2026-10-09, 21:39
  #109
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av C4sand
Att detta utreds låter logiskt för mig. Alla som har svenskt medborgarskap bör utredas om de ska mista det, om de krigar för annan makt än Sverige.

Eftersom vi är inne på området så är det ännu viktigare att inga svenska medborgare kan kriga eller med pengar eller propaganda stödja terroristorganisationer som Hamas. Därför bör utredningen omfatta alla personer med svenskt medborgarskap som gjort det och kritiskt vurdera om det är försvarligt att de kan behålla sitt medborgarskap.

Så här håller jag faktiskt med V, jag räknar bara kallt med att de ser lika allvarligt på båda dessa handlingar.

men inte svenskar som stridit/strider för hamas och andra smuts grupper ?
Citera
2026-10-09, 21:44
  #110
Medlem
Ankan-mannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av One2Many
Vantisemiterna motsätter att dra in både medborgarskap och permanenta uppehållstillstånd för utländska babbar och negrer som begått de mest bestialiska våldtäkter, terrorism eller folkmord i ISIS-regi, men den svenska jude som gjort militärtjänst i Israel ska självklart fråntas medborgarskapet

Vantisemiterns förnekar sig aldrig, kan inte det där jäkla inbördeskriget komma nån gång?
Fast nu avsåg det att utreda, om det leder till utvisning har inte nämnts i detta skede av V.
Citera
2026-10-09, 21:45
  #111
Medlem
Ankan-mannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aki04
men inte svenskar som stridit/strider för hamas och andra smuts grupper ?
Har hört om IS men inte om Hamas.
Citera
2026-10-09, 22:00
  #112
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KlartSur
Självklart inte, absolut inte!! Peka gärna ut dem. Är det i Sudan?

De svenskar som kämpar för Israel bör däremot hedras.

Problemet är att dessa ”svenskar” kommer att vara tungt traumatiserade av alla barn de slaktat. Därför måste de kartläggas och hanteras på lämpligt sätt, annars riskerar vi mycket grova våldsdåd i Sverige pga deras psykiska ohälsa.
Citera
2026-10-09, 22:30
  #113
Medlem
Vintergrisens avatar
Om den enda orsaken till utredning är att personer stridit för en främmande makt måste man rimligtvis även utreda alla som exempelvis stridit för Ukraina eller något annat land som ligger i krig, men jag förmodar att varken V eller något annat parti är särskilt sugna på det förfarandet.

Att vänsterpartister vill utreda just de som stridit för Israel är väl föga förvånande med tanken på deras sympati för palestinsk terrorism.
Citera
2026-10-09, 22:53
  #114
Medlem
SegerHelg88s avatar
V kommer med en sund ide. Wow.

Helt rätt. Strider du för Sionism så ska du ut.
Citera
2026-10-09, 23:28
  #115
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Aakerbock
Folkmordet i Rwanda, är det något du hört talas om?
Då dödades fler än i Gaza.
Vänligen

Hahaha, kallar du det "krig"? Det var ett gäng negrer som fick för sig att ett annat gäng negrer var djävulens avkomma och började hacka ihjäl dem med machetes.

Ska vi alltså jämföra IDF med machete-negrer i Rwanda på 90-talet nu?
Citera
2026-10-10, 00:31
  #116
Medlem
hakro807s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Petronius
Det har dött cirka 1-1,5 civila per dödad kombatant i Gazakriget enligt den tillgängliga statistiken. Det är avsevärt mycket lägre än nästan alla andra krig i vår tid.
Under Hamas motoffensiv i oktober 2023 var minst 95 procent av de dödade israelerna aktiva kombattanter. Så man kan ju om man vill faktiskt undvika civila dödsoffer betydligt bättre än vad IDF lyckas med.
Citera
2026-10-10, 01:18
  #117
Medlem
dickachus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Petronius
Att vara soldat i IDF är inget krigsbrott.

Det stämmer, men det är inte relevant för diskussionen då ingen har påstått något annat.

Jag skrev att krigsbrott är olagliga.

Gå nu och sov ungjävel
__________________
Senast redigerad av dickachu 2026-10-10 kl. 01:20.
Citera
2026-10-10, 02:34
  #118
Medlem
Börja med att utreda V för de brott som kommunismen har gjort sig skyldig till. Korrupta V-politiker försöker bara lägga ut dimridåer för sina egna brott. De flesta riksdagsledamöter från V är dömda brottslingar och får inte jobb på en Pressbyrå som kioskbiträde ens. V-politiker är oftast grovt kriminellt belastade personer, det är något vi stockholmare har fått erfara.

Att Israel bedriver försvarskrig mot terrorism är knappast ett brott. Att svenskar har stridit för IDF är inget brott. Svenskar har alltid åkt ut i världen och slagits mot orättvisor. Svenskar hjälpte Franco i spanska inbördeskriget mot onda kommunister, svenskar slogs mot onda kommunister som frivilliga i finska vinterkriget, svenskar slogs mot onda kommunister vid Stalingrad och svenskar slogs mot onda kommunister i Vietnam, där kommunisterna dödade 50 000 amerikanska soldater, så unga som 19 år, som blev behandlade som skit när de kom hem.

Så att slåss för IDF är bra, vi måste rensa ut ondska på jorden. En död kommunist är en bra kommunist.
Citera
2026-10-10, 03:45
  #119
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Petronius
IDF är en legitim och erkänd försvarsmakt för Israel, med vilken NATO har ett omfattande samarbete på gruppnivå, och där enskilda NATO-länder som Finland, Danmark och Grekland har ett omfattande samarbete på landsnivå.

Det finns inga svenska lagar som hindrar svenska medborgare från att tjänstgöra i en annan stats legitima försvarsmakt.

Däremot är det förbjudet att på något sätt hjälpa terrororganisationer som Hamas.
"Den som är anställd i Försvarsmakten får inte utan tillstånd av regeringen tjänstgöra vid en utländsk försvarsmakt. Förordning (1996:930) om örlogsbesök, flygning med militära luftfartyg och tjänstgöring utomlands"
Citera
2026-10-10, 04:21
  #120
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hakro807
Under Hamas motoffensiv i oktober 2023 var minst 95 procent av de dödade israelerna aktiva kombattanter. Så man kan ju om man vill faktiskt undvika civila dödsoffer betydligt bättre än vad IDF lyckas med.

Haha Hamas bra på att undvika att döda civila. Hamas mördade 1200 civila på en festival Amat bosättning i närheten under mycket brutala former. Tände eld på människor, stympade och våldtog, halshög med en spade, sprängde familjer i luften. Släpade med döda kvinnor kvinnor in i Gaza som Palestinierna kunde skända ytterligare bland annat så kissade man på en död tysk kvinna.
Sen så använder Hamas mänskliga sköldar barn och kvinnor samt avrättar sina egna efter att dom släpptes av Israel samt avrättar människor från diverse klaner inne i Gaza i maktkampen där.
Så nej Hamas vill inte undvika döda civila utan vill maximera antalet döda civila. Man har också uppträtt som dels läkare men även journalister och anställde hos UNHCR har i själva verket varit terrorister i Hamas. Dessa individer har matat västerländsk media med lögner som publicerats utan faktakontroll samt tagit emot bland annat svenskt bistånd. Palestinier är bland dom vidrigaste människorna på den här planeten i konkurrens med IRGC i Iran och diverse terrorgrupper i Afrika.
Jag glömde vanliga civila höll den israeliska gisslan i sina egna bostäder där dom våldtogs och fick svälta.

Att bomba och ha ihjäl 2 miljoner palestinier vore en välgärning.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in