Citat:
Ursprungligen postat av
BeHPNemesis12345.
Därför funderar jag om V inte kommer släppa fram Ulf genom att avstå från att rösta men kräva något i gengäld, till exempel slopandet av karensavdraget? De släpper fram Ulf och på sådant sätt ger rött kort till både S och C. V kan vinna rätt mycket på det.
Karensdag är en petitess i sammanhanget, går lätt att ta bort eller införa, stora striden blir marknadshyror och stopp av utförsäljning av hyresrätter tror jag. Införs sådant på bred front i en tid av stor bostadsbrist och segregation blir det ju kaos och svårt att rulla tillbaks.
V släpper hellre fram SD än M.
Lite ironiskt att V kämpat många år för att bli regeringsfähiga, och nu när de gör ett bra val har de samtidigt i andra partiers ögon backat minst 40 år i demokratisk trovärdighet och pålitlighet.