2026-09-21, 18:19
  #217
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sk33
Den stora skandalen här är inte att några försökt kuppa in en kompis, och kanske lyckats, det är ett fel med personvalssystemet som man får räkna med. Skandalen är att det inte utreddes OMEDELBART, och då hade det förmodligen haft en stor inverkan på valrörelsen.
Rapporter om incidenter i vallokalerna i Borlänge (men antagligen också Ludvika och Falun), fanns inte före valet och har nog analyserats först nu.
Citera
2026-09-21, 18:19
  #218
Medlem
kraftfoders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GreffueAnthonius
Jag förutsätter att åklagare begär in dagrapporterna från vallokalerna. Lär finnas en del "incidenter" antecknade där med anknytning till detta!

Dagrapporterna?
-Är det något nytt eller?
Citera
2026-09-21, 18:19
  #219
Medlem
guderis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Eller Ryssland... jösses vilket liv de hade blivit. Nu får vi hoppas det bli omval annars kommer jag fan aldrig rösta mer. 0 förtroende för svenska systemet. Hur stort mörkertal är det? Ingen har en aning.

Ryssland? Vad grinar du om nu vatnik?
Citera
2026-09-21, 18:21
  #220
Medlem
K.Blomkvists avatar
Det säger lagboken

I vallagens trettonde kapitel står det:

13 § Valprövningsnämnden ska upphäva ett val i den omfattning som det behövs och besluta om omval i den berörda valkretsen
1. om det vid förberedande och genomförande av valet som en myndighet svarar för har förekommit någon avvikelse från föreskriven ordning, eller
2. om någon har hindrat röstningen, förvanskat lämnade röster eller otillbörligen verkat vid valet på något annat sätt.
Citera
2026-09-21, 18:21
  #221
Medlem
lyktstolpes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Perfecthairline
OT men undrar vad som är syftet, att lobba för bidrag eller bidrag deluxe, dvs att sitta i riksdagen och plocka ut lön utan att vara närvarande en enda dag.
81400kr per månad i 4år är nog svaret
Citera
2026-09-21, 18:21
  #222
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trevulin
Det fick de när jag skulle förtidsrösta. Då var det en mattflygarefamilj före mig i kön och de tryckte in sig hela gänget i båset. Det var ingen som reagerade på det.
Skandalöst. Konflikträdsla antagligen. Men hellre stänga och låsa vallokalen och trycka larmet än vika ner sig i det läget.
Citera
2026-09-21, 18:22
  #223
Medlem
pestloppans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Twitterturken
Dessa analfabeter som skjutsades till vallokalen hade troligen aldrig röstat om det inte vore för den finansiella mutan som delas ut.

Det är mycket möjligt, men omöjligt att bevisa eftersom det bygger på antaganden.
Det som per definition är förbjudet är att påverka/tvinga väljare att rösta på ett visst sätt, dock är det tillåtet att skjutsa folk till vallokalen. (Det gjorde jag så sent som häromveckan med min gamle far).
Citera
2026-09-21, 18:22
  #224
Medlem
alternativtkonto11s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sk33

Så, fokus här ska inte sättas för mycket på vad han nu heter och hans eventuella anhängare, fokus bör ligga på varför det utreds efteråt och inte omgående.


Min killgissning är att valfusk är väldigt vanligt förekommande, men att polisen oftast lägger ner utredningar kring även tämligen flagrant valfusk*. Delvis för att det är svårt att bevisa givet parametrarna för brottsrubriceringen, men främst för att det är känsligt för karriären att ge sig på den typen av brottslighet. Man gör det bara om valfusket verkar få tydliga, allvarliga konsekvenser vid ett allmänt val. Vilket det ju verkar ha fått i det här fallet då somaliern fuskat till sig en riksdagsplats.

Innan fullbordat faktum valde man att lägga ned utredningen enligt praxis. Efter fullbordat faktum: "Hoppsan, det här fick visst konsekvenser. Då återupptar vi utredningen"...


*På samma sätt som polisen skiter i invandrare som langar droger, invandrare som bryter mot maskeringsförbud, invandrare som utövar våld vid demonstrationer, invandrare som begår skattebrott med sina fiffelbutiker, invandrare som borde utvisats för tio år sedan...
Citera
2026-09-21, 18:23
  #225
Medlem
Haha att gå till en vallokal likt en zombie och själv kryssa i det någon sagt åt en att göra är OK,det kan tom göras med pennan som man fått av personen i fråga men att få skiten redan ifyllt är olagligt/fusk?
På vilket sett har personerna i fråga fuskat,begått brott jämfört med hur det annars går till?
Den röstberättigade har fortfarande gott om tid att ändra sig,även om det egentligen skulle tyda på att personen är schizofren isåfall och inte alls borde vara röstberättigad
Citera
2026-09-21, 18:23
  #226
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tjanska
Eftersom det har varit en del suspekt samt svårt med regeringsbildning, utse extra val redan nu..
Oj vänstern valfuskar det hade jag aldrig sett komma haha
Citera
2026-09-21, 18:24
  #227
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kraftfoder
Dagrapporterna?
-Är det något nytt eller?
Nej, tror jag inte. Alla "särskilda händelser" skall antecknas.

Normalt händer väl inget. Men här skulle jag som journalist begära in rapporterna från aktuella förtidslokaler och distrikt i Borlänge. Gissar att det kan finnas intressant läsning där.
Citera
2026-09-21, 18:24
  #228
Medlem
Borasare1980s avatar
Fruktansvärt illa om det ligger sanning i detta och i så fall kan vänstern definitivt inte avfärda begreppet röstboskap som en myt. Lika illa som det är att köpa röster borde det även vara att låta sig köpas, men i sverige råder ju den skeva prostitutionslagen så dessa väljare som säljer sina röster mot pengar, väl medvetna om korruptionen, kommer väl även fortsättningsvis få vara svenska medborgare med rösträtt. Hela gänget som är inblandade i detta fiffel borde utvisas.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in