Citat:
Ursprungligen postat av
TaEnNyDa
Tror Jockiboi får öka prissumman till 100.000kr för läckta användare bakom meme-konton, discord-användare och flashbackare. För 50.000 räckte ju ingen vart.
Citat:
Ursprungligen postat av
cinmik
Jocke kan få komma hem till mig för 500k.
Citat:
Ursprungligen postat av
TaEnNyDa
För 500k så kan han få rökrunka live till mig. Lovar jag bär lack.
Civilrättsligt kan han inte tömma mobiler och datorer och bevisa att Johan Johansson står bakom Baronen1234 på Instagram men framförallt inte att Johan till skillnad från någon annan människa var inloggad på kontot just då. Eller att det är ett hatbrott att göra memes på att han är ful.
Av de 7067 skärmdumpar han samlat ihop kanske ett 20-tal eller två kan klassas som någon form av förtal,
förutsatt att man tror på att några anonyma inlägg utpekar honom som pedofil och liknade. Jag har ingen aning. Inget minne att jag sett någon påstå att han är kriminell på Instagram. I de fall det skett på Flashback så ber alla seriösa kritiker om källor.
Undantaget vissa hintar om att han, Jocke själv, förtalar folk när han, Jocke själv, uppges vara källan bakom att han förmår ANDRA att peka ut folk som djupt klandervärda och kriminella har jag inte sett något som kan gränsa till förtal, förföljelse eller stalking. För bara sett med förbehållet att det skett via ombud som advokater som i sin tur uttalar sig till medier med ansvarig utgivare alternativt att han själv fått någon korkad vän att påstå att han sagt något i en privat chat i en video vännen postar, så att vännen är den som står med hela risken. Dessa hintar med tydliga brasklappar och förbehåll och skärmdumpar från Jocke när han hetsar i en kompis i en livestream eller på dm är kanske förtal från vännen - eller inte alls. Det saknar jag kompetens att bedöma. Mest troligt saknar han också denna kompetens, men han verkar polisanmäla det mesta. Om det i slutändan slår tillbaka på Anjo och Rask som sprider Jockes uppgifter - ingen aning. Men vad jag vet är det bara den som själv utsätts för förtal som kan anmäla det brottet, och Jocke lär inte anmäla Rask eller Anjo.
Skit samma:
Jag är nyfiken på hur han skulle redovisa ersättningen 50k i bokföringen. Är det utlägg för Jocke & Jonna AB, eller han som privatperson, är det en konsulttjänst eller en gåva, arvode eller tidsbegränsad anställning? För att citera någon: ÄR DET ENS LAGLIGT att erbjuda hittelön för en sådan insats som att gola för 50k utan att uppge villor som hur det ska redovisas och beskattas och om det är uppdragsgivaren eller utföraren som ansvarar för det? Jag har ingen aning alls, så påstår inte att det är något fuffens med det, bara en spontan frågeställning. För i byråkratiska Sverige låter det spontant problematiskt att slänga fram löften om ersättning för hela 50 000 kronor för en specifik tjänst utan att vara tydlig med omständigheterna, men vad vet jag.
Kan någon av er länka till erbjudandet? Beroende på villkoren kan ni få konkurrens, någon kanske lägger sig på 450k om det är skattat och klart.