Citat:
Ursprungligen postat av
SYSTEMexe
Om man Gud förbjude kommer på fel körbana så bör man väl ändå stanna så snart som möjligt, så långt intill kanten som möjligt. Inte fortsätta flera kilometer i motsatt riktning!
Måste varit något allvarligt fel på föraren som orakade detta.
Den som hamnar fel av misstag bör märka det väldigt snabbt då det syns tydligt både på vägbanan samt alla röda förbudsskyltar om att du inte får fortsätta. Givetvis så får du slå på varningsblinkers då och backa mycket försiktigt, redan från påfarten så att du aldrig kommer ut på själva motorvägen och övrig trafik får ha tålamod och låta dig rätta till ditt fel.
Ett märkligt fenomen att dessa dårar oavsett orsak alltid tycks köra fort i omkörningsfilen, vilket ökar risken maximalt för en kollision och dessutom gör den kollisionen mer dödlig.
Finns även ett skräckscenario på 2+1 vägar där det går från vanlig landsväg till mitträcke, där två bilar tävlar och den ena kör om den andra varav omköraren fortsätter på fel sida av räcket, tydligen så tror de att det är riskfritt och räknar med att kunna korsa tillbaka över på sin sida framöver genom ett litet hål i staketet, trotts att de kör i kanske 200km/h redan. Det är i alla fall ursäkten de lyckades klämma fram från en av få av dessa dårar som överlevde länge nog att bli arresterad efter vansinnesfärden.