Citat:
Ursprungligen postat av
Hurt-Åke
Jag tycker givetvis synd om honom och det kan varit så att hans omdöme försämrades av sjukdomen.
Fint att nån startat en insamling.
Men det är verkligen inte svårt att ge fan i att falla för såna här enkla bedrägerier. BankID ska aldrig användas på uppmaning av någon annan. Lita aldrig på vad nån säger till dig på telefon - kolla upp allt.
Jag har mina misstankar att om Michael skulle gett pengarna som kontanter till en bedragare så skulle folk inte varit lika sympatiskt inställda till honom... Men detta är egentligen precis samma sak.
Ja, jag förstår helt hur du tänker.
Men jag skulle föredra ett samhälle där lurendrejeri vore så straffbart och skambelagt att lättlurade inte skulle behöva vara misstänksamma mot allt och alla.
Hela samhället bygger ju numera inte alls på tillit, snarare det motsatta.
Med Michael står tusentals blåögda ensamma pensionärer som blir glada av att nån charmig Adam (Achmed/Abdi) ringer och vill vara hjälpsam.
Att sedan Michael gått tillbaka till permobilen/rullstolen får helt stå för honom. Hans rehabilitering borde inte påverkas negativt av detta. Snarare tvärtom, det är nu grabben behöver mobilitet och styrka.
Han kan inte rulla runt och gråta nu. 500mg testo var femte dag så blir det ordning på rehaben, oförrätterna och så kommer han säkert ligga runt som en kung.
Res dig Micke! Vi håller på dig!