2025-05-17, 04:25
  #37
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Citatmaskin1
Är detta allt livet har att erbjuda?

Jag vet ärligt talat inte riktigt min plats i livet längre. Ofta slår tanken mig: "Är detta verkligen allt?" Jag har fastnat i ett mönster där jag övertänker allt, oroar mig för småsaker och får infall som jag snabbt tappar suget på. När det blir för mycket så tröstäter jag, vilket bara gör att jag mår ännu sämre i längden.

Jag har två underbara barn och en fantastisk fru som alltid är glad, positiv och försöker lyfta mig – men jag märker hur mitt mående och mitt beteende påverkar hela familjen negativt. Och det tär. Hon förtjänar någon som kan ge samma energi tillbaka.

Innan barnen kom var livet enklare. Det var bara jag och hon – inga större måsten, inga förväntningar eller krav. Vi kunde vara spontana, slappa och bara leva.. Jag älskar mina barn, men det går inte att förneka att allt förändrades när ansvaret kom.

Jag sitter ofta med känslan att livet bara är en loop: bo i hus, betala räkningar, jobba, längta till 5 veckor semester, vara nedstämd större delen av året och sedan göra om allt igen. Det känns tomt ibland, som att livet rinner mellan fingrarna utan riktig mening.

Jag vet att jag inte är ensam, men just nu känner jag mig väldigt ensam i känslan. Har någon av er varit där? Hur tog ni er ur det? Hur hittade ni tillbaka till något som kändes meningsfullt?

Tack på förhand för att ni tar er tid att läsa och kanske dela med er.

/En vilsen 30+are
Oja , låter som en depression.
Citera
2025-05-17, 08:35
  #38
Medlem
-Vad är meningen med livet?
-Ligga. Utan ligga inget liv. Killar vill ligga med tjejer. Tjejer väljer killar som de vill skaffa bebis med.
Citera
2025-05-17, 09:49
  #39
Medlem
Overminds avatar
Meningen med livet är individuell. Ingen kan tala om för dig vad meningen är. Man finner sin egen mening.
Citera
2026-07-25, 08:17
  #40
Medlem
100% glädje, 100% eufori och 0% lidande.
Citera
2026-07-25, 15:45
  #41
Medlem
Incendios avatar
Du låter deprimerad. Det är inget att skämmas för och det är vanligt att drabbas av när livet blir stilla eller går på rutin. Det finns hjälp att söka. Gör det, för alls skull.
Citera
2026-07-25, 19:49
  #42
Medlem
lakritcs avatar
Det närmaste man kommer en universell sanning är troligtvis fortplantning, att säkra artens överlevnad.
Citera
2026-07-25, 20:02
  #43
Medlem
Det är nog lättare att svara på vad meningen i livet är än vad meningen med livet är.
Citera
2026-07-26, 01:24
  #44
Medlem
Iman2014s avatar
Finns ingen mening med livet i dagens västerländska samhället. Livet är helt meningslöst, man kan lika gärna vara död. Tror att efter att man blivit 40 år är det i princip över, och då ska man behöva leta efter ett anständigt sätt att lämna detta livet. För att bli gammal i dagens ruttna västerländska liberala samhället är ett öde värre än döden.

Finns absolut ingen anledning att leva i detta samhället. Allting är bara sjukt, vidrigt och ruttet. Blir själv chockad av att folk faktiskt kan gilla att leva i detta samhället.

Önskar verkligen att man levde för 100 eller 150 år sedan, men tyvärr är man här.
Citera
2026-07-26, 01:25
  #45
Medlem
Meningen med livet är att ge livet mening. Och det är upp till var och en att hitta sin egen
Citera
2026-09-28, 09:33
  #46
Medlem
Det är upp till individen att avgöra. Tycker man exempelvis att meningen med livet är att äta gott så är den det. Vad som helst kan vara meningsfullt; det handlar bara om inställning.
Citera
2026-10-04, 09:00
  #47
Medlem
Jag tror att alkohol bidrar till att man känner så här.dalarna blir högre och djupare när du dricker regelbundet...när du dricker blir du super lycklig några timmar och dagen efter åker du rakt ner i avgrunden
Citera
2026-10-04, 13:17
  #48
Medlem
GanskaRoligts avatar
Meningen med livet är ta emot Jesus som frälsare och sedan leva ett heligt liv tillsammans med Herren. Utöver det ska vi även fortplanta oss och ta hand om våra nära och kära.

Anledningen till att folk generellt är deprimerade och emotionellt trasiga, är på grund av den materialistiska världsåskådning som ni har blivit hjärntvättade med sedan barnsben.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in