2026-10-18, 03:38
  #61
Medlem
Ferhs avatar
Finns ingen anledning att använda den där kravlistan till något annat än toalettpapper. Ställs det några orimliga krav så är det bara att gå till extraval, för vinner man då så slipper man C och alla deras krav, och om vänstersidan vinner igen så kommer de oavsett fortfarande inte att kunna forma någon regering.
Citera
2026-10-18, 03:47
  #62
Medlem
Mullrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Så dumt. Nej, den enda lösningen nu är nyval.

Jag ser C som enbart ett krångelparti. Litet stöd i befolkningen, men ett helvetes stort ego att de skall bestämma.

De lär få problem vid nyval. Hoppas de åker ut. Medborgarna tröttnar fort på obstruktiva krafter.
Citera
2026-10-18, 04:18
  #63
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vintageman
Matilda Molander, VD:n för den gröna tankesmedjan Forus har lagt fram ett gäng krav som läggs fram i Expressen som en tänkbar lista på krav som Centerpartiet kommer att ställa på en högerregering för att den ska bli framsläppt.

https://www.expressen.se/nyheter/politik/experter-det-blir-talmannens-nasta-drag/

Listan:

• Inga SD-ministrar i regeringen.

• SD måste acceptera stora sakpolitiska eftergifter.

• Grön skatteväxling, med höjda drivmedelspriser och sänkt elskatt.

• Satsningar på vindkraften.

• Mer liberal migrationspolitik, med bland annat sänkta krav för anhöriginvandring och ett ökat antal kvotflyktingar.

• Höjt bistånd.


Nu är inte Forus språkrör för Centerpartiet, men i med att Forus står Centerpartiet nära, enligt Expressen, blir det inte konstigt då med en del av kraven på listan och speciellt punkt 3-6?

Hur tänker Matilda Molander, ljushuvudet på Forus att denna lista skulle kunna accepteras av t.ex. SD eller varför inte alla andra partier på Tidösidan?

Är Matilda Molander en vanlig oinsatt tjej i 20 årsåldern med extra grönt och skönt hjärta? Varför läggs dessa krav fram i vår tid när många tycks veta precis vilka åsikter olika partier har när vi frågar medborgarna i landet? Hur kan en person som jobbar med politik varje dag vara så oinsatt i vad för slags profilering Tidöpartierna har? Samt vad deras väljare tycker i deras viktigaste och mest aktuella frågor?

Annan diskussion och spekulering i denna tråd kan också handla om vad för konkreta krav ni tror Centerpartiet kommer ställa på en högerregering.

Jag tror det är dags för en sådan tråd nu med tanke på den senaste utveckling på Centerpartiets Stockholmsavdelning.

Centern var ett bondeparti tidigare, då borde drivmedelspriser sänkas, ingen migration och bistånd stå på agendan? Vad har hänt? Är det ett nytt parti som heter Centern?
Citera
2026-10-18, 07:36
  #64
Medlem
Studsbolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Europe
SD ska alltså släppa fram en regering där de inte ingår och som driver en politik som är motsatt deras egen? Varför skulle de välja det istället för att hoppas på extraval? Jag tror det är mer realistiskt om man skär med punkterna till att SD inte ingår i regeringen och att ett par vindkraftverk byggs för varje kärnreaktor som byggs.

Tramset är inte riktat till SD. Mottagare är UffePuffeDvärg och Centerpartiets egna väljare. UffePuffeDvärg är en klassisk syltrygg och inte den skarpaste kniven i lådan. Han kan tänkas släppa in Centerpartiet på sin sida trots att det skulle betyda att försöka köra över SD i sakfrågor. Centerpartiet vill placera UffePuffeDvärg i samma position som Magdalena Spritlampa; han ska bedriva deras politik samtidigt som han undergräver sin egen position.
Citera
2026-10-18, 08:05
  #65
Medlem
Svavelbryggas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Motvillig1.2
Centerpartiet. Fores startades av dem och de var huvudfinansiären. Sen har de andra också men det är så att säga centerns egen tankesmedja. Ungefär som Katalys är sossarna osv.

Tack. Lät som om jag letade efter någon konspiration men jag undrade verkligen vem som har tillräckligt med pengar och samtidigt intresse att driva en tankesmedja.
Citera
2026-10-18, 08:08
  #66
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Så dumt. Nej, den enda lösningen nu är nyval.

Det kommer bli lite tjafs till och sen har de kommit fram till ett nytt januariavtal med kompromisser där vänsterpartiet på pappret får igenom en del politik för att inte ingå i regeringen, att de får några mindre viktiga ministerposter eller att centern accepterar vänstern i regering men får igenom en stor kravlista.
Citera
2026-10-18, 08:54
  #67
Medlem
Förstår inte varför SVT och annan press envisas med att kalla Centerpartiet för ett mittenparti. På den marknadsekonomiska skalan är centerpartiet extremhöger. Hela deras ideologi handlar om att omvandla allt i samhället (som tidigare befolkning ägt tillsammans) till privata bolag och sälja ut dessa till utländska intressen. De har inget med bönder att göra längre, inget i deras intressen handlar om bönder eller jordbruk.

Det är precis som SVT gjort om skalan för att enbart handla om ens ställning till invandring.

Centerpartiet är extremhöger och precis lika bajsbrunt som allt annat på högerkanten.
Citera
2026-10-18, 08:55
  #68
Medlem
Mailmanss avatar
Stämmer detta så kommer det bli nyval eller så måste S/MP/C/L/KD/M enas om något på mitten för att undvika nyval..
Citera
2026-10-18, 08:56
  #69
Medlem
Mailmanss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gummiskor
Förstår inte varför SVT och annan press envisas med att kalla Centerpartiet för ett mittenparti. På den marknadsekonomiska skalan är centerpartiet extremhöger. Hela deras ideologi handlar om att omvandla allt i samhället (som tidigare befolkning ägt tillsammans) till privata bolag och sälja ut dessa till utländska intressen. De har inget med bönder att göra längre, inget i deras intressen handlar om bönder eller jordbruk.

Det är precis som SVT gjort om skalan för att enbart handla om ens ställning till invandring.

Centerpartiet är extremhöger och precis lika bajsbrunt som allt annat på högerkanten.

Detta är så jävla sant.
Citera
2026-10-18, 09:51
  #70
Medlem
UndeadNinjas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EttTillKonto2
Det här är så kallade testballonger. Stureplanscentern vill sondera terrängen. Det vet att friskolelobbyn, Almega, Timbro och Svenskt Näringsliv vill att de ska sälla sig till det blåbruna blocket. Men de vet inte hur arga vanliga medlemmar och väljare kommer bli av att de sviker sitt allra dyraste och heligaste vallöfte.

Detta vill de nu testa. Tandens plan är att göra en Mohamsson och omfamna Jimmie. Men först vill hon veta hur stor backlashen blir.

Det här är så talande för svensk modern politik. Även om en stor stenbumling är påväg mot jorden för att ödelägga allt liv och den enda som kan rädda allt liv på jorden är Bruce Willis men han har som krav att han räddar bara jorden om C samarbetar med SD i en regering, annars avlider hellre Bruce med sin demens utan att lyfta ett finger.

Centern har alltså två val. Antingen samarbeta med SD vilket leder till att Bruce Willis går med på att rädda jorden eller vägra samarbete vilket leder till att Bruce också vägrar och allt liv på jorden dör.

Centerns enda politiska vision är ju att vara emot SD och den röda linjen kan man inte ens göra sig av med om hela planetens överlevnad hänger på det.

Kan verkligen se presskonferensen framför mig hur Thand Ringqvist kallar Bruce Willis för extremist samtidigt som hon beklagar att tiden på den här planeten snart är över. Men men, om bara Bruce släpper sina krav på C och SD-samarbete och hoppar på den där rymdfärgan med sprängladdningen så..

Det är viktigt att alla andra släpper lite på sina röda linjer eller krav medan C inte ska kompromissa en uns. Det som är fascinerande är också att C på något sätt ser sig som det normala i mitten mellan två sidor med två extrema ytterkanter. Centern är ju inte ett normalt parti varken politiskt eller storleksmässigt (popularitet, normalitet). Det är ett extremt parti både med extrem högerpolitik ekonomiskt men också med en del säregna företrädare.
Citera
2026-10-18, 10:27
  #71
Medlem
1754s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mailmans
Detta är så jävla sant.

Centern vill ha fri invandring och islamisering av samhället. C är ett vänsterextremt parti.
Citera
2026-10-18, 10:35
  #72
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Christopher.
För TIDÖ är bäst bara att sitta på sidlinjen och låta cirkusen verka, låt det gå till nyval eller låt centern och vänstern leka tillsammans oavsett vinner man.

Ja, Tidö vinner på nyval.

Tidö vinner på Rödgrönt haveri.

Tidö vinner om C går till höger, vilket bara egentligen är en mognadsfråga och en tidsfråga innan de
inser att det är bättre och kan ta steget för sina väljare.



Det troligaste alternativet men som verkar vara oklart är alternativ 2.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in