2026-10-11, 15:10
  #12589
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Neuroadapt
Putin är internationellt efterlyst for kidnappning av ukrainska barn.

33 nya mord på civila, Ryssland kommer aldrig förlåtas av Ukraina. Aldrig heller av väst.
Du menar att han är internationellt efterlyst för att ha gjort det Zelensky inte gjorde, och vem efterlyser honom?

Du kommer att få se hur fel du har när det blir fred.
Citera
2026-10-11, 15:10
  #12590
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kalabaliken1
Meningen är att myndigheterna ska utrymma städer som kommer att utsättas för fientlig eld men det skiter Zelensky i då han vet att det finns PR poäng att vinna på att offra folket.

Käre psykopat och mytoman

Dina ryska psykopat-lögner är alldeles för undermåliga. Det är dina psykopat-polare i ryska diktaturen som terrorbombar civila i illegal krigförföring och med grov krigsförbrytelser käre mytoman och psykopat.
Citera
2026-10-11, 15:12
  #12591
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Neuroadapt
Jaså?
Vilka beslut syftar du på?
Specificera!
Tex:
Förhållande till Ryssland och Ukraina och hanteringen av denna konflikt
Invandring
Energi
Brexit
mm mm
Citera
2026-10-11, 15:19
  #12592
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
BARNAMÖRDAREN PUTIN OCH RYSKA TERRORIST-DIKTATUREN TERRORBOMBAR CIVILA I NYA KRIGSFÖRBRYTELSER

Rysk media rapporterar att barnamördaren Putin och ryska diktaturen terrorbombat civila i nio- och femvåningshus i Slovyansk.

Bilder från förödelsen i artikeln.

Vad säger ni psykopater som sprider ryska diktaturens lögner? Är ni stolta över ryska diktaturens barbarism? Mohammed-Moskovit? Robbban? Något djur på ryska diktaturens ambassad i Stockholm som vill kommentera?



Sju personer skadades i en rysk flygattack i Slovjansk, Donetsk oblast

Anfallet drabbade nio- och femvåningshus. Räddningsarbetare räddade en man ur spillrorna och förde honom till sjukhus, medan fyra andra evakuerades från sina lägenheter. Två bränder släcktes också. Totalt nio lägenhetsbyggnader och en butik skadades.

"I nuläget är sju personer kända för att ha skadats. Tre av dem lades in på sjukhus, medan resten fick öppenvård. En annan man, född 1986, skadades idag till följd av en fientlig flygattack på en annan plats, inom en privat sektor", sa Vadim Lyakh, chef för stadens militära administration.


https://t.me/astrapress/127804
__________________
Senast redigerad av Snyggast.i.Speedo 2026-10-11 kl. 15:25.
Citera
2026-10-11, 15:52
  #12593
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LazarusHeart
EU-ledarna har helt enkelt räknat med att EU-medborgarna är för dumma, för lata, för mycket hjärntvättade eller allt för russofobiska för att vilja/kunna invända. I mångt och mycket har ledarnas strategi givetvis fungerat, vilket kan konstateras inte minst här på Fb.

Russofobi… Är inte fobi en irrationell rädsla för något? Vad skulle det irrationella vara i att hysa en extrem misstro mot den ryska statens beteende? Att jag installerar ett larm beror inte på en fobi mot inbrott.
Citera
2026-10-11, 15:53
  #12594
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
I vanlig ordning vet du inte vad du pratar om.

Enligt Genèvekonventionerna och internationell humanitär rätt ligger huvudansvaret för civila dödsoffer vid attacker på den part som utför attacken.
• Att medvetet rikta attacker mot civila mål eller att genomföra urskillningslösa bombningar av städer definieras som krigsförbrytelser.
• FN:s undersökningskommissioner och Internationella brottmålsdomstolen (ICC) har konstaterat att Rysslands systematiska bombningar av ukrainsk civil infrastruktur och bostadsområden utgör brott mot folkrätten.


Så ditt påstående är felaktigt, igen .
Den ukrainska regeringen uppmanar och hjälper aktivt civila att evakuera från farliga områden.
Att civila ändå dör i städerna beror på den ryska militärens beskjutning och de praktiska svårigheterna med att tömma hela regioner på befolkning, inte på en ukrainsk strategi att offra egna medborgare för publicitet. Klappträ.


Citat:
Ursprungligen postat av kalabaliken1
Meningen är att myndigheterna ska utrymma städer som kommer att utsättas för fientlig eld men det skiter Zelensky i då han vet att det finns PR poäng att vinna på att offra folket.
Citera
2026-10-11, 16:07
  #12595
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
BARNAMÖRDAREN PUTIN OCH RYSKA TERRORIST-DIKTATUREN TERRORBOMBAR CIVILA I NYA KRIGSFÖRBRYTELSER

Rysk media rapporterar att barnamördaren Vladimir Putin och ryska diktaturens barbarer terrorbombade civila i Dnipro.

Två åtta-åriga barn skadades. Jag har en fråga till er psykopater i Putin Boys på flashback. Blir ni psykopater ledsna för att barnamördaren Putin misslyckades med att mörda två åtta-åriga barn i Dnipro och att de bara blev skadade? Mohammed-Moskovit? Robban? Något djur från ryska diktaturens ambassad i Stockholm som kan svara?




Fyra personer skadades i de ryska väpnade styrkornas nattliga attacker mot Dnipro, inklusive barn

"Antalet personer som skadats i den ryska styrkans nattliga attack mot Dnipro har stigit till fyra. Bland dem finns två 8-åriga barn. En flicka har lagts in på sjukhus. Sjukvårdare ger henne all nödvändig vård. Ytterligare tre skadade – en 8-årig flicka, en 29-årig kvinna och en 61-årig man – får öppenvårdsbehandling", säger Oleksandr Ganzha, chef för Dnipropetrovsks specialoperationsbyrå.

Förutom lägenhetsbyggnaden i Dnipro fattade flera livsmedelslager, lastbilar och bilar eld efter attacken av ryska väpnade styrkor.


https://t.me/astrapress/127776
Citera
2026-10-11, 16:09
  #12596
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Clay Allison
Russofobi… Är inte fobi en irrationell rädsla för något? Vad skulle det irrationella vara i att hysa en extrem misstro mot den ryska statens beteende? Att jag installerar ett larm beror inte på en fobi mot inbrott.
Russofobi betyder att man är rädd för något utan att ha någon anledning vilket i det ryska fallet finns absolut ingen anledning att vara rädd för ryssar, dom har aldrig mig veterligen gjort oss något under 1900-talet trots att vi varit en vassalstat åt USA.

Otroligt korkat jämförelse med larm, men iofs kan man han en fobi mot tjuvar också.
Citera
2026-10-11, 16:25
  #12597
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kalabaliken1
Du menar att han är internationellt efterlyst för att ha gjort det Zelensky inte gjorde, och vem efterlyser honom?

Du kommer att få se hur fel du har när det blir fred.

Du måste använda VPN för att komma åt sanningen om du befinner dig i Ryssland.

Putin är internationellt efterlyst för kidnappning av ukrainska barn.

Lägg av med lögnerna, Zelensky är inte efterlyst.
Citera
2026-10-11, 16:38
  #12598
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kalabaliken1
Tex:
Förhållande till Ryssland och Ukraina och hanteringen av denna konflikt
Invandring
Energi
Brexit
mm mm


Ursprungligen postat av kalabaliken1
Precis, man måste alltid kunna ompröva beslut, gör man inte det då går det åt pipan tillslut, tex som EU gör med precis alla beslut som tas nu sedan ett par år

Jaså?
Vilka beslut syftar du på?
Specificera!

Brexit, ha ha ha! ❤️

Whatabout...
Uk lämnade unionen...


Du är väl medveten om att UK lämnade för flera år sedan och jag ser ingen koppling mellan Brexit och Ukraina?

Vilka beslut behöver omförhandlas enligt dig?
Jag behöver diarienummer från dig för att kunna undersöka huruvida du ljuger för att misskreditera Ukraina och Uk.

Europas hantering av Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina är till 100% till försvararnas sida.
Har du missat att hela Europa står bakom Ukraina?
Citera
2026-10-11, 17:01
  #12599
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
BARNAMÖRDAREN PUTIN OCH RYSKA TERRORIST-DIKTATUREN TERRORBOMBAR CIVILA I NYA KRIGSFÖRBRYTELSER

Rysk media rapporterar att barnamördaren Vladimir Putin och ryska diktaturens barbarer flygbombade civila i Kharkiv, staden ligger bara någon mil från ryska gränsen.

I Kharkiv bor en rysk minoritet som barnamördaren Putin så gärna mördar som den gravt störde psykopat han är.

En 7-årig pojke skadades i ryska djurens barbariska attack. Barnamördaren Putin måste blivit besviken att pojken inte blev mördad. En 36-årig kvinna dödades av ryssdjuren.

Någon kommentar från fega psykopaterna i Putin Boys? Mohammed-Moskovit? Robban? Något djur från ryska diktaturens ambassad som vill kommentera ryssdjurens barbarism?



Charkiv attackerades av KAB-styrkor. En person dödades och åtta skadades

"Till följd av en attack av fiendens KAB-styrkor i Charkiv dödades en 36-årig kvinna. En 7-årig pojke, en 44-årig kvinna och män i åldrarna 30 och 61 skadades också", sa Oleg Sinegubov, chef för Charkivs regionala militära administration, och uppdaterade senare informationen om de andra offren. "Bland de skadade fanns män i åldrarna 47 och 36, samt kvinnor i åldrarna 62 och 72."

Attacken drabbade en privat sektor. Två privata hem totalförstördes och cirka 15 fler skadades av explosionsvågen. En brand utbröt på platsen och flera bilar sattes i brand.


https://t.me/astrapress/127803
Citera
2026-10-11, 17:05
  #12600
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kalabaliken1
Vem har siktat på civila, har du läst det i MSM?
Rysslands krigsbrott är väldokumenterade.

DAGLIGEN läser jag bla:

Der Spiegel
SVD
Expressen
SR
CNN
BBC

Dessa MSM är bannade inom unionen:

RIA Novosti, Izvestia, Rossiyskaya Gazeta och Voice of Europe, TASS
Russia Today (RT), Sputnik, Rossiya RTR / RTR Planeta, Rossiya 24, TV Centre International, Pervyi Kanal, REN TV, Spas TV och Tsargrad TV

Ryska medier som förbjudits av EU pga dissinformation och regelrätta lögner (totalt över 17 huvudaktörer och uppåt 210 domäner).

Läser du enbart bannad rysk statspropaganda?

Samtliga på min dagliga läslista har mycket gott allmänt förtroende.
__________________
Senast redigerad av Neuroadapt 2026-10-11 kl. 17:17.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in