner som fjolla vek ned sig för.
Citera
2026-10-18, 16:12
  #184
Medlem
Trump har nog mött sin överman i Zelenskyj,
som inte låter sig bevekas av Trumps utspel.
Citera
2026-10-18, 16:15
  #185
Medlem
Aakkes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Galejan
Putin fick också en otvetydig propagandaseger i ett proxykrig mot Europa. Fem år har passerat och Väst har inte fått ut ryssen ur Ukraina. Eller fått till ett maktskifte i Kreml. Man har försökt med allt. Det går inte. Och att Europa inte försöker med militära medel beror på att man i ett ögonblick av tillfällig klarsyn inser att Europa varken har resurserna eller industrin för ett utnötningskrig mot Ryssland. Man har mer sofistikerade och dyrare vapen men om man inte vinner snabbt kommer Ryssland att nöta ner Europa med billiga lättframställda osofistikerade vapen samtidigt som Europa inte kommer att kunna ersätta sina förluster lika enkelt.

Även detta vet USA. Kanske inte Trump, eftersom han inte framstår som personen som har den detaljkännedomen. Men hans generaler och strateger vet. Man vet att en västlig konflikt med Ryssland utan att ha USA med i laget är dömd att förloras.

Det spelar ingen roll vad boomergubbar på västerländska internetforum tror baserat på deras tribalistiska bild av världen anno 1988. En militär konflikt med Ryssland hade varat i åratal och Europa hade förlorat.


Att kalla det där för en rysk seger är att blunda för verkligheten.

Ryssland har tömt sina lager, gjort sig till knähund åt Kina och lyckats med konststycket att få både Finland och Sverige att ansluta sig till NATO.

Vilken "propaganda-triumf" , något det bara är om målet var att förgöra den egna geopolitiska ställningen.

​Snacket om att Europa skulle förlora ett utnötningskrig mot rysk skrotbröte är historiskt blint.

EU-ekonomin är tio gånger större än Rysslands, och vi har knappt börjat varva upp.

Ryssland bränner sin ekonomi på maxfart i ett desperat slutspurtläge medan Europa sitter på en industriell och teknologisk bazooka.

Utan USA har Europa fortfarande luftherravälde, en totalt överlägsen flotta och resurser som gör Rysslands "billiga vapen" till meningslöst bränsle.

​Ryssland skulle krossas i ett utdraget krig mot ett mobiliserat Europa.
Citera
2026-10-18, 16:19
  #186
Medlem
Krasigts avatar
Det är faktiskt intressant hur spirituellt tredje värld USA har blivit under Trump 2. Att stoppa sanktionerna tjänar ingen, och kommer inte göra det lättare att vinna mellanårsvalet, så varför göra detta?
Citera
2026-10-18, 16:22
  #187
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DickeFix
Varifrån har du fått uppfattningen att Ryssland krigar för att utöka sina gränser? Det handlar om att de inte vill ha Nato inpå sina gränser! Vad tror du hade hänt om Mexiko hade ansökt om militärallians med Kina? USA anser sig enligt Monroe-doktrinen ha rätt att bestämma över hela västra hemisfären. På samma sätt anser sig Ryssland ha rätt till en buffertzon mot aggressiva Nato.

Citat:
Ursprungligen postat av Bobbyboi
Om nu kloaken ryssland "inte vill ha Nato inpå sina gränser kan man fråga sig hur den psykotiske dvärgen i kremls imperialistiska anfallskrig "tjänar" det syftet? Direkta resultat av detsamma är ju de facto att kloaken ryssland "fått" LÄNGRE gräns mot putains nemesis, försvarsalliansen Nato och att FLER länder har sökt, och fått, medlemskap i försvarsalliansen Nato, eller hur?

Du söker sanna "anledningar" till att den psykotiske dvärgen i kreml ägnar sig åt att invadera, ockupera, annektera och föra imperialistiska anfallskrig mot det till ryssland fredliga grannlandet Ukraina får du "leta" annorstädes.

Hens primära "anledning" är hens sinnessjuka "vision" om att återupprätta" det ondskans imperium hen är en produkt av, men hen drivs även av att stjäla Ukrainas naturtillgångar, inklusive gas, olja och de sällsynta jordartsmetaller som finns där i processen.

"Ukraine has tremendous natural resources for meeting domestic oil and gas production needs, with estimates of approximately 900 billion cubic meters of proven reserves of natural gas. In Europe, Ukraine ranks second for gas reserves. Three Ukrainian regions contain hydrocarbons resources: the Dnipro-Donetsk basin, the Carpathian region in western Ukraine, and the Black Sea and Crimea region in the south. The Dnipro-Donetsk basin is a major oil and gas producing region accounting for 90 percent of all current Ukrainian production."

https://www.trade.gov/energy-resource-guide-ukraine-oil-and-gas

"Som av en slump" sammanfaller naturtillgångarnas koordinater med de områden den psykotiske dvärgen i kreml "förklarat" som ryska och annekterat...

VARFÖR önskar DU att den psykotiske dvärgen i kreml skall tillerkännas överhöghet över Ukraina (och andra länder)? Varför kan hen inte stanna inom den enorma kloaken rysslands gränser? Det är förvisso synd om ryssarna som tvingas leva i en genomkorrupt fascist-diktatur under en narcissistisk megalomanisk psykopat, men varför vill du att andra folk skall tvingas till detsamma?

Citat:
Ursprungligen postat av DickeFix
Trump och Putin är samma skrot och korn; självgoda narcissister som tror att de har rätt att bestämma över andra länder. Däremot är det säkerhetspolitiskt naturligt att USA, Ryssland och Kina vill ha buffertzoner mellan varandra. Bäst för Europa är att vara en neutral region med goda relationer till samtliga stormakter. USA sådde avsiktligt split mellan Ryssland och Europa för att försvaga båda. Det är synd och skam att våra makthavare inte insett detta och nu gett bort vår militära suveränitet till USA inklusive överhöghet på våra 17 viktigaste miltärbaser, däribland samtliga flygflottiljer.
Om Minsk II genomförts hade det varit så mycket bättre för Ukraina, Europa och Ryssland.

Läs detta utdrag av en ögonvittnesskildring av OSSE-tjänstemannen Benoit Paré så ser du varför Minsk II inte genomfördes som avtalat.

https://www.nyhetsbanken.se/2026/08/ogonvittne-i-ukraina-2015-2022.html#gsc.tab=0

Men frågan gällde ju ditt påstående om att kloaken ryssland (i.e. den psykotiske dvärgen i kreml) inte "vill utöka sina gränser" men att kloaken inte "vill ha Nato inpå sina gränser". Varför kan du inte svara på den enkla frågan om hur putains imperialistiska anfallskrig tjänar "syftet" att inte "ha Nato inpå sina gränser"? Detsamma HAR ju de facto resulterart i att kloaken "fått" LÄNGRE gräns mot putains nemesis, försvarsalliansen Nato och att FLER länder har sökt, och fått, medlemskap i försvarsalliansen Nato, eller hur?

Vad gäller Minsk så vet du väl att putain BRÖT mot avtalen?

"The Minsk agreements, signed in 2014 and 2015, aimed to bring peace to the conflict in Eastern Ukraine by establishing a ceasefire and outlining steps for political resolution. However, Russia has violated these agreements in several ways:

Recognition of Separatist Republics: Russia recognized the self-proclaimed Donetsk People's Republic (DPR) and Luhansk People's Republic (LPR) as independent states in February 2022, which was a direct violation of Ukraine's territorial integrity.

Military Support: Despite the agreements, Russia continued to provide military support to the separatists, including weapons, troops, and other resources.

Failure to Withdraw Forces: The agreements called for the withdrawal of all foreign fighters and military equipment from the conflict zone, but Russia did not comply with this provision.

Ceasefire Violations: There have been numerous ceasefire violations by Russian-backed separatists, which have continued to destabilize the region.

Political Manipulation: Russia has been accused of using the Minsk agreements as a political tool to exert pressure on Ukraine and the international community, rather than genuinely seeking a peaceful resolution.

These actions have undermined the Minsk agreements and contributed to the ongoing conflict in Eastern Ukraine.
"

"Ögonvittnet" Benoit Pare är en patologisk lögnare som slaviskt upprepar kremls "narrativ". OM du, till äventyrs, vill torgföra något som hen anfört för att "berättiga" den psykotiske dvärgen i kremls invasion, ockupation, annektering och imperialistiska anfallskrig kan du gärna ange vad, specifikt, så kommer bevis om motsatsen "som ett brev på posten"...
Citera
2026-10-18, 16:23
  #188
Medlem
Teus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DickeFix
Ja, rent formellt har du rätt men orsakskedjan började redan 1994 och förutspåddes 2008

1994:
https://www.youtube.com/watch?v=ZHm_7T7QNl8

1997:
https://www.comw.org/pda/fulltext/9709brzezinski.html



2008:
https://wikileaks.org/plusd/cables/08MOSCOW265_a.html
Hade Ryssland inte invaderat Krim hade NATO frågan aldrig varit aktuell och hade inte blivit allvarlig innan den fullskaliga invasionen. Dessutom hade man inte haft ett Sverige och Finland i NATO heller. Ryssland har bäddat sängen man ligger i och kan bara skylla sig själva. Ukraina hade endast intentioner att närma sig EU av ekonomiska anledningar.
Citera
2026-10-18, 16:25
  #189
Medlem
Teus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Galejan
Putin fick också en otvetydig propagandaseger i ett proxykrig mot Europa. Fem år har passerat och Väst har inte fått ut ryssen ur Ukraina. Eller fått till ett maktskifte i Kreml. Man har försökt med allt. Det går inte. Och att Europa inte försöker med militära medel beror på att man i ett ögonblick av tillfällig klarsyn inser att Europa varken har resurserna eller industrin för ett utnötningskrig mot Ryssland. Man har mer sofistikerade och dyrare vapen men om man inte vinner snabbt kommer Ryssland att nöta ner Europa med billiga lättframställda osofistikerade vapen samtidigt som Europa inte kommer att kunna ersätta sina förluster lika enkelt.

Även detta vet USA. Kanske inte Trump, eftersom han inte framstår som personen som har den detaljkännedomen. Men hans generaler och strateger vet. Man vet att en västlig konflikt med Ryssland utan att ha USA med i laget är dömd att förloras.

Det spelar ingen roll vad boomergubbar på västerländska internetforum tror baserat på deras tribalistiska bild av världen anno 1988. En militär konflikt med Ryssland hade varat i åratal och Europa hade förlorat.
Det är snarare som så att Europa kunnat återhämta sig från COVID och stödja Ukraina samtidigt medans Putler gått all-in på att slakta sin egna befolkning, ge upp östra Ryssland till Kina och successivt bli av med allt av värde.
Citera
2026-10-18, 16:26
  #190
Medlem
DickeFixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bobbyboi
Men frågan gällde ju ditt påstående om att kloaken ryssland (i.e. den psykotiske dvärgen i kreml) inte "vill utöka sina gränser" men att kloaken inte "vill ha Nato inpå sina gränser". Varför kan du inte svara på den enkla frågan om hur putains imperialistiska anfallskrig tjänar "syftet" att inte "ha Nato inpå sina gränser"? Detsamma HAR ju de facto resulterart i att kloaken "fått" LÄNGRE gräns mot putains nemesis, försvarsalliansen Nato och att FLER länder har sökt, och fått, medlemskap i försvarsalliansen Nato, eller hur?

Vad gäller Minsk så vet du väl att putain BRÖT mot avtalen?

"The Minsk agreements, signed in 2014 and 2015, aimed to bring peace to the conflict in Eastern Ukraine by establishing a ceasefire and outlining steps for political resolution. However, Russia has violated these agreements in several ways:

Recognition of Separatist Republics: Russia recognized the self-proclaimed Donetsk People's Republic (DPR) and Luhansk People's Republic (LPR) as independent states in February 2022, which was a direct violation of Ukraine's territorial integrity.

Military Support: Despite the agreements, Russia continued to provide military support to the separatists, including weapons, troops, and other resources.

Failure to Withdraw Forces: The agreements called for the withdrawal of all foreign fighters and military equipment from the conflict zone, but Russia did not comply with this provision.

Ceasefire Violations: There have been numerous ceasefire violations by Russian-backed separatists, which have continued to destabilize the region.

Political Manipulation: Russia has been accused of using the Minsk agreements as a political tool to exert pressure on Ukraine and the international community, rather than genuinely seeking a peaceful resolution.

These actions have undermined the Minsk agreements and contributed to the ongoing conflict in Eastern Ukraine.
"

"Ögonvittnet" Benoit Pare är en patologisk lögnare som slaviskt upprepar kremls "narrativ". OM du, till äventyrs, vill torgföra något som hen anfört för att "berättiga" den psykotiske dvärgen i kremls invasion, ockupation, annektering och imperialistiska anfallskrig kan du gärna ange vad, specifikt, så kommer bevis om motsatsen "som ett brev på posten"...

Jag svarade på den frågan här:

(FB) Donald Trump stoppar nu sanktionerna mot Ryssland (2026-10-16)

Är på språng så har inte tid att bemöta dina anklagelser mot Benoit Pare. Men de är fel. Läs boken!
Citera
2026-10-18, 16:28
  #191
Medlem
Galejans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aakke
Att kalla det där för en rysk seger är att blunda för verkligheten.

Ryssland har tömt sina lager, gjort sig till knähund åt Kina och lyckats med konststycket att få både Finland och Sverige att ansluta sig till NATO.

Vilket "propaganda-triumf", något det bara är om målet var att förgöra den egna geopolitiska ställningen.

​Snacket om att Europa skulle förlora ett utnötningskrig mot rysk skrotbröte är historiskt blint.

EU-ekonomin är tio gånger större än Rysslands, och vi har knappt börjat varva upp.

Ryssland bränner sin ekonomi på maxfart i ett desperat slutspurtläge medan Europa sitter på en industriell och teknologisk bazooka.

Utan USA har Europa fortfarande luftherravälde, en totalt överlägsen flotta och resurser som gör Rysslands "billiga vapen" till meningslöst bränsle.

​Ryssland skulle krossas i ett utdraget krig mot ett mobiliserat Europa.
Dumheter. Ständigt detta trams om de uppblåsta europeiska ekonomierna. Varför kan inte Europa få ut ryssen ur Ukraina då? Kasta guldtackor på dem?

Faktum är att Europa är en papperstiger. En uppblåst självbild som har sitt ursprung i en tradition av att Europa alltid varit jordens mittpunkt. Det är man inte längre. Den insikten har inte landat hos äldre män som hämtar all sin omvärldsuppfattning från västerländsk massmedia. Man är hög på sin egen propaganda. Kriget i Ukraina har visat att västerländska tanks för miljarder plockas ut av billiga drönare för några tusenlappar. Att du vägrar inse detta är en del av den sjukdomsbild Europa lider av. USA vet och gör kalkylen att det inte är värt att ödsla resurser på norra Europas galenskap. Det smartaste är att verka för avspänning så att man kan omfördela resurserna till Iran istället.

Och nej, Europa kan inte ”växla upp”. Med vilka industrier ska man göra det? Och med vilka råmaterial? Den europeiska landplätten är sugen torr efter årtusenden av imperier som brutit allt man kan här. Det var därför man skapade kolonier redan på femtonhundratalet. Europa är helt beroende av asiatisk industri och import. Din förståelse för verkligheten hör som sagt hemma på 1980-talet. Och i många fall i en Hollywoodversion av verkligheten.
Citera
2026-10-18, 16:29
  #192
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Galejan
För Trump är Ukraina oviktigt. ”Folkrätt” är bara ett begrepp som förlorare håller på med. Might is right har gällt genom hela mänsklighetens historia och det förändras inte under vår lilla lucka av världshistorien. Aggression lönar sig i de allra flesta fall. Det vet Trump och det vet Putin. Och Kina. Dags att velourputtarna i norra Europa också får lära sig det.

Hur förlikar du "might is right" med din blinda tillbedjan av den psykotiske dvärgen i kreml och hens imperialistiska anfallskrig och det faktum att detsamma är ett monumentalt fiasko? Vad har putain "åstadkommit"? Hundratusentals människor har mördats (och hundratusentals ryssar har avlivats). Det ryska folket har berövats hundratals miljarder dollar för att bekosta det hela. Kloaken ryssland har "fått" LÄNGRE gräns mot putains nemesis, försvarsalliansen Nato. FLER länder har sökt, och fått, medlemskap i försvarsalliansen Nato. Den civiliserade världen är enad mot den psykotiske dvärgen i kreml... "Stor succé"?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in