2026-09-28, 21:59
  #193
Medlem
GM ser ut som en riktigt knark-tattare, var barnet i lägenheten??
__________________
Senast redigerad av toalettdykare 2026-09-28 kl. 22:03.
Citera
2026-09-28, 22:08
  #194
Medlem
Liletts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av upplysa
Häktningsframställan
Jönköpings tingsrätt
B 4716-26
Jönköpings TR B 4716-26 Aktbil 2, Häktningsframställan


Citat:
Ursprungligen postat av toalettdykare
GM ser ut som en riktigt knark-tattare, var barnet i lägenheten??

I häktningsframställan är grovt barnfridsbrott med.
__________________
Senast redigerad av Lilett 2026-09-28 kl. 22:11.
Citera
2026-09-28, 22:22
  #195
Medlem
MGM:s Facebook: https://www.facebook.com/Nicla*.Philip**on (*=s)

Ser ju ut som vilket standard-drägg som helst. Varken namn, utseende eller hans inläggshistorik hintar om att han skulle tillhöra någon resande/romsk släkt.
Citera
2026-09-28, 22:31
  #196
Medlem
frdks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snickesnacki
Idiot. Om hon nu hotat med att ta barnen från honom så var det fullt befogat eftersom en person som utövar våld mot sin partner inte är lämplig som förälder.

Om hon inte hade försökt ta barnen från honom så hade hon varit en olämplig förälder.

Lyckligtvis kommer han nu, efter detta, aldrig någonsin få umgänge med sina barn igen.

Långt fängelsestraff, skadestånd som han aldrig kommer kunna betala och med lite tur får han permanenta men också.

Undrar om ångesten börjar tränga sig på när detta sakta går upp för ljushuvudet som sitter där ensam i häktescellen? Lär inte bli några besök från barnen där inte….

Känner du mongot eller? Förutom att vara psyksjuk/efterbliven så verkar han vara rätt inkompetent som trots skjutvapen inte lyckas mörda en oförberedd person beväpnad endast med kniv.

Alltid lika underbart med kvinnokommentar, full av känslor och förutfattade meningar

Han varken hotade eller var våldsam före uppbrottet och visade en väldigt fin sida med barnen _före_ uppbrottet.
Han blev instabil först efter hon la beslag på barnen vilket faktiskt inte är så konstigt, sånt hugger många män i tur och är orsaken till att vi har 3 självmord per dag i sverige (!). Stor del män som berövats sin kontakt med barnen.
Citera
2026-09-28, 23:34
  #197
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av badasskickers
Stämmer det som jag hört att GM är tattare?? Det skulle förklara en hel del gällande svartsjukan.

Nä det är han inte!
Citera
2026-09-29, 00:47
  #198
Medlem
Lawnmoverman2011s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av telefonkiosken
Herregud när ska mäns våld mot kvinnor upphöra?

Men nu är väl MGM misstänkt för våld både mot en man och en kvinna?

(FB) Tre personer skjutna i Hovslätt - Jönköping (2026-09-24)

Det du borde fråga dig är istället när människor ska sluta utöva våld mot helt andra personer.

Kvinnor i allmänhet är inte heller så fridsamma som du inbillar dig.

Källa: Aftonbladet https://share.google/dZ6dneLft8xXTDbYR

Citat:
Ursprungligen postat av telefonkiosken
Kan inte för mitt liv förstå hur man kan släppa ut en person efter ett så kort straff och inte förstå att våldet sannolikt inte upphör.

Det finns med stor sannolikhet en infekterad konflikt i botten här, du är ju bara ute efter att skuldbelägga den ena parten.
Citera
2026-09-29, 02:30
  #199
Medlem
GM har tydligen två barn. Varit hotfull mot barnen. Grova drogproblem. Gripits med flertalet knivar på sig. Dömd för vapenbrott narkotikabrott och grov kvinnofridskränkning. Mamman Z finns taggad inlägg på FB. GM ser ut som vilken man som helst. GM bedömdes ha hög risk för återfall. Men släpptes ändå ut tidigare. Blir så less på vårt rättssystem. Har svårt att förstå hur vissa i tråden försvarar detta
__________________
Senast redigerad av Flabberstash 2026-09-29 kl. 02:50.
Citera
2026-09-29, 07:55
  #200
Medlem
Förlåt min fördomsfullhet men jag tycker det är lite symptomatiskt att kamphundar är med i bilden. En del verkar vilja öka sin tuffa attityd just med sådana hundar.
Citera
2026-09-29, 08:26
  #201
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av frdk

Han varken hotade eller var våldsam före uppbrottet och visade en väldigt fin sida med barnen _före_ uppbrottet.
Han blev instabil först efter hon la beslag på barnen vilket faktiskt inte är så konstigt, sånt hugger många män i tur och är orsakeno till att vi har 3 självmord per dag i sverige (!). Stor del män som berövats sin kontakt med barnen.

Om han inte klarar av en separation utan att bli våldsam och hotfull så är det något fel på honom, vilket aktuellt brott också visar.

Tror du han är nöjd du när han får ruttna i fängelset +10 år och obefintlig möjlighet att träffa barnen? Var det en konstruktiv lösning på problemet tycker du?
Citera
2026-09-29, 09:18
  #202
Medlem
Väldigt sen på bollen nu
Enligt rykten så grep mgm med skottsäkerväst , balaklava och någon slags hjälm . Även fotboja runt benet …
En av Bo lyckades trycka in Mgm ena öga så pass så det nästan trillade ut .

Rykten som sagt men med hyfsad inblick
Citera
2026-09-29, 09:29
  #203
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av frdk
Alltid lika underbart med kvinnokommentar, full av känslor och förutfattade meningar

Han varken hotade eller var våldsam före uppbrottet och visade en väldigt fin sida med barnen _före_ uppbrottet.
Han blev instabil först efter hon la beslag på barnen vilket faktiskt inte är så konstigt, sånt hugger många män i tur och är orsaken till att vi har 3 självmord per dag i sverige (!). Stor del män som berövats sin kontakt med barnen.

Kan du inte bara skriva om ditt kvinnohat i en tråd relaterat till det? Det här är en uppenbart sjuk man med lång historik av våld och kriminalitet med tidigare domar. En uppenbart instabil och farlig far vilket mamman såg och ville skydda sina barn ifrån. Kvinnor kanske helt enkelt är smarta nog att se dessa mönster och kan ta avstånd innan det sker. Att männen begår våld är ju beviset för att dom är just våldsamma.
Citera
2026-09-29, 09:30
  #204
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Benasque
Helt rätt.

Tyvärr blir väldigt många fäder orättvist behandlade och jag förstår fullt ut desperationen i dessa fall.

Man gör allt rätt och blir ändå motarbetad och svartmålad av sitt ex och soc. Till slut brister det.

Det här är inte en man som gjort allt rätt. Tvärtom. Att du sitter och påstår det är ju kanske din brist på omdöme och ett bevis på att såna som du inte ska ha barn.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in