Citat:
Ursprungligen postat av
Harald.Guldhatt
Hur trivs du på ditt jobb?
Jobbar du med något du tycker är kul, eller ser du bara jobbet som något för att få pengar?
Skulle du vilja jobba med något annat?
Bidrar ditt jobb till att göra världen bättre?
Är du orolig att ersättas av AI?
Jättebra, har trivts bra på de jobb jag haft innan. Men på de få jobb jag hade innan så försämrades arbetet och arbetsklimatet väldigt negativt några få år efter jag slutat.
Jag jobbar med något jag tycker är kul. Fördelen är också att det går engagera sig i olika uppdrag och arbetsgrupper utanför min ordinarie tjänst så det går liksom välja om du bara gör ditt jobb eller mer. Om man tar pengabiten så ser jag det rent krasst som jag tjänar lika bra som de som har betydligt mer utbildning och finare titlar. Inget problem för mig. Titlar sk-ter jag i.
Skulle kanske velat jobba mer med människor men eftersom jag i grunden är introvert så kanske det skulle blivit lite för jobbigt efter ett tag.
Ja, mitt jobb räknas som samhällskritiskt och är viktigt även på en global nivå.
Tror inte det är möjligt ersättas av AI på mitt jobb. Man verkar vara extremt kritisk till att få in manipulerad AI i verksamheten.