Citat:
Ursprungligen postat av
Freedom46
Legalisera knark! stäng ute knarklangare genom göra det statligt som med öl.
I mean cmoan its fuckin genious!
Om staten legaliserar knark så har ingen som transporterar knark några mer pengar av det och hela ekonomin i det för dom blir super dålig.
Give me an oscar right now.
Folk gör ju det ändå oavsett. Varför inte gå öppet.
Gör knarklangarna motstånd ta in Armen! trodde Sverige ändå ville ge dom mer resurser.
Lets go man!
Det absolut mest logiska nu när landet Sverige passerat en gräns där vi aldrig kommer få tillbaka ett sunt, drogfriare samhälle, så bör man nog gå den vägen. Vi ser ju hur väldigt många länder gör så, just för att problemet har gått överstyr.
Som rovkapitalist själv så tycker jag att det vore en strålande idé. Legalisera, kapitalisera på vinsterna genom ett monopol av försäljningen och på samma gång tas gängens inkomstkälla bort.
Bästa lösningen i detta läge vad det verkar.
Gör ett systembolaget av det, det är en passande socialistisk modell för Sverige. Staten gör om pundarna från problem till kassakor.
Citat:
Ursprungligen postat av
Stiffinger
Då kommer de hitta på annat att göra pengar på.
Vi har skrivit en del i ekonomiforumet. Tror inte att du är uppvuxen i orten och sett verkligheten, det är tyvärr otroligt enkelt för ortenungarna att få en rätt rejäl extra inkomst av att sälja droger.
Det är inte jämförbart med att ställa om till att göra bedrägerier, rån eller annat.
Självklart kommer de livsstilskriminella att försöka hitta nya vägar framåt, men du tar bort den enklaste inkomstkällan och jag tror att det är ganska få som skulle gå vidare till att göra bedrägerier (kräver lite hjärna) eller grövre brott. I förorterna är det så vanligt med folk som säljer att det inte betraktas som något speciellt allvarligt. Så långt har det gått.
Nu var det snart ett decennium sen jag levde i den verkligheten där jag såg detta, men det har blivit mycket värre sen dess.
Citat:
Ursprungligen postat av
Fonder89
Själv har jag aldrig knarkat och kommer aldrig göra, ändå har jag tänkt i samma banor som dina. Varför kan inte staten bara strunta i prestigen och ändra på och på så sätt göra den ekonomiska situationen svår för kriminella?!
Legalisera nu!
Det är totalt ologiskt att man inte valt att legalisera, åtminstone lätta droger, då man helt och hållet tappat kontrollen. Det är för sent för att lyckas städa upp detta tyvärr. Det skulle ha gjorts för 20-30 år sedan. Om man legaliserar lätta droger så kan också polisen lägga resurser på det som faktiskt skapar problem i samhället.