Citat:
Ursprungligen postat av
Jumpingonthemoon
Det kan väl vem som helst ha gjort som satt med Lance telefon.
Isåfall skulle den tredje personen behövt vara den som satt i Tylers bil med Tylers telefon och skrev meddelandena till Lance eftersom Lance Twigg's har ett alibi och har blivit clearad av polisen och FBI.
Men då kommer nästa fråga och det är var befann sig Tyler vid den tiden och varför lät han nån annan använda hans telefon?
Om Tyler lät Lance använda telefonen skulle det isåfall bevisa att han var inblandad, och om han var inblandad varför skulle det isåfall inte vara han som istället sköt när allt pekar på det, DNA, Geväret, övervakningsbilderna osv?
Men om han inte var inblandad och Lance tagit hans telefon utan att Tyler visste det eller om han tagit den mot Tylers vilja då skulle inte Tyler ta ett dödsstraff för Lance, han skulle angett honom.
Dina teorier håller inte hur man än vrider och vänder på dom.