2026-09-24, 12:24
  #3649
Medlem
Sunimods avatar
Nooshi kallar det

"Hon kallar misstankarna om valfusk för ”väldigt allvarliga anklagelser”. "

Hon borde fatta att det som hänt är jävligt allvarligt.
När hon förminskar det med att det inte betyder så mycket accepterar hon att det är fusk.

Hon borde väck från Riksdagen omgående.

Bygger Magdalena en regering på sådant här kan hon också avgå.
Citera
2026-09-24, 12:24
  #3650
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ThaliaElise
V vill ju ha dessa kandidater på sina listor eftersom de lockar röster, både med och utan fusk. Det V ägnar sig åt är att titta bort när kriminella röstfuskar åt dem eller när olämpliga kandidater lockar väljare. Sedan kan de stå och se chockade ut och säga att de inte hade någon aning. Det kanske inte ens blir omval i Borlänge och då har de ju vunnit på det här.

Aha - det är som kritikerna mot S o Mp

Coura Mbay negressen som var bra på att locka negerröster men sen när hon skulle
belönas blev det nanny-jobb hos Fridolin för hans barn.

S har haft samma problem med araber/turk/kurder - bra för att locka röster till de
etablerade svenskarna - sen när de blir för poppis o ska komma åt bra positioner blir
de plötligt ett hot o ska ut i kylan
Citera
2026-09-24, 12:24
  #3651
Medlem
Nu är det svart på vit hur korrupt detta land är.

Läste att migrationsverket inte ens kräver att man är medborgare utan bara har en anledning att vara i Sverige för att kunna bli anställd.

Så kriminellt förflutet, skulder som fan, nekad medborgarskap, fått 2 besöksförbud från sitt ex, nya skulder senast 2 dagar sedan, bott med kriminella och skulle gissa att han var med på noterna där också, fått skuldsanering (hur fan kan han fått det) sedan helt plötsligt så får han också medborgarskap, röstas in med hjälp av pengar och klaner, får 84.000 lön, tar en paus från ett jobb han aldrig vart på, dessutom verkar det inte finnas någon jobb historia öht.

Så kan man gissa på att somalier sitter vid migrationsverket och styr in honom?
Skuldsanering, sitter dom där också?

Och den andra tomten som också gick in och fick feting lön med den typiska bakgrunden som somalier verkar ha, tagen 4 gånger pga narkotikabrott, har företag om "läxhjälp" håvar in stålar från staten, samma skit dom har granskat i USA, var dom än åker verkar dom ha dessa organisationer som får statliga pengar men skiten finns inte ens.
Vet att dom granskade dessa för massa år sedan men blev inget av det.


Korrupt så in åt helvete, landet är så jävla förlorat.
Citera
2026-09-24, 12:25
  #3652
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av .nattramn.
De är inte på "valbara platser". Utan på platser längre ner, alltså normalt skulle de inte kommit in. Men man har underskattat gruppen.

Vad man vill är att man sätter en exempelvis somalisk person långt ner på listan, för att få gruppen att klanrösta på partiet. Men vad man kanske inte insåg var att de i så stor utsträckning även skulle pucha på att kryssa kandidaten. Vi Svenskar personkryssar inte lika energiskt.

Jag tippar på ett cyniskt sätt att försöka vinna valet som slog tillbaka på de själva. Eller att de ville få bort tidö till varje pris.

Men då är det ju hederligare att inte sätta upp dom på listorna
Citera
2026-09-24, 12:25
  #3653
Medlem
.nattramn.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Conny63
Helvete vad sjukt ! Mitt Sverige !
Ja, vilket fint land vi fick av våra föräldrar och vilket sjukt land vi ger till våra barn.

Man får ladda med svart humor, eller upp till kamp kanske...
Citera
2026-09-24, 12:26
  #3654
Medlem
knarkhitlers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SC430
Men då är det ju hederligare att inte sätta upp dom på listorna
Den enda hedern som finns i VPK är den varianten som gör att tjejer flyger ner från balkonger.

Frågan är var fan de fått tag på förklistrade kuvert ? De får man ju i vallokalen ?
__________________
Senast redigerad av knarkhitler 2026-09-24 kl. 12:31.
Citera
2026-09-24, 12:28
  #3655
Medlem
TheAlamos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GustavAnder
Det är skrämmande hur lätt V och deras sympatisörer själva ser på detta.
Deras inställning verkar vara att alla " offer" och mindre bemedlade inte behöver rätta sig efter vårt system eftersom dom är just offer?
Det kallas för de låga förväntningarnas rasism. Invandrare är enligt dem som deras boskap.
Citera
2026-09-24, 12:31
  #3656
Medlem
.nattramn.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SC430
Men då är det ju hederligare att inte sätta upp dom på listorna
Ja men de är väl uppenbarligen inte hederliga.

Det är cyniskt och uträknade. Det är dok glädjande i detta val och denna gång så slog det tillbaka på de själva.

Tycker jag synd om V, inte ett dugg. De förtjänar vad de har kommande.

Det måste bli omval och i hela Sverige. Eller i alla fall i utanförskapsområderna med ordningsvakter och polis närvarande, denna gång och arrestera folk på plats som försöker inverka på valet.
__________________
Senast redigerad av .nattramn. 2026-09-24 kl. 12:33.
Citera
2026-09-24, 12:32
  #3657
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av .nattramn.
De är inte på "valbara platser". Utan på platser längre ner, alltså normalt skulle de inte kommit in. Men man har underskattat gruppen.

Vad man vill är att man sätter en exempelvis somalisk person långt ner på listan, för att få gruppen att klanrösta på partiet. Men vad man kanske inte insåg var att de i så stor utsträckning även skulle pucha på att kryssa kandidaten. Vi Svenskar personkryssar inte lika energiskt.

Jag tippar på ett cyniskt sätt att försöka vinna valet som slog tillbaka på de själva. Eller att de ville få bort tidö till varje pris.

Man kan ju undra hur många ur den nu aktuella gruppen i Borlänge som skulle har röstat på V om partiet i valet lyft fram andra frågor än saker som generösa bidrag:
https://www.vansterpartiet.se/var-politik/politik-a-o/hbtqi/

https://www.vansterpartiet.se/var-politik/politik-a-o/feminism/

https://www.vansterpartiet.se/var-politik/politik-a-o/sexuella-overgrepp-och-sexkop/

https://www.vansterpartiet.se/var-politik/politik-a-o/mans-vald-mot-kvinnor/
Citera
2026-09-24, 12:34
  #3658
Medlem
argaangelicas avatar
Regelverken kan vara krångliga ibland, nu pågår ju en utredning så att rutiner kan skärpas. Visst, nu råkade det bli fel men det handlar ju inte om så många röster. Om han var etnisk svenne, hade ni gått lika hårt åt han då? Känns rasistiskt detta drev. Viktigare är att regering med S,V och Mp kan tillträda fort. Sluta rota i detta.
Citera
2026-09-24, 12:35
  #3659
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gracefulmind
Det finns mycket att snabbt ta upp på dagordningen vad gäller framtida val och dess säkerhet.

För problemet och osäkerheten är mycket större än vad många tycks förstå.
Det finns för många "buggar" i systemet.

Jag kommer, som ETT enda exempel, att tänka på dessa individer i Sverige som har skaffat sig flertalet olika identiteter...

De kan rösta med vartenda ett!
Alltså EN person med tex 7 olika identiteter kan rösta 7 gånger...

Så vad hjälper allt om man inte ens har koll på vem som är vem??

ID via ansiktsigenkänning eller fingeravtryck är väl det enda säkra
för att med säkerhet veta:
1) vem som just nu lägger sin röst
och
2) att denne har inte redan lagt sin röst.

Här kommer en länk till en annan tråd som gäller detta med flertalet identiteter.

Observera att vi talar om MÅNGA olika identiteter på en enda person som suger ut OLIKA välfärdsområden.

Bara EN person...
Hur många fler finns det som gör samma sak och hur många röster lägger de?

(FB) Taxiägare hade 7 identiteter, dömd Umeå dec 2021

OBS: rekommenderar att läsa i alla fall den sista sidan i den tråden för att få ett bra hum om OMFATTNINGEN av problemet.

Ja, det är väl det positiva i den här härvan att behovet av reformering av valproceduren har blivit uppenbar för alla.
Citera
2026-09-24, 12:37
  #3660
Medlem
ziracorns avatar
Sossarna har väl direktkontakt med fjant-Oscar-Åklagaren. "Vänta till tisdag, Oscar".

Det partiet har alla resurser i världen, tro mig!!!!!!!!

Mer än Trump.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in