Citat:
Ursprungligen postat av
Månsan
Du vidhåller alltså ditt falska (obildade) påstående om ett existerande avtal där USA ges företräde till Grönlands naturresurser?
Varsågod, trådens läsare väntar på en källa eller länk som bekräftar ditt påhitt.
Du måste vara Flashbacks mest svagbegåvad skribent. Varför tar du strid för saker som är så enkla att kolla upp och som vi som är bildade redan har kunskap om.
Här har du information om tidigare avtal mellan å ena sidan USA och å den andra Danmark/Grökand gällande bland artat prospektering på Grönland:
”Det centrala tidigare avtalet var Igaliku-avtalet från 2004, som ändrade och kompletterade USA–Danmarks försvarsavtal från 1951. Det reglerade framför allt USA:s militära närvaro och basverksamhet i Grönland.
Men 2004 års överenskommelse innehöll också separata deklarationer om ekonomiskt, tekniskt och miljömässigt samarbete. Där nämndes bland annat samarbete kring olja/gas och mineraler. USA och Grönland/Danmark skulle bland annat kunna genomföra bedömningar och undersökningar av sådana resurser.
Ännu tydligare är att USA och Grönland 2019 undertecknade ett särskilt memorandum of understanding (MoU) om mineralresurser. Det innebar samarbete för att kartlägga och utbyta vetenskaplig och teknisk kunskap för att utveckla Grönlands förekomster av bland annat sällsynta jordartsmetaller och andra kritiska mineraler.”
Källa:
https://2001-2009.state.gov/p/eur/rls/fs/34995.htm?safe=1
Så som du ser är det Trump utlovade med det nya avtalet ingenting som inte redan tidigare funnits avtalat länderna emellan.
Det är också dags för dig, lilla vän, att ta en paus från Flashback då det skrivande helt spårat ur. Så kryp tillbaka från under den sten du kom du tillför inget här i politik/USA