Citat:
Ursprungligen postat av
kalleboool
Jag har gått flera kurser i statistik på en av svergies tekniska högskolor. Så ditt patetiska försök att hävda dig med din "grundkurs" i kombination med att du uppenbarligen inte förstått så mycket av den gör att du ser ännu dummare ut. Grattis.
Skattefritt på ISK upp till 300k drar som sagt 4,2 miljoner svenskar nytta av. FLygskatten mer än 58%.
Är mer än 58% rikemän då? Idiot.
Nej. Det är inte jag som är idiot.
Först och främst är du en lögnare. Jag kan inte tänka mig att någon i min statstikkurs skulle komma på att resonera så galet som du gör.
Hur kom du ens in på en teknisk högskola?
Du kan omöjligtvis ha läst till civilingenjör.....
Dessvärre tror jag dig inte för då hade du förstått hur man måste använda dessa kunskaper också. Dessvärre saknar du väl poäng från datalogik för något är det som du inte verkar få ihop med true/false och mittemellan eller både och.
Jag skulle vilja be dig att gå ned till mängdlära och göra undersökningen . Gör det och kom sedan tillbaka och säg att jag hade rätt.
Fråga dig först och främst varför bara 4.2 milj svenskar kan dra nytta av det.
Hur många hårt arbetande svenskar kan inte dra nytta av det? Svaret på det är att du saknar minst 1,5 miljoner av
hårt arbetande svenskar som inte kan dra nytta av det. Är det något du inte förstår? Jag måste påstå att du fuskat ordentligt på kursen i grundläggande statistik eller så var det bara en kurs du gick men aldrig klarade.
58 procent drar fördel av en minskad flygskatt.....Låt oss bara hålla oss till den statistiska delen här. Den borde innebära att du har 25 procent av befolkningen som arbetar hårt som inte kan ta del av detta. Återigen en väldigt konstig ide som jag tycker Kristersson kan försöka reda ut statistiskt och förklara hur det kan vara så att inte alla hårt arbetande svenskar tar del av. Det är ju välkänt att det finns folk som inte har råd att resa utomlands så det fanns liksom i Kristersson genomförandeplan att detta bara gynnar de rika. Det gynnar till och med Greta Thunberg mer än vissa hårt arbetande svenskar.
Jag tycker inte du ska gå in i en diskussion kring statistik med någon som kan statistik och fällt folk i en hel tråd där statistik diskuterades tidigare. Att du sedan väljer att kalla mig idiot måste väl vara själva lågvattenmärket för den politik du representerar men även den låga kunskap du har i ämnet.