2026-09-22, 09:37
  #769
Medlem
Riksdagshuset måste vara skyddsobjekt med hög säkerhetsklass. Kommer han ens godkännas att släppas in i byggnaden efter sin säkerhetsgenomgång???
Han kanske får delta på distans??
Citera
2026-09-22, 09:43
  #770
Medlem
invandrar-leffes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Conny63
Skandal om denna man kommer in i riksdagen . Vad fan är det för fel på det här landet .
och vad fan är det för fel på partier som låter okända personer finnas med på riksdagslistor öht.

Inte konstigt att somalisk valkultur integreras med den svenska så detta är säkert bara toppen på ett isberg
Citera
2026-09-22, 09:49
  #771
Medlem
BombaySaphires avatar
Citat:
Efter att de konstaterat att han lever under skuldsanering och nekades medborgarskap första gången han ansökte.

Ett skäl var bristande vandel, vilket efter tips verka ha varit dels anmälningar från hans före detta fru om misshandel, olaga tvång och barnfridsbrott. Förundersökningen nerlagd men frun har ansökt om kontaktförbud ett flertal gånger.

En mönstermedborgare med andra ord och garanterat just den sortens feminist som Vänsterpartiet letar efter.

Anmälningar mot honom om misshandel, olaga tvång och barnfridsbrott alltså. Ex-frun har ansökt om kontaktförbud flera gånger.

Utöver det har han tidigare delat bostad med en gängkriminell där narkotika förekom på flera ställen i lägenheten. Plus skuldsanering och frekventa resor till Somalia för att sammanträda med företrädare för den somaliska regeringen.

https://uvell.se/2026/09/21/har-somaliska-staten-infiltrerat-riksdagen/
__________________
Senast redigerad av BombaySaphire 2026-09-22 kl. 09:55.
Citera
2026-09-22, 09:59
  #772
Medlem
Barentss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BombaySaphire
Fem somalier är inröstade i riksdagen.

Leila Ali Elmi, Miljöpartiet, Göteborgs kommun
Mursal Isam Miljöpartietm Dalarnas län
Mohamed Mohamed, Miljöpartiet, Södermanlands län
Ilyas Hassan, Vänsterpartiet, Stockholms kommun
Mohamed Abdukardir Ali, Vänsterpartiet, Dalarnas län
Fantastisk vad miljömedvetna och solidariska alla Somalier är!

(eller så läcker just dessa två partier som ett såll. Ett bevis för att även Somalier är intelligenta när det gäller att tjäna ihop till brödfödan)
__________________
Senast redigerad av Barents 2026-09-22 kl. 10:44.
Citera
2026-09-22, 10:02
  #773
Medlem
Det sjuka är att folk inte bryr sig om detta och röstar för skiten som beblandar sig med rövare. Detta är ett riktigt sjukt land och om 30-40 år finns inte demokrati i Sverige, så enkelt är det. Bra jobbat alla losers dö bara
Citera
2026-09-22, 10:07
  #774
Medlem
Donaldstrumpets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av knullklasson
Vår nästa finansminister månne?

Jag hoppas på justitieminister men finansminister funkar också.
Citera
2026-09-22, 10:11
  #775
Medlem
Lustigt hur Agneta Nyvall är "all over the place" i svensk politik.

2024 kandiderarade hon till EU-valet för Jan Emanuel:s och Sara Skyttedal:s kortlivade parti Folklistan.

https://data.val.se/euval2024/partier/valsedlar
https://dalabygden.se/2024/06/03/eu-valet-vilken-eller-vilka-landsbygdsfragor-tanker-du-driva-om-du-blir-invald-i-eu-parlamentet-och- varfor-fragade-vi-den-kandidat-fran-dalarna-som-kom-tidigast-pa-respektive-partis-lista/

Agneta Nyvall kandiderade även för Borgerlig Kristen Samverkan, (sammanslagning av Borgerligt Alternativ och Kristdemokraterna)
i kyrkovalet 2025, men fick inget mandat.
https://borgerligkristensamverkan.se/vasteras-stift/

Hon har alltså kandiderat i olika sammanhang för partierna
  • Moderaterna
  • Ny Framtid
  • Folklistan
  • Borgerlig Kristen Samverkan
och har dessutom en hel del kontakt med somalier som kandiderar för V och MP.

En röst på Agneta Nyvall är en röst på allt och inget.
Citera
2026-09-22, 10:12
  #776
Medlem
Q-Trons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Barents
Fantastisk vad miljömedvetna och solidariska alla Somalier är!

(eller så läcker just dessa två partier som ett såll. Ett bevis för att även Somalier har iallafall lite intelligens när det gäller att tjäna ihop till brödfödan)

Ja, de källsorterar nog flitigt. Och kör elbil eller lådcykel. Äter kanske bara veganskt? Och begår civil olydnad-kampanjer för djurens och klimatets skull. Och är utpräglade muslimska feminister förstås. Det är ju liksom typiskt somalier ändå.
Citera
2026-09-22, 10:13
  #777
Medlem
Conny63s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DKbutterfly
Det sjuka är att folk inte bryr sig om detta och röstar för skiten som beblandar sig med rövare. Detta är ett riktigt sjukt land och om 30-40 år finns inte demokrati i Sverige, så enkelt är det. Bra jobbat alla losers dö bara
Många som varnat för MP o V politik . Dom vill ha ökad invandring när vi behöver 0 invandring . Ja Sverige är ett mycket sjukt land . Annika hirvonen mp som migrationsminister o mohammed v som justitieminister o nooshi finansminister . Här pratar vi framtid för Sverige .
__________________
Senast redigerad av Conny63 2026-09-22 kl. 10:19.
Citera
2026-09-22, 10:17
  #778
Medlem
Sannolikt diskuterar väl V en uteslutning av honom, för att släcka branden en smula, för att kunna återgå till regeringsdiskussioner. Utåt kanske det blir "en paus".
Inget av partierna lär ju kunna ha några vettiga diskussioner givet vad som sker i media nu.
Citera
2026-09-22, 10:18
  #779
Moderator
Noetlovskijs avatar
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/bOlX0k/v-politikern-mohamed-abdukardir-ali-planerar-miljonaffar-i-somalia

Citat:
V-politikerns kontakter med Somalia – planerar mångmiljonaffär

Mohamed Abdukardir Ali har gjort upprepade resor till Somalia där han träffat representanter för landets regering.

Planen är att sälja in ett bank id-system till landet – en affär i mångmiljonsklassen.

– Att han kom in i riksdagen trots att han stod på nionde plats förvånar mig. Han säger att han inte har kampanjat speciellt mycket, säger affärskompanjonen Agneta Nyvall.

Om affären blir av uppskattar hon att det skulle kunna inbringa uppåt 15 miljoner kronor. Men hon understryker att det ännu finns flera osäkerhetsmoment.

– Om de köper det av oss i stället för av Kina eller Ryssland, så kan det absolut bli jättestort. Men än så länge är det bara ett embryo. Vi har inte tjänat en krona än. Det här är en affärsidé och det finns en kund som verkar behöva de här produkterna.

Sälja ett helt Bank-ID system till ett land för 15 miljoner kronor. Det låter som ett toppensystem och en toppenidé!
Citera
2026-09-22, 10:31
  #780
Medlem
letspanics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av M.J.A
Sannolikt diskuterar väl V en uteslutning av honom, för att släcka branden en smula, för att kunna återgå till regeringsdiskussioner. Utåt kanske det blir "en paus".
Inget av partierna lär ju kunna ha några vettiga diskussioner givet vad som sker i media nu.

Det hjälper väl inte? Han har personkryssats in och kommer sitta som vilde, i så fall. Personkryss borde tas bort helt och hållet, systemet är alldeles för sårbart för sådant här.
__________________
Senast redigerad av letspanic 2026-09-22 kl. 10:34.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in