2026-10-11, 02:25
  #25
Medlem
Enda gången jag gjort det var på konsert med Dag Vag, ny pojkvän tog med mig på konsert. Vi stod närmast scenen, ganska många. Punk eller?
Citera
2026-10-11, 03:02
  #26
Avslutad
De vill väl inte förstöra frisyren eller spetsa någon?
Citera
2026-10-11, 06:54
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Craigg
Punk är ösig och snabb musik.
Moshpits sker på i princip alla punkgig.
Har dock noterat att man inte headbangar till punk. Konstigt då musikens råhet och snabbhet verkligen tillåter det egentligen. Istället viftar man med knytnäven snarare än huvudet. Varför då?

Nu senast jag såg warcollapse så headbangades det loss en hel del .
Citera
2026-10-11, 07:30
  #28
Medlem
HBTKuks avatar
För att det ser löjligt ut. Sånt kan rockarfjantarna få göra.
Citera
2026-10-11, 07:39
  #29
Medlem
Headbanging ser korkat ut om man inte har långt hår. Dessutom är det något som görs till tung musik, vilket punk sällan är.
Citera
2026-10-11, 08:35
  #30
Medlem
För publiken hade fullt upp med att slå varandra och bråka.

Vi som såg den riktiga punken back in the day vet exakt hur det gick till. Kaos är en underdrift.

Idag finns ingen riktig Punk. Det byggde på enormt missnöje som alltid mynnade ut i våldsamheter.
Citera
2026-10-11, 08:37
  #31
Medlem
Isterbandsdoktorns avatar
Finns väl ingen människa som hinner headbanga till punk?
Går ju fort som bara den.
Citera
2026-10-11, 09:16
  #32
Medlem
Imnshos avatar
Ehhhhh? Klart man kan!

https://www.youtube.com/watch?v=I-f0uAu7h2E&list=RDI-f0uAu7h2E&start_radio=1
Citera
2026-10-11, 10:15
  #33
Medlem
DittMuppHelvetes avatar
Punkare moshar. Aka slamdacing.
Citera
2026-10-11, 10:17
  #34
Medlem
dödsknivens avatar
Utifrån perspektivet att ha levt mina tonår under 90-talets subkulturer så handlar det om headbanging-estetik. Under högstadie/gymnasietiden fanns det främst två grupperingar som gillade blast beats och snabba riff, vi som gillade punk och de som gillade dödsmetall. Det fanns inga motsättningar oss grupper emellan egentligen, men det var viktigt att det var tydligt vilken av grupperna man tillhörde. För en utomstående var nog klädstilen relativt svår att särskilja, så det fick bli hårlängd och frisyr som signalerade vilken musik din backpatch klassificerades som. Headbanging, får att återgå till ursprungsfrågan, kräver ett lång hårsvall som pumpas runt i takt med musiken, vilket då föll till dödsmetallarna. Vi punkare fick istället tilldelat oss moshpiten som uttrycksmedel under spelningarna. Så skulle jag säga det. En smula töntigt kanske? Ja, säkert, men tonåringar är rätt töntiga av sig per definition
Citera
2026-10-11, 10:22
  #35
Medlem
Det är för att de inte vill förstöra frisyren och sin hårt uppsprayade tuppkam!
Citera
2026-10-11, 10:30
  #36
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Craigg
Har dock noterat att man inte headbangar till punk. Konstigt då musikens råhet och snabbhet verkligen tillåter det egentligen. Istället viftar man med knytnäven snarare än huvudet. Varför då?
Punkare kan inte slänga med tuppkammen så det ser bara ut som de står och nickar i takt med musiken om de försöker headbanga.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in