Citat:
Ursprungligen postat av
Sinrath
Jag tycker allt kring fotboll får tok för mycket dispens av hela samhället. Till läktare, på läktare, efter läktare. Av någon anledning så får det ske lite hur som helst, även relativt ofta med många involverade. I andra sammanhang så hamnar man i trubbel som du nämnt.
Håller fullständigt med.
Jag brukar tänka att om "Bondens marknad", som brukar hållas på Södermalm, skulle vålla samma pådrag så hade det varit sista gången. Besökare som tänder bengaler, kastar ölflaskor, vrålar och lever runt för att till slut vandra i gemensam trupp över bron för att möta anhängare från Skärholmens Loppis uppe vid Gullmarsplan för att göra upp. Krävs massiva polisinsatser för att hålla isär de två anhängarskarorna, skadade poliser, hästar, hundar och till slut bussar man iväg en massa folk och släpper av dem där de inte kan göra skada längre.
Det hade varit sista gången någon sådan grej skulle fått tillstånd. Men sportfånarna får hålla på hur som helst och kosta precis hur mycket som helst i samhällsinsatser.