Hur kan V få så mycket talartid. Hoppas att någon räknar på hur många procent som V får i tid. Känns som betydligt mer än 12,5 %. S, C och L har ju inte ens fått tillfälle att prata alls.
Högre skatt är det enda sättet att betala notan för alla kostnader. Har man råd med hus i Spanien, Åre och bor inne i stan och reser runt på alla möjliga jävla lyxsemestrar så kan man vara med och betala notan. Den typen av personer finns det hur många som helst av i Sverige i dag. Sverige har blivit ett skatteparadis för mångmiljonärer och miljardärer. Allt handlar om inkomst av kapital. Till och med USA har högre skatt.
Bort med den dieselstinkande betongregeringen som har förpestat Sverige.
Tjena 😎
Såg en jämförelse någon postade med alla länder i EU indelat på ursprungsbefolkning, första och andra generations invandare. Och det var typ 5, kanske 6 länder som var bättre än Sverige. Tyskland, Österrike, Storbritannien, Estland... kanske något till. När man selekterar för icke-utländsk bakgrund.
Att resultaten i PISA sjunker är för att vi har många invandrare. Inte för att vi har friskolor. Inte för att vi har internet.
Ganska löjligt att kasta skit på våra elever. Som inte ens presterar dåligt jämfört med andra länder.