Citat:
Ursprungligen postat av
Refund
Fast hans person är tätt förknippad med partiet. Alltså är det inte säkert att dessa personerna skulle röstat V eller ens röstat alls om det inte vore för Mohammed Ali.
Du har rätt i detta. Men eftersom av vad jag har sett så krävs det mer än 1000 röster för att ett mandat ska gå till ett annat parti så då kommer inte dessa 648 röster påverka valet.
Vad förra sameting valet så var det valförrättare i en vallokal som sa till väljarna att de inte fick slicka igen kuverten det var sammanlagt 33 röster. Detta ledde till att hela sametingsvalet fick göras om eftersom det krävdes mindre röster för att ändra på mandatfördelningen.
Nu kan man tycka att sametingvalet är ett mindre val. Men precis som alla andra val så gäller samma regler där och valmyndigheten är ansvarig myndighet och valprövningsnämnden prövar överklaganden.
Det räcker inte att det har begåtts ett fel utan felet måste även kunna påverka valet. Sen spelar det ingen roll hur stort felet är.
Edit:
Det jag hittar är L behöver 3200 till för att L ska ta ett mandat i Dalarna och de är de närmaste.
Men en annan intressant sak är att om det blir omval i Dalarna och resultatet blir exakt det samma så kommer Tidö att få ett mandat till. Detta beror på att Dalarna har 9 vanliga mandat och två utjämningsmandat. Men vid ett omval räknas alla som mandat för Dalarna och detta gör att Tidö då får ett mandat till.