Citat:
Helt säkert har V fokuserat på dessa områden. Tonårsutvisningar/21-årsutvisningar/vandelutvisningar/randomutvisningar har ju säkert varit en informationsdel i det hela. Sedan är ju dessa områden stora valdistrikt. Jag tror att ett av de distrikt som fanns med på listan har 1400+ röstberättigade men har traditionellt legat på max 60 procent i valdeltagande. Det innebär att det finns 560 röster att få ut.
Ja, precis. Det är stora distrikt så sannolikheten för att det bara är brus minskar. Någonting organiserat har helt klart skett.
Om man justerar för befolkningsökning eller minskning i distrikten (dvs vi utgår ifrån att befolkningen är lika som 2022) så har såhär många fler personer röstat i de tio "värsta" distrikten jämfört med 2022:
Citat:
Valdistrikt
Fler röstande efter justering
Malmö, Törnrosen
≈176
Malmö, Lindängen–Vårsången
≈126
Malmö, Rosengård centrum
≈153
Stockholm, Rinkebysvängen N
≈120
Stockholm, Kista 10 Nordkapsgatan
≈159
Stockholm, Kista 8 Nidarosgatan
≈160
Halmstad, Andersberg södra
≈179
Borlänge, Tjärna Allé
≈127
Trollhättan, Kronogården V
≈103
Kristianstad, Gamlegården 1
≈123
Totalt
≈1 424
Fler röstande efter justering
Malmö, Törnrosen
≈176
Malmö, Lindängen–Vårsången
≈126
Malmö, Rosengård centrum
≈153
Stockholm, Rinkebysvängen N
≈120
Stockholm, Kista 10 Nordkapsgatan
≈159
Stockholm, Kista 8 Nidarosgatan
≈160
Halmstad, Andersberg södra
≈179
Borlänge, Tjärna Allé
≈127
Trollhättan, Kronogården V
≈103
Kristianstad, Gamlegården 1
≈123
Totalt
≈1 424
Så på något vis imponerande ändå. Att få hundratals personer som inte röstade senast att nu gå och rösta. I ett relativt litet geografiskt område.
Sedan har det så klart gått från extremt lågt valdeltagande till låg valdeltagande. Så kanske bara är lågt hängande frukt som plockats. Men frågan är hur det har gjorts.
