Citat:
Ursprungligen postat av
KamratBlue
Tror ingen som drabbades av det instämmer. Men det förstår du den dagen du drabbas av åldersdiskriminering på arbetsmarknaden.
Tror jag visst det, du är känd vänsterpartist på forumet, att tillskriva dig egenskapen som en ärlig människa borde man sig hålla långt långt borta ifrån.
Sänkningen är rimlig. Det är vissa svenskar som inte kan hantera det bara i teorin för de ha aldrig testat att vara ekonomisk och sparande.
Tips som jag skrev till en annan som var lika röd som dig om detta och som han höll med om va bra tips:
- Skaffa mindre lägenhet, börja så fort du blivit arbetslös att leta. Leta jobb varje dag (Givet) Ta vilket jobb som helst bara för att bli attraktiv igen på arbetsmarknaden.
- Anställ dig själv som svartjobbar med: Barnpassning, städning, gräsklippning, rabattstädare, biltvättare, snöskottare, målare osv. osv.
- Spara in på mat så mycket som möjligt, det är fullt möjligt.
- Säg upp prenumerationer eller skaffa mindre bredband/mobil osv.
- Alla pengar du tjänar på ovansagda stoppar du in i aktiesparande varje månad.
Med 7500 i hyra, 3500 i mat, 1500 övriga räkningar. (Detta baserat på medelhyra och en ensamstående med ett barn att ta hand om. (12 500 allt som allt.)
Nedan följer hur mycket du får ut om du haft ett arbete med lägsta lön som jag beräknar 27 000 i månaden. Detta nedan är alltså då vad du får ut i a-kassa:
Nedtrappning under perioden
Dag Nivå Per månad Per dag Efter skatt*
1–100 80 % 21 600 kr 982 kr ca
15 120 kr
101–200 70 % 18 900 kr 859 kr ca
13 230 kr
201–300 65 % 17 550 kr 798 kr ca
12 285 kr
Källa:
https://akassekollen.se/
Efter dag 300 kan du söka aktivitetsstöd och medans du går på a-kassa så kan du säkert söka bostadsbidrag och har förmodligen rätt till barnbidrag med i med att utgifterna är beräknade på 1 vuxen och 1 barn.
Man kan se att det alltså går att överleva galant, flyttar du t.ex. till mindre lägenhet eller aviserar dig för svartjobb och sedan sätter över resten i fonder så kan du tjäna flera flera tusen i sparande varje månad även med den lägsta lönen i samhället.
Här är info från tidningar "Arbetet":
"I dag får arbetslösa 80 procent av sin tidigare inkomst (upp till taket) i 200 dagar. Därefter 70 procent fram till dag 300 och 65 procent därefter.
Den nya modellen har en snabbare nedtrappning. De första 100 dagarna ger 80 procent precis som idag. Dag 101-200 sänks ersättningsnivån till 70 procent av lönen och dag 201-300 blir den 65 procent.
Den som är fortsatt arbetslös efter 300 dagar kan få aktivitetsstöd. I den nya modellen sänks det med 5 procentenheter var 100:e dag ner till ett golv på 365 kronor per dag."
Är du inte allvarligt sjuk och samtidigt förlorar ditt jobb så kan börja med aktivitetsstöd och då får du förmodligen va med i nåt program som tar dig in på arbetsmarknaden igen. Är du sjuk kan du väl få sjukintyg förmodar jag.