2026-09-09, 02:42
  #205
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Cope with it.
Du sitter förresten själv och skriver 38 inlägg per dag, så du borde väl inte ha några problem att skriva ett par till?
Är du arbetslös och går på soc. eller a-kassa? Annars kunde du inte hållit på som du gör.
Du vet väl förresten att arbetslösa gynnas bäst av en vänsterregering?

Jag gynnas inte av din äckliga blairistiska marknadsliberalism som tar fan själv (Centerpartiet) i hand.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Nej det gör jag inte, men för att du ska kunna övertyga mig och de andra som läser dina inlägg så kan du väl åtminstone delge en källa som bevis för att du inte enbart pratar i nattmössan? Jag väntar...

Du bara psykar och drygar, din äckliga jävla mobbare. Bara psykar och drygar.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Så bra, då behöver vi inte prata mer om varandra och hellre fokusera på ämnet för diskussionen.

Sluta var ett narcissistiskt jävla äckel då. Försvinn ur min synrand och hörselgång. Prata aldrig mer med mig.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Nej, Göran Persson tillhörde inte den blairistiska förnyelserörelsen, utan representerade en betydligt mer traditionell socialdemokrati baserad på den nordiska välfärdsmodellen.
Men har du bevis för din teori så är det dags att delge dina källor.

SLUTA LJUG!

Han var allmänt utskälld på sin tid för enbart bland annat EU-vurmet.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Wikipedia återanger enbart vad andra källor angett.
Källan till påståendet i Wikipedia-artikeln kommer från Kjell-Olof Feldt själv:
Feldt, Kjell-Olof, Alla dessa dagar: i regeringen 1982-1990, Norstedt: Stockholm 1993
(jag antar att du som ignorant debattör utan sans för källkritik även kommer förkasta Kjell-Olof Feldt som undermålig källa för vad som skedde med avregleringen 1985)

Jag antar att du som ignorant SOCIOPATISK "debattör inte tar med hela kontexten kring det hela från den källan. Jag har antytt om mötena Fäldt och de andra två av de tres gäng hade med Palme där de till slut fick honom att gå med på det. Om inte Palme var en viktig kugge i att få igenom beslutet varför då ha en massa möten med honom som de hade?


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Först är jag sosse, och nu moderat. Hur ska du ha det?

Du beter dig som en jävla moderat just för att du är en hycklande sosse som snackar skit.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
En fullt subjektiv frågeställning.

Skitsnack. Det är objektivt.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Ändå skriver du positivt om SD, att de fallit offer för "ryss-psykosen" Stackars, stackars SD...
Och även om du inte är SD eller höger så springer du deras ärenden med dina inlägg.

Nej det är du som inte kan se skillnad på att jag skulle skriva positivt om SD (det gör jag inte) och att jag avskyr resten av åttaklövern lika mycket. Det är du som inte kan tänka klart eller ha flera tankar i skallen samtidigt. Det kan jag. Du är jävligt enkelriktad.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Har redan bevisat detta för dig. Tills den dag du kommer med egna källor så har dina argument och påståenden ingen trovärdighet.

Du har inte bevisat ett skit. Du fulvinklar det istället.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Jag vet inte hur jag skall tolka detta inlägg... som att jag har rätt?

Nej att du är en narcissistisk mobbare. Som ljuger. Det är så du ska tolka det.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Som jag skrev innan; att krisen böjade innan Bildt behöver ju inte betyda att Bildt inte bar ansvaret för att den förvärrades och blev till den kris den blev under 1990-talet.
Skall man följa din tolkning så kan man hävda att hela ansvaret till första världskriget ligger på Gavrilo Princip när han sköt Franz Ferdinand i Sarajevo 1914.

Som jag antydde innan och måste överförtydliga för dig. Utan kreditavregleringen 1985 och lånekarusellen på "glada 80-talet" följt utav när det först small till rejält 1990 så hade inte Bildt kunnat bygga lika mycket på det som han gjorde. Och hur mycket du än ljuger och kastar Wikipedia på mig så förvaltades Bildts verk sedan utav Persson i en hel del områden du inte tar upp. Persson lät privata aktörer fortsätta käka upp Sverige efter EU-inträdet oavsett vad som gjordes med de statliga finanserna.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Sorry, jag är enbart här för att exponera dina lögner om S inför valet.
Hade du varit ärlig och kommit med faktabaserade inlägg om S så hade jag inte brytt mig.

Lögnaren är du. Och det är ju intressant hur du först anklagar mig för att ha skapat ett konto för att valarbeta åt SD/Tidö (jag avskyr som sagt skiten) medans du nu erkänner att du är bara här just nu för att tvätta åt sossarna.
__________________
Senast redigerad av DasspappretDN 2026-09-09 kl. 03:14.
Citera
2026-09-09, 02:58
  #206
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Ahh, och inget av detta bevisar att han hade makt att bestämma över avregleringen av kreditmarknaden, vilket du så enträget försöker påstå.

Han hade inflytande över beslutet med sitt medgivande hur mycket du än håller på och fjantar dig. Sluta sprattla nu.

Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Du gör en höna av en fjäder.
När jag skriver att Palme saknade makt att bestämma över beslutet så betyder det verkligen att det inte spelade någon roll vad han sade.
Att du får det till något annat får stå för dig.

Men han saknade inte makt eller befogenheter över det. Han var statsminister om du nu missat det. En statsminister kan om denne vill säga ifrån mot Riksbanken.

Jag tycker också det är skoj att du vill täcka för Palme så mycket. Som stod på god fot med Wallenbergarna. Försvarade deras namn och anseende under kårhusockupationen bland annat.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Säger han som aldrig delgett någon källa i sina 300 inlägg sedan han skapade sitt konto för en vecka sedan

Du har inte läst alla mina 293 inlägg, lögnare. Jag menar du har ju redan ljugit om att jag försvarar SD så.....


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Att krafigt höja värnskatten, kapitalskatten, bolagsskatten och fastighetsskatten är inte att "sanera" som du så fint uttrycker det.
Du hade blivit en perfekt PR-lobbyist för S ifall de velat locka över högerväljare inför valet 2006, så som du försöker försminska kraftiga skattereformer.

Men du slingrar dig fortfarande från utförsäljningscirkusen och privatiserandet som ändock fortlöpte från Bildt till Skosulan II över till Persson och intensifierades efter EU-inträdet. På sossarnas skift. Bara två partier i riksdagen kampanjade mot ett EU-inträde. S var inte ett utav dem. Det var V och MP. S kampanjade tillsammans med bland annat M för Ja sidan.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Det fungerar tyvärr inte så på Flashback, och du är inte den första att önska mig detta. Välkommen till klubben.

Ta åt dig någon jävla gång då i så fall. Bli en bättre människa. Sluta vara en äcklig narcissist.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Okej, så du förnekar alltså inte det du skrivit, det är en bra början!
För att jag inte skall tolka det som lögner så är nästa steg för dig att presentera källor som bevis för dina påståenden om S.
Alternativet är att du tar tillbaka det du skrivit om S och medger att det bara är påhitt från din sida.

När du kommer med Wikipedia behöver jag inte motprestera. Jag säger saker andra om de är inte är lika lata som dig kan anstränga sig att kolla upp själva. Så sluta källtrolla nu, ditt jävla sprattliga elände.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Känns som vi går tillbaka till de urpsrungliga inläggen men jag vill bara återupprepa att även en svag minoritetsregering praktiserar demokratins principer lika mycket som en stark majoritetsregering.
Det känns dock som att du inte förstår detta och att en minoritetsregering enligt din logik skulle innebära en försvagning av den demokratiska processen.
Breaking news: Sålänge Riksdagen fullför sitt arbete så spelar det ingen roll hur Regeringen ser ut.

Nu drar du en sån där rövare ni skojare gör emellanåt där ni sätter på er en mask och låtsas som att en legitimitetskris inte är en legitimitetskris. Men det är det. Och det är exakt det jag vill se efter det här valet. Jag vill bestraffa hela åttaklövern (eller sjuklövern beroende på hur det nu slutar för L) och göra hela skiten illegitim.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Låt mig gissa, narcissisten i dig tillåter dig inte att lämna debatten även om du rent argumentationstekniskt har förlorat den?

Låt mig gissa, narcissisten både på insidan och utsidan av dig tillåter dig inte att lämna debatten och erkänna att det är du som bara sprattlar om "källor" och rent av ljuger om mig. För du ljuger om mig. Samtidigt som du så klart menar att jag ljugit. Fantastiskt.

Ja. Jag vill ha sista ordet. Det medger jag. Men bara för att jag har en princip där narcissister som dig SKA BEKÄMPAS HELA VÄGEN tills ni ger upp. Och du ska ge upp.
__________________
Senast redigerad av DasspappretDN 2026-09-09 kl. 03:14.
Citera
2026-09-09, 05:16
  #207
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av twogirlsonecup
Varför skulle ett stort antal väljare ändra sig bara dagar före valet enbart för att en framstående finansprofil uttrycker oro?

Sveriges främsta. Investerar också i samhällsnytta och är långsiktig.

C säger sig vara ett företagarvänligt parti exempelvis, men sågas totalt.

Wallenberg och näringslivet har till och med som devis att "verka utan att synas" men nu är man så orolig att man tar bladet från munnen.

Viktigt.
Citera
2026-09-09, 10:19
  #208
Medlem
Åh vad dom darrar dessa multi miljonärer för röd politik. Det är aldrig så att dom är rädda för att inte kunna bli ännu mer snuskigt rika och knappt betala någon skatt. 20% för många, att jämföra med en undersköterska som tjänar 27.000-30.000 och betalar FULL skatt. Inte ens har råd att vara sjuk för karensen går på 1500kr.

Dom har ju aldrig haft det bättre än nu, 4 år med Tidö. Varför är arbetslösheten så hög? Vart är alla jobb? Dom borde ju flöda. Varför kommer denna plötsliga oro nu? Och pratet om investeringar. 4 år har passerat. Trams.
Citera
2026-09-10, 23:58
  #209
Medlem
kato85s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Han hade inflytande över beslutet med sitt medgivande hur mycket du än håller på och fjantar dig. Sluta sprattla nu.
Jag har inflytande över riksdagsvalet med min röst, men det betyder inte att hela valets utgång beror på min valsedel.
Palme kanske kunde övertygat någon av sina medarbetare, men Riksbanken med Bengt Dennis hade redan tagit beslutet.
Och, för att vara noggrann, så sa Palme aldrig "ja" till att genomföra avregleringen. Enligt Feldt i hans biografi skall Palme ha sagt "Gör som ni vill. Jag begriper ändå ingenting"

Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Men han saknade inte makt eller befogenheter över det. Han var statsminister om du nu missat det. En statsminister kan om denne vill säga ifrån mot Riksbanken.
Palme kunde inte kontrollera Riksbanken, precis som Trump inte kan kontrollera Federal Reserve.
Du förstår inte statsministerns befogenheter, men jag lämnar det åt dig.
Visst, han kunde ju alltid säga att han inte höll med om beslutet, men Riksbanken agerar på egen hand i dessa frågor då de inte jobbar under Regeringen, de är en egen myndighet under Riksdagen. Återigen något du fortfarande inte känner till (men som jag redan informerat dig om flera gånger redan)

Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Jag tycker också det är skoj att du vill täcka för Palme så mycket. Som stod på god fot med Wallenbergarna. Försvarade deras namn och anseende under kårhusockupationen bland annat.
Finns ju inget bevis för att Palme var på "god fot" med Wallenbergarna, tvärtom föraktade han överklassen, vilket han själv var sprungen ur. Och överklassen hatade honom, och ansåg honom som förrädare. Så du kunde inte haft mer fel.
Du får gärna förklara hur han försvarade dem under kårhusockupationen.

Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Du har inte läst alla mina 293 inlägg, lögnare. Jag menar du har ju redan ljugit om att jag försvarar SD så.....
Jag har ögnat igenom de flesta och sökt på SD och vad du skrivit om dem.
(FB) Sjunger i Jimmie Åkessons (SD) dansband – säljer nazistmusik i hemlighet
Även om du inte rakt av stödjer de så försvarar du SD och hävdar att folk anklagar de för att vara ryss-vänner, och det har ju framkommit att ett antal SD-politiker delat ryssvänligt material, nu senast för inte så länge sedan:
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/wr507A/krismoten-hos-sd-efter-avslojandet-om-tjanstemannen-som-delar-ryska-budskap

Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Men du slingrar dig fortfarande från utförsäljningscirkusen och privatiserandet som ändock fortlöpte från Bildt till Skosulan II över till Persson och intensifierades efter EU-inträdet. På sossarnas skift. Bara två partier i riksdagen kampanjade mot ett EU-inträde. S var inte ett utav dem. Det var V och MP. S kampanjade tillsammans med bland annat M för Ja sidan.
Det förekom en del avmonopoliseringar under S ja, men det var långtifån på samma skala som när Reinfeldt var statsminister, och då gällde det som sagt avmonopolisering av tjänster, som exempelvis posten och telefonnätet.
Ja, S var för EU, det har jag inte förnekat.

Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Ta åt dig någon jävla gång då i så fall. Bli en bättre människa. Sluta vara en äcklig narcissist.
Varför ska jag ta åt mig, så att du kan känna skadeglädje?
Du är en naiv individ som tror att folk tar åt sig och blir ledsna av dina glåpord.
Den enda som är ledsen här är du, du gråter ju t.o.m. ut i denna tråd:
(FB) Nya Lätta på trycket-tråden! (Läs riktlinjerna i trådstarten)

Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
När du kommer med Wikipedia behöver jag inte motprestera. Jag säger saker andra om de är inte är lika lata som dig kan anstränga sig att kolla upp själva. Så sluta källtrolla nu, ditt jävla sprattliga elände.
Jo det behöver du. Ingen källa=ingen trovärdighet.
Wikipedia är 100 gånger bättre än inget, och inget är vad du kan visa fram.

Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Nu drar du en sån där rövare ni skojare gör emellanåt där ni sätter på er en mask och låtsas som att en legitimitetskris inte är en legitimitetskris. Men det är det. Och det är exakt det jag vill se efter det här valet. Jag vill bestraffa hela åttaklövern (eller sjuklövern beroende på hur det nu slutar för L) och göra hela skiten illegitim.
Ja du har skrivit det flera gånger redan både i denna tråd och andra.
Du ska "straffa" Sverige genom att rösta blankt så att den demokratiska processen kollapsar.
Man kan ju nästan tro att du skriver dina inlägg från ett mentalsjukhus.

Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Låt mig gissa, narcissisten både på insidan och utsidan av dig tillåter dig inte att lämna debatten och erkänna att det är du som bara sprattlar om "källor" och rent av ljuger om mig. För du ljuger om mig. Samtidigt som du så klart menar att jag ljugit. Fantastiskt.
Du vill verkligen ha sista ordet. Antar att det är så det funkar; när man har förlorat debatten så ska man iaf. ha sista ordet, för då känns det som man gått vinnande ur striden.
Varför kan inte folk som du växa upp för en gångs skull?

Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Ja. Jag vill ha sista ordet. Det medger jag. Men bara för att jag har en princip där narcissister som dig SKA BEKÄMPAS HELA VÄGEN tills ni ger upp. Och du ska ge upp.
Du blev avstängd.
__________________
Senast redigerad av kato85 2026-09-11 kl. 00:22.
Citera
2026-09-11, 00:17
  #210
Medlem
kato85s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Jag gynnas inte av din äckliga blairistiska marknadsliberalism som tar fan själv (Centerpartiet) i hand.
Jag ser att du skriver dina inlägg ända fram till 6 på morgonen, och sedan igen klockan 12, vilket betyder att du sover mellan 06 och 12.
Så du har ju uppenbart inget jobb, och det betyder att du troligtvis går på a-kassa eller socialbidrag, och oavsett vilket så gynnas du då av en vänsterregering.

Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Du bara psykar och drygar, din äckliga jävla mobbare. Bara psykar och drygar.
Keep teling yourself that.

Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Sluta var ett narcissistiskt jävla äckel då. Försvinn ur min synrand och hörselgång. Prata aldrig mer med mig.
Det här är Flashback, folk försvinner inte för att du ber dem om det, jag har varit här sedan 2005.
Gillar du mig inte så finns det 1,7 miljoner andra medlemmar att prata med.

Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
SLUTA LJUG!
Han var allmänt utskälld på sin tid för enbart bland annat EU-vurmet.
Ja han var lite utskälld p.g.a EU, men hur du får det till att han skulle tillhört den blairistiska förnyelserörelsen är för mig en gåta.
Ifall du anser det, borde då inte även högern vara en del av den blairistiska förnyelserörelsen?
Om så är fallet varför är då inte högern socialdemokrater de med?
Som du ser, din logik fallerar.

Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Jag antar att du som ignorant SOCIOPATISK "debattör inte tar med hela kontexten kring det hela från den källan. Jag har antytt om mötena Fäldt och de andra två av de tres gäng hade med Palme där de till slut fick honom att gå med på det. Om inte Palme var en viktig kugge i att få igenom beslutet varför då ha en massa möten med honom som de hade?
Därför att det legitimerade beslutet.
Men legitimera är inte samma sak som att ge tillåtelse till beslutet, för det behövdes inte.
Det var Riksbanken som tog det enhälliga beslut (vilket du kan läsa om på nätet om du inte tror mig)

Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Du beter dig som en jävla moderat just för att du är en hycklande sosse som snackar skit.
Du har uppenbara problem att veta vilket fack du skall placera mig i.
Är det inte bättre att du hellre fokuserar på debatten?

Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Skitsnack. Det är objektivt.
Det är helt upp dig till dig att ha den åsikten.

Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Nej det är du som inte kan se skillnad på att jag skulle skriva positivt om SD (det gör jag inte) och att jag avskyr resten av åttaklövern lika mycket. Det är du som inte kan tänka klart eller ha flera tankar i skallen samtidigt. Det kan jag. Du är jävligt enkelriktad.
If you say so.

Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Du har inte bevisat ett skit. Du fulvinklar det istället.
Kom med egna källor då för en gångs skull. Jag väntar...

Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Nej att du är en narcissistisk mobbare. Som ljuger. Det är så du ska tolka det.
Som sagt, detta bekräftar att jag träffade en nerv hos dig, hade jag haft fel om dig så hade du enbart dementerat eller skakat det av dig, men du verkar ta det personligt.

Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Som jag antydde innan och måste överförtydliga för dig. Utan kreditavregleringen 1985 och lånekarusellen på "glada 80-talet" följt utav när det först small till rejält 1990 så hade inte Bildt kunnat bygga lika mycket på det som han gjorde. Och hur mycket du än ljuger och kastar Wikipedia på mig så förvaltades Bildts verk sedan utav Persson i en hel del områden du inte tar upp. Persson lät privata aktörer fortsätta käka upp Sverige efter EU-inträdet oavsett vad som gjordes med de statliga finanserna.
Och var ligger S skuld i kreditavregleringen 1985 och lånekarusellen?
Det var inte S som beslutade om kreditavregleringen, utan Riksbanken.
Det var inte S som låg bakom lånekarusellen, det var främst kreditinstituten och bankerna som lånade ut till höger och vänster.
Och att Bildts verk förvaltats av Persson är bara en lögn, Persson var raka motsatsen till Bildt och formligen hatade honom, och du säger att han förvaltade hans verk? Kom igen nu...
Du glömde förresten att det fanns en till statsminister mellan Bildt och Persson.

Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Lögnaren är du. Och det är ju intressant hur du först anklagar mig för att ha skapat ett konto för att valarbeta åt SD/Tidö (jag avskyr som sagt skiten) medans du nu erkänner att du är bara här just nu för att tvätta åt sossarna.
Jag har aldrig förnekat att jag inte försvarar S, till skillnad mot dig som förnekar allt.
Skillnaden är att jag inte går till angrepp gentemot högern.
Och det viktigaste, oavsett vem jag försvarar, är att jag gör det med källor.
Hade du varit ärlig i debatten och kommit med faktabaserade inlägg och inte rena lögner så hade jag respekterat dig.
Men du är enbart ett troll som sprider dynga och påhitt utan fakta
Börja leverera inlägg med kvalitet så man slipper prata med en bot.
__________________
Senast redigerad av kato85 2026-09-11 kl. 00:26.
Citera
2026-09-11, 14:21
  #211
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Vintageman
Totalt sjukt tänkande. De är rädda för vänstern, för vänstern har bland annat förslag på 75 % skatt.

Vill du veta vad som händer med företagandet när skatter bara går upp hela tiden på allting?

Företagen flyttar och skattebasen sjunker tillsammans välfärden och kompetens inom riket blir till konkurrens istället utomlands.

Väldigt bra tänkt där. Vad menar du med förresten att de är parasiter? De kommer med företags idéer och hårt slit som du aldrig kommer vet hur det känns av. De betalar också mest av skatten och finansierar mest av välfärden som du älskar så.

I en värld som existerar på riktigt så är det ju du som är parasiten, dessutom är du korkad, otacksam och hjärntvättad på toppen av allt. Och visar ingen elegans eller grace alls i ditt uppförande.

Känner även av ett mått av orubblig självbelåtenhet och självgodhet p.g.a. din inställningar som helt o hållet saknar någon förankring hos andra människor och deras upplevelse av verkligheten.

Jacob Wallenberg skulle Sverige klara sig bäst utan. Skicka mannen på destruktion, så blir allt bra. Håller med om att hela han utstrålar ondska. Speciellt när han går igång om AI, som den tvättäkta AI-blurb han själv är. Han skulle må bra om han fick ersätta allt med sin AI-skit i Sverige, mangla ut Googliga datacenter över hela landet. Som sagt, ser ut som ondskan själv.
Citera
2026-09-11, 14:29
  #212
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av simson12
Jacob Wallenberg skulle Sverige klara sig bäst utan. Skicka mannen på destruktion, så blir allt bra. Håller med om att hela han utstrålar ondska. Speciellt när han går igång om AI, som den tvättäkta AI-blurb han själv är. Han skulle må bra om han fick ersätta allt med sin AI-skit i Sverige, mangla ut Googliga datacenter över hela landet. Som sagt, ser ut som ondskan själv.

Alla företagsledare kommer vilja använda AI för det gör att man minskar sin största kostnad vilket är löner.

Världens ledare måste börja lägga restriktioner på AI, annars kommer alla bli arbetslösa och tillslut kommer det skapas en företagarklass, typ den nya adeln och sedan bara bönder.

Men det håller ju inte, vem ska köpa produkter om ingen få lön och pengar? Hur ska företagen betala in skatt om de inte säljer några produkter? Hur ska välfärden, samhället, försvaret, polisen, sjukvården fungera utan skatt?

AI är det största hotet för det kommer göra skit stor del av samhället arbetslöst.

Produktionssektorn och transportsektorn nämns mest som ersättningsbara. Undra hur Kina mår av det och den Kinesiska befolkningen. Det blir ju antingen bönder eller bidragstagare av dom. Annars väntar revolution i Kina och för kommunistiska partiet där.
__________________
Senast redigerad av Vintageman 2026-09-11 kl. 14:31.
Citera
2026-09-11, 14:31
  #213
Avstängd
[quote=Vintageman|95909591]
Alla företagsledare kommer vilja använda AI för det gör att man minskar sin största kostnad vilket är löner.

Världens ledare måste börja lägga restriktioner på AI, annars kommer alla bli arbetslösa och tillslut kommer det skapas en företagarklass, typ den nya adeln och sedan bara bönder.

Men det håller ju inte, vem ska köpa produkter om ingen få lön och pengar? Hur ska företagen betala in skatt om de inte säljer några produkter? Hur ska välfärden, samhället, försvaret, polisen, sjukvården fungera utan skatt?

AI är det största hotet för det kommer göra skit stor del av samhället arbetslöst.
[/QUOTE

Jacob Wallenberg är en sådan som jagar på den utvecklingen, en AI-blurb, för mig får han gärna gå och dränka sig.
Citera
2026-09-17, 16:49
  #214
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Jag har inflytande över riksdagsvalet med min röst, men det betyder inte att hela valets utgång beror på min valsedel.
Palme kanske kunde övertygat någon av sina medarbetare, men Riksbanken med Bengt Dennis hade redan tagit beslutet.
Och, för att vara noggrann, så sa Palme aldrig "ja" till att genomföra avregleringen. Enligt Feldt i hans biografi skall Palme ha sagt "Gör som ni vill. Jag begriper ändå ingenting"

Nej. Riksdagsvalens utgång beror på vad näringslivet egentligen vill. De torkar sig i arslet med våra röster.

Nej. Palme hade möten med de tres gäng innan beslutet fattats.

"Gör som ni vill" är i princip ett ja och grönt ljus.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Palme kunde inte kontrollera Riksbanken, precis som Trump inte kan kontrollera Federal Reserve.
Du förstår inte statsministerns befogenheter, men jag lämnar det åt dig.
Visst, han kunde ju alltid säga att han inte höll med om beslutet, men Riksbanken agerar på egen hand i dessa frågor då de inte jobbar under Regeringen, de är en egen myndighet under Riksdagen. Återigen något du fortfarande inte känner till (men som jag redan informerat dig om flera gånger redan)

Jag är fullt medveten om att centralbanker lever sitt egna liv. Jag kan deras smutsiga historia mer än väl. Hur grön tror du jag är?

Men faktum kvarstår att Palme gav sitt medgivande i praktiken.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Finns ju inget bevis för att Palme var på "god fot" med Wallenbergarna, tvärtom föraktade han överklassen, vilket han själv var sprungen ur. Och överklassen hatade honom, och ansåg honom som förrädare. Så du kunde inte haft mer fel.
Du får gärna förklara hur han försvarade dem under kårhusockupationen.

Finns inga bevis!? Är du helt körd i huvudet?

Palme var den som gick in å Wallenbergs vägnar kring 1980 ungefär (han var inte ens statsminister utan oppositionsledare vid denna tid alltså) och räddade Bofors från konkurs och styrde upp en affär med Indien. Jag tror du känner till den härvan. Och jag misstänker också att du vill rentvå Palma och Rajiv Gandhi från den. Men så enkelt är det inte.

Ska vi gå igenom ämnet Palme och slå hål på både högerns och vänsterns missuppfattningar om honom på allvar nu?

Han gick på Harvard. Han rekryterades där eller i USA utav CIA. Vistades sedan en tid i Centraleuropa som informatör åt CIA på stalinister. Kom tillbaka till Sverige och började plantera Stay Behind nätverk i Sverige och satte upp IB.

Olof Palme amerikaniserade Sverige. Han gjorde oss i praktiken till ett NATO-land inofficiellt redan på 1950-talet. Och det var innan han ens var statsminister. Som statsminister bjöd han på "anti-imperialistiska" föreställningar inför massorna medans han i själva verket fortsatte att förse amerikanarna med intel och Bofors fortsatte att förse USA med vapen och annat.

Högern är hjärndöd som tror att han jobbade åt Sovjet. Vänstern är hjärndöd som tror att han stod upp emot USA. Han var i själva verket en golare åt CIA.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Jag har ögnat igenom de flesta och sökt på SD och vad du skrivit om dem.
(FB) Sjunger i Jimmie Åkessons (SD) dansband – säljer nazistmusik i hemlighet
Även om du inte rakt av stödjer de så försvarar du SD och hävdar att folk anklagar de för att vara ryss-vänner, och det har ju framkommit att ett antal SD-politiker delat ryssvänligt material, nu senast för inte så länge sedan:
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/wr507A/krismoten-hos-sd-efter-avslojandet-om-tjanstemannen-som-delar-ryska-budskap

Bara för att jag anser alla era drev och skit mot SD vara oärliga och hjärndöda betyder det inte att jag stödjer SD annars. De fick det valresultat de förtjänade nu. Men jag kan hålla fler tankar i skallen samtidigt också.

SD röstade för NATO. Det går inte att bara slingra sig omkring det.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Det förekom en del avmonopoliseringar under S ja, men det var långtifån på samma skala som när Reinfeldt var statsminister, och då gällde det som sagt avmonopolisering av tjänster, som exempelvis posten och telefonnätet.
Ja, S var för EU, det har jag inte förnekat.

Nu börjar luften gå ur dig märker jag. Nu varken bekräftar eller förnekar du.

Du är för EU också. Du är för NATO. Du är för liberal anglo-amerikansk hegemoni. Du är en fabian.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Varför ska jag ta åt mig, så att du kan känna skadeglädje?
Du är en naiv individ som tror att folk tar åt sig och blir ledsna av dina glåpord.
Den enda som är ledsen här är du, du gråter ju t.o.m. ut i denna tråd:
(FB) Nya Lätta på trycket-tråden! (Läs riktlinjerna i trådstarten)

Vad har jag för anledning att vara skadeglad. Det är snarare du som projicerar. Du är både en dålig förlorare och en ännu sämre vinnare.

Du är väldigt selektiv när du går igenom min inläggshistorik också.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Jo det behöver du. Ingen källa=ingen trovärdighet.
Wikipedia är 100 gånger bättre än inget, och inget är vad du kan visa fram.

Du vet att vad jag säger kan kollas upp och styrkas lätt som en jävla plätt. Så du kan lägga ner med källtrollandet nu.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Ja du har skrivit det flera gånger redan både i denna tråd och andra.
Du ska "straffa" Sverige genom att rösta blankt så att den demokratiska processen kollapsar.
Man kan ju nästan tro att du skriver dina inlägg från ett mentalsjukhus.

Varför förtjänar det socialdemokratiska, amerikaniserade, fabianska mentalsjukhuset Sverige inte att bestraffas?


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Du vill verkligen ha sista ordet. Antar att det är så det funkar; när man har förlorat debatten så ska man iaf. ha sista ordet, för då känns det som man gått vinnande ur striden.
Varför kan inte folk som du växa upp för en gångs skull?

Nu projicerar du igen, narcissist. Det är du som vägrar sluta käfta. Jag lägger av när du lägger av.
__________________
Senast redigerad av DasspappretDN 2026-09-17 kl. 17:38.
Citera
2026-09-17, 17:04
  #215
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Ja han var lite utskälld p.g.a EU, men hur du får det till att han skulle tillhört den blairistiska förnyelserörelsen är för mig en gåta.
Ifall du anser det, borde då inte även högern vara en del av den blairistiska förnyelserörelsen?
Om så är fallet varför är då inte högern socialdemokrater de med?
Som du ser, din logik fallerar.

Redan när Persson var i SSU på 70-talet så var han bland de som sopade rent som allra mest åt Palme under IB-affären.

Vad är "förnyelserörselsen" ens? Socialdemokratin har nästan alltid varit fabiansk bidragskapitalism.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Därför att det legitimerade beslutet.
Men legitimera är inte samma sak som att ge tillåtelse till beslutet, för det behövdes inte.
Det var Riksbanken som tog det enhälliga beslut (vilket du kan läsa om på nätet om du inte tror mig)

Palmes legitimerande gav på så vis beslutet ett alibi vilket förhindrade allt för mycket debatt kring det. Det är inte oviktigt precis.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Du har uppenbara problem att veta vilket fack du skall placera mig i.
Är det inte bättre att du hellre fokuserar på debatten?

Nu projicerar du igen. Det är du som är frustrerad över att du inte kan nåla fast mig. Inte tvärtom. Lägg av med tvärt omandet nu.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Som sagt, detta bekräftar att jag träffade en nerv hos dig, hade jag haft fel om dig så hade du enbart dementerat eller skakat det av dig, men du verkar ta det personligt.

Jag tar det personligt när en narcissist vägrar sluta käfta och ge sig. Jag tar det som min uppgift att syna ditt skitsnack i sömmarna.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Och var ligger S skuld i kreditavregleringen 1985 och lånekarusellen?
Det var inte S som beslutade om kreditavregleringen, utan Riksbanken.
Det var inte S som låg bakom lånekarusellen, det var främst kreditinstituten och bankerna som lånade ut till höger och vänster.
Och att Bildts verk förvaltats av Persson är bara en lögn, Persson var raka motsatsen till Bildt och formligen hatade honom, och du säger att han förvaltade hans verk? Kom igen nu...
Du glömde förresten att det fanns en till statsminister mellan Bildt och Persson.

Åh ja dessa politiker. De hatar varandra sååååååååå mycket. Det ser vi ju i debatterna så klart.

Är du hjärndöd? Hur kan du ens gå på det här fortfarande 2026?

Sedan 1995 spelar det ingen roll om två svenska politiker är "raka motsatsen" till varandra då bägge fjärrstyrs från Bryssel ändå.

Nej jag glömmer inte att socialdemokraten Ingvar Carlsson var statsminister mellan Bildt och Persson. Jag glömmer inte att han satt mellan Palme och Bildt och att han ju var socialdemokrat och att 90-tals krisen inleddes när han fortfarande var statsminister till skillnad från dig.


Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Jag har aldrig förnekat att jag inte försvarar S, till skillnad mot dig som förnekar allt.
Skillnaden är att jag inte går till angrepp gentemot högern.
Och det viktigaste, oavsett vem jag försvarar, är att jag gör det med källor.
Hade du varit ärlig i debatten och kommit med faktabaserade inlägg och inte rena lögner så hade jag respekterat dig.
Men du är enbart ett troll som sprider dynga och påhitt utan fakta
Börja leverera inlägg med kvalitet så man slipper prata med en bot.

Ja du är ju center-vänster som i slutändan försvarar center-högern. Tack för bekräftelsen. Ni betjänar varandra.

Och känslorna styr märker jag. Jag är ett "troll som sprider dynga och påhitt utan fakta". Jag märker att känner dig träffad på många ömma punkter.
__________________
Senast redigerad av DasspappretDN 2026-09-17 kl. 17:09.
Citera
2026-09-20, 17:49
  #216
Medlem
kato85s avatar
Välkommen tillbaka till forumet! Verkar som du inte åhörde moderaterna på Flashback och det ska jävligt mycket till för att bli bannad på Flashback.
Har du äntligen gråtit färdigt över din livssituation nu och återfått energin efter vänsterns valseger?
(FB) Nya Lätta på trycket-tråden! (Läs riktlinjerna i trådstarten)
Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Nej. Riksdagsvalens utgång beror på vad näringslivet egentligen vill. De torkar sig i arslet med våra röster.
Gäller kanske för de borgerliga partierna ja.
Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Nej. Palme hade möten med de tres gäng innan beslutet fattats.
"Gör som ni vill" är i princip ett ja och grönt ljus.
Det är det verkligen inte, men jag förstår varför du i din enträgenhet tolkar detta svar likt fan tolkar bibeln.
Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Jag är fullt medveten om att centralbanker lever sitt egna liv. Jag kan deras smutsiga historia mer än väl. Hur grön tror du jag är?
Men faktum kvarstår att Palme gav sitt medgivande i praktiken.
Så bra att du erkänner att Palmes godkännande inte hade något beslutsfattande betydelse.
Kan vi gå vidare nu eller ska du fortsätta tjata om detta?
Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Finns inga bevis!? Är du helt körd i huvudet?
Palme var den som gick in å Wallenbergs vägnar kring 1980 ungefär (han var inte ens statsminister utan oppositionsledare vid denna tid alltså) och räddade Bofors från konkurs och styrde upp en affär med Indien. Jag tror du känner till den härvan. Och jag misstänker också att du vill rentvå Palma och Rajiv Gandhi från den. Men så enkelt är det inte.
Bakom mutningarna i Boforsaffären låg det svenska vapenföretaget Bofors, vars ledning, med verkställande direktör Martin Ardbo i spetsen, godkände utbetalningar av hemliga provisioner (så kallade kickbacks) på totalt runt 64 miljoner kronor.
Så var är då bevisen för att Palme låg bakom mutskandalen?
Utan bevis=lögn från din sida.
Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Ska vi gå igenom ämnet Palme och slå hål på både högerns och vänsterns missuppfattningar om honom på allvar nu?
Han gick på Harvard. Han rekryterades där eller i USA utav CIA. Vistades sedan en tid i Centraleuropa som informatör åt CIA på stalinister. Kom tillbaka till Sverige och började plantera Stay Behind nätverk i Sverige och satte upp IB.
Olof Palme amerikaniserade Sverige. Han gjorde oss i praktiken till ett NATO-land inofficiellt redan på 1950-talet. Och det var innan han ens var statsminister. Som statsminister bjöd han på "anti-imperialistiska" föreställningar inför massorna medans han i själva verket fortsatte att förse amerikanarna med intel och Bofors fortsatte att förse USA med vapen och annat.
Högern är hjärndöd som tror att han jobbade åt Sovjet. Vänstern är hjärndöd som tror att han stod upp emot USA. Han var i själva verket en golare åt CIA.
Bevisa att Palme jobbade för CIA.
Utan bevis=lögn från din sida.
Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Bara för att jag anser alla era drev och skit mot SD vara oärliga och hjärndöda betyder det inte att jag stödjer SD annars. De fick det valresultat de förtjänade nu. Men jag kan hålla fler tankar i skallen samtidigt också.
SD röstade för NATO. Det går inte att bara slingra sig omkring det.
Utan NATO hade du idag pratat ryska istället för svenska.
Var glad för det liv du har, bortskämda soffliggare.
Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Nu börjar luften gå ur dig märker jag. Nu varken bekräftar eller förnekar du.
Du är för EU också. Du är för NATO. Du är för liberal anglo-amerikansk hegemoni. Du är en fabian.
Uppenbart att du har svårt att förstå den geopolitiska dynamiken som existerat sedan slutet av andra världskriget. Men flytta till Ryssland du om du tycker att alternativet är bättre.
Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Vad har jag för anledning att vara skadeglad. Det är snarare du som projicerar. Du är både en dålig förlorare och en ännu sämre vinnare.
Du är väldigt selektiv när du går igenom min inläggshistorik också.
Firade med champagne när alla valdistrikt räknats, så svårt att se mig själv som en dålig vinnare.
Demokratin har återigen segrat och misantroper som dig själv kan återgå till er källare.
Ja jag tycker om att gå igenom folks inläggshistorik för att få en bild av hur en person resonerar och mår, och jag ser att du saknar logiskt resonemang i dina diskussioner och att du mår allmänt dåligt. (troligtvis finns det en korrelation mellan båda dessa egenskaper)
Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Du vet att vad jag säger kan kollas upp och styrkas lätt som en jävla plätt. Så du kan lägga ner med källtrollandet nu.
Så gör det då.
Utan bevis=lögn från din sida.
Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Varför förtjänar det socialdemokratiska, amerikaniserade, fabianska mentalsjukhuset Sverige inte att bestraffas?
Eftersom Sverige är en välfungerande demokrati. Vilket du så uppenbart hatar.
Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Nu projicerar du igen, narcissist. Det är du som vägrar sluta käfta. Jag lägger av när du lägger av.
Jag lägger av den dag du kommer med källor som bevis för alla dina påståenden du skitit ut här under din diskussion med mig.
Utan bevis=lögn från din sida.
__________________
Senast redigerad av kato85 2026-09-20 kl. 18:14.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in