Citat:
Ursprungligen postat av
FedupFlorence
Skulle skrivit 'låg' och inte lägre men jag motsätter mig bestämt att polys skulle ha högre sexualitet, mer sexlust. Polys är också ganska duktiga på fördomar

mot tvåsamhet då men antagligen är vi lika goda kålsupare oavsett sexualitet.
Majoriteten av polys i media har haft annan sexualitet än hetero. Bland folk i stort är det väl ~10%. Bland polyamorösa finns mer varierad sexualitet men förstås även gay och straight. Jag tror att bi- som grupp har lägre potens än homo- och hetero- och att pan- främst är asexualitet med närhetsbehov. Homo- och hetero- vet första dagen i puberteten vad dom attraheras av och vill ha om 30 år.
Du är extrovert och förhastar dig tror jag. Introverta investerar inte i flera kärleksrelationer, sover inte med olika och bor med max 1 annan vuxen.
Sen tappade jag tråden men återkommer ev. ang. det förra sista.
Ja, jag har fått en del utskällningar från monogama vänner att jag är fördomsfull mot monogama, så det stämmer nog att jag utvecklat lite fördomar mot dessa. Jag försöker jobba med mig själv och vara så försomslös som möjligt, men att vara helt utan fördomar är nog omöjligt.
Varför tror du att bisexuella har lägre potens?
Menar du att bisexuella skulle ha sämre möjligheter att ha sex än andra människor? Det låter helt befängt i mina öron

skrev du något fel, är det jag som missförstår, eller vet du något som jag inte vet?
Jag är absolut inte extrovert. Däremot så är jag socialt kompetent och både kan och trivs med att umgås med folk som jag tycker om, är inte blyg och har inga problem att utrycka mig. Men när jag gjort det vill jag gärna ha en dag eller två där jag bara får bry mig om mig själv.
Vad menar du med att jag förhastar mig?
Introverta lägger nog mer energi på att vårda de få relationer som de orkar upprätthålla och klarar väldigt bra av att ha mer än en kärleksrelation.
Jag bor med max en annan vuxen.