Citat:
Ursprungligen postat av
Hejvardaghej
Har du barn själv? Då borde du väl förstå att en vuxens blotta närvaro kan påverka hur ett barn uttrycker sig, beter sig och berättar om sitt mående. Det behöver inte ens handla om medveten påverkan.
Du verkar förstå sådana mekanismer alldeles utmärkt i den andra tråden. Varför är det så svårt att ta in samma resonemang här?
Vad i hela friden har det med saken att göra?!
Kan du vara snäll och svara på de faktiska frågorna i stället för att omedelbart dra igång med dina sedvanliga sidospår i sann systemriddaranda?
Självklart förstår alla med ett gram sunt förnuft att barn kan påverkas av vuxna! Det är ju EXAKT därför det finns utredningshem, för att oberoende och professionellt utreda föräldraförmågan dygnet runt!
Låt oss såga myndighetens havererade logik inför hela tråden:
Detta verktyg användes aldrig, trots att båda föräldrarna välkomnade alternativet med öppna armar! Föräldrarna erbjöd sig alltså frivilligt att ställa sig under lupp dygnet runt.
Socialtjänsten sa nej till utredningshem och försvarade tvångsåtgärden med ett renodlat cirkelargument: Att LVU var nödvändigt för att föräldrarna inte samtyckte till samma LVU!
En oberoende observation på utredningshem hade ju omedelbart avslöjat att vårdens och socialtjänstens initiala skräckscenarier helt saknade grund i verkligheten!
Det var när dessa förvridna cirkelresonemang och spärrade underlag väl tvingades fram i ljuset i förvaltningsrätten som beslutsunderlaget kraschade totalt.
Sluta smita från frågorna. Svara på de frågor som ställts eller erkänn att du saknar svar!