2026-09-10, 19:27
  #580993
Medlem
Ryssland "kanske" har mer kärnvapen. Men de är å andra sidan inte redo att användas allihop. Så de ligger efter där. Och set spelar liksom ingen roll vem som har mest kärnvapen, eller hur? Det är ju liksom så ni ryssar tycker om att hota andra. Det är därför vi vet att ni är ryssar. Normala människor hotar inte med kärnvapen
__________________
Senast redigerad av Fotboll.Guld 2026-09-10 kl. 19:32.
Citera
2026-09-10, 19:31
  #580994
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av platyzma
Ännu nåt Trump och Putin har gemensamt, det närmast patologiska ljugandet.

Någon som vet hur det går för Ryska Starlink? Det sades först, även i västmedia, att det verkade rulla på men någon skrev här i tråden att det gått åt helvete nu, dock utan länk. Jag ska leta lite själv, det hade ju inte förvånat någon om Ryssen klantar till även ”sitt” Starlink.

EDIT: https://www.tomshardware.com/tech-industry/space/russian-starlink-rival-flounders-after-entire-batch-of-satellites-fails-to-reach-operational-altitud e-many-of-the-16-launched-hit-less-than-half-their-870km-target-and-two-are-already-falling-back-to- earth

Som man tänkte, Rassija never fails to fail.
("Jag" i texten är chatgpt som sammanfattat detta)
Status den 10 september 2026
Rassvet
Utvecklare Bureau 1440 / IKS Holding
Operativa satelliter uppskjutna 2026 32 enligt oberoende spårning
Första gruppen 16 den 23 mars 2026
Andra gruppen 20 juli 2026, sannolikt ytterligare 16
Planerad bana ca 800 km
Planerad hastighet upp till 1 Gbit/s
Latensmål <70 ms
Kommersiell drift planerad till 2027
Mål 2027 omkring 292–300 satelliter
Mål 2035 924 satelliter

Bureau 1440 bekräftar själva både marsuppskjutningen med 16 satelliter och den andra gruppuppskjutningen den 20 juli, men anger på sin webbplats inte antalet i den andra gruppen. Oberoende satellitspårning pekar på 16 även där, alltså omkring 32 totalt.

Det intressanta är att utvecklingen just nu ger en lite blandad bild.

Å ena sidan har Ryssland gått från experiment till serieuppskjutningar ganska snabbt. Ukrainas militära underrättelsetjänst GUR sade i augusti att utbyggnaden går snabbare än Ukraina tidigare räknat med och att man redan diskuterar hur systemet ska kunna bekämpas när täckningen blir tätare. Just nu kan Rassvet bara ge förbindelse under vissa satellitpassager över Ukraina; ett fullt nät skulle förändra detta rejält.

Å andra sidan kom en ganska intressant teknisk uppdatering 2 september 2026. Oberoende bananalys visar att ingen av de första 32 satelliterna ännu har nått den annonserade arbetsbanan på cirka 800 km. Tolv av de första sexton hade stabiliserats runt ungefär 500 km, medan flera fortfarande höjde banan. Minst tre satelliter förefaller ha havererat helt, och ytterligare några kan ha problem.

Men jag skulle inte ännu kalla Rassvet ett misslyckande. Satelliterna skjuts medvetet ut på lägre höjd och använder egna plasmamotorer för att höja banan. Dessutom kan en del satelliter hållas lägre för att låta omloppsplanen driva till rätt position. Ars Technica påpekar själv att det därför är för tidigt att dra slutsatsen att de resterande satelliterna misslyckats.

Och tekniken är faktiskt ganska ambitiös. Bureau 1440 uppger 5G NTN, egna användarterminaler och laserförbindelser mellan satelliterna. I tidigare tester överfördes data med 10 Gbit/s mellan satelliter, medan målet mot slutanvändaren är upp till 1 Gbit/s.

Det militära som är särskilt intressant

Det här kopplar direkt till våra tidigare diskussioner om ryska drönare och Starlink.

Med dagens lilla Rassvet-konstellation finns bara kommunikationsfönster. Ars uppger att de tolv satelliter som ligger runt 500 km passerar Ukraina i en konfiguration som kan ge ungefär två kommunikationsperioder per dygn, upp till cirka 90 minuter. För verkligt kontinuerlig täckning behövs många fler satelliter.

När Ryssland når några hundra satelliter blir det en helt annan sak. Då kan exempelvis UAV, fartyg, fordon och mobila markstationer få bredbandslänk långt bortom vanlig radio- eller mobiltelefontäckning. Bureau 1440 anger uttryckligen mobila terminaler för bland annat fordon, fartyg, flygplan och tåg.

Så min bedömning just nu är ungefär:

2024: lovande experiment.
mars 2026: verklig konstellation börjar byggas.
juli 2026: andra serieuppskjutningen.
september 2026: cirka 32 uppskjutna, några fel, nätet ännu långt från kontinuerlig Starlink-funktion.
2027 blir det avgörande året.

Det är framför allt uppskjutningstakten under de kommande 12–15 månaderna jag skulle hålla ögonen på. Ska de verkligen komma från ~32 till ~300 satelliter före slutet av 2027 krävs en helt annan produktions- och uppskjutningstakt än hittills.
Citera
2026-09-10, 19:31
  #580995
Medlem
annica, sthlms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MohinderHerb
Så ditt svar är att eskalera till kärnvapenkrig pga.... att det är din åsikt? Normalt när man lägger fram sådant som du gör har man bakomliggande argument och ett resonemang om varför, men du verkar inte ens motivera det med anklagelser om imperialism.

Tror du de i Nagasaki och Hiroshima håller med dig om kärnvapens dåliga effekt? Över 200 000 st döda av två atombomber. Ryssland har 5600 st Så då antar jag att du även vill invadera USA? Om inte så är din idealism korrumperad med dubbla standarder och inte värt någonting.
Men kär nå'n... du kan väl inte på riktigt tro att jag bestämmer huruvida Ryssland skall använda kärnvapen eller ej! Jag är bara en helt vanlig- om än ganska chic, tant- men jag har ingen beslutsrätt kring de ryska kärnvapenstyrkorna. Jag skrev tidigare att jag ansåg att de västorienterade länderna skall stå för dess ledares utfästelser om att Ryssland inte kommer tjäna en enda kvadratmeter på sitt anfall över sin granne. Jag anser här att väst skall gå in med stor och försvarande trupp för att lämna åt Ukraina till förstörelsen av Ryssland. Om då Ryssland väljer kärnvapen så är det deras sak- inte min... Rysslands undergång är ändå förutspådd.

De japanska städerna var vid tiden av det amerikanska terrorbombandet till stor del byggd av papper och varianter av samma material. De visste inget om hur skydd skulle gå till- de blev inte ens förvarnade om förestående bombanfall. Nog om kärnvapen vilket Ryssland näppeligen har många av i funktionellt skick.
__________________
Senast redigerad av annica, sthlm 2026-09-10 kl. 19:35.
Citera
2026-09-10, 19:32
  #580996
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av GustavAnder
Vilket skitsnack, att vi skulle använda kärnvapen mot ryssland tror bara lobotomerade rysshoror.
Hur många ggr har vi hotat att kärnvapenbomba mordor?
När hela Nato i Europa skriker om krig med Ryssland var och varannan dag kanske det är en normal reaktion?
Även Kina har hotat med globalt kärnvapenkrig om någon skulle få för sig att anfalla Kina.
Det kallas för "deterrence" = att visa att man är beredd på det värsta scenariot.
Citera
2026-09-10, 19:43
  #580997
Medlem
GustavAnders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NobelPrizeWinner
När hela Nato i Europa skriker om krig med Ryssland var och varannan dag kanske det är en normal reaktion?
Även Kina har hotat med globalt kärnvapenkrig om någon skulle få för sig att anfalla Kina.
Det kallas för "deterrence" = att visa att man är beredd på det värsta scenariot.
Varför svarar du inte på frågan, var den för svår?
Du är helt bakom , dummare än Dadgostar.

Tror retarden inte att vi i Europa vetvatt dassriket har kärnvapen utan att ni måste hota med det 3 ggr i veckan?
Citera
2026-09-10, 19:45
  #580998
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GustavAnder
Ja det är problemet,
Ryssland är en diktatur men utan stöd av 10-tals miljoner är putin rökt.


Ja, pumpar man in dem med propaganda om hur mycket Europa hatar Ryssland och skulle vilja atombomba dem, så är det inte så konstigt. Det är den bilden man kan få i denna tråd, och den tror jag är falsk och gödd av några mycket få extremt aktiva postare.
Tror ändå att kriget snabbt skulle ta slut om Putin försvann ,för som Trump säger det handlar om två män, Putin och Zelensky, som verkligen hatar varandra. Att så många ska få lida för det är tragiskt .
Citera
2026-09-10, 19:45
  #580999
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Va?

Vem skriker om krig?
Eller är det EU-fobi/Nato-fobi?


Citat:
Ursprungligen postat av NobelPrizeWinner
När hela Nato i Europa skriker om krig med Ryssland var och varannan dag kanske det är en normal reaktion?
Även Kina har hotat med globalt kärnvapenkrig om någon skulle få för sig att anfalla Kina.
Det kallas för "deterrence" = att visa att man är beredd på det värsta scenariot.
Citera
2026-09-10, 19:46
  #581000
Medlem
PK-befriads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GustavAnder
Ja det är problemet,
Ryssland är en diktatur men utan stöd av 10-tals miljoner är putin rökt.
Vietnam gick i dagarna officiellt ut med att de älskar Vladimir Putin och Ryssland. Älskar! Att älska honom måste väl vara att av de värsta brotten inom NATO nu? Kristendomen säger i och för sig att man ska älska sin fiende och nästa men det tycks vara så att NATO och Zelensky står över Jesus i befälskedjan för tillfället.
Citera
2026-09-10, 19:46
  #581001
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NobelPrizeWinner
När hela Nato i Europa skriker om krig med Ryssland var och varannan dag kanske det är en normal reaktion?
Även Kina har hotat med globalt kärnvapenkrig om någon skulle få för sig att anfalla Kina.
Det kallas för "deterrence" = att visa att man är beredd på det värsta scenariot.
Verkligheten är natuligtvis tvärtom.
Som vanligt .
Hela Europa satsar miljardbelopp varje vecka på fred. Och för att den ryska aggressionen skall upphöra och mördandet och förstörandet i Ukraina skall upphöra.
Klappträ!
__________________
Senast redigerad av Antistalk 2026-09-10 kl. 19:52.
Citera
2026-09-10, 19:48
  #581002
Medlem
GustavAnders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av simson12
Ja, pumpar man in dem med propaganda om hur mycket Europa hatar Ryssland och skulle vilja atombomba dem, så är det inte så konstigt. Det är den bilden man kan få i denna tråd, och den tror jag är falsk och gödd av några mycket få extremt aktiva postare.
Tror ändå att kriget snabbt skulle ta slut om Putin försvann ,för som Trump säger det handlar om två män, Putin och Zelensky, som verkligen hatar varandra. Att så många ska få lida för det är tragiskt .

Vem i denna tråd gaggar om atombomba dassriket?
Däremot finns det 100 tals exempel på motsatsen.
Är du neutral?
Citera
2026-09-10, 19:57
  #581003
Medlem
Zelenskyj tillkännagav ett nytt luftförsvarshjälpspaket från Kanada
Nyheter — Torsdag 10 september 2026, 18:36 — Olga Kovalchuk
"President Volodymyr Zelenskyj sade att Kanada har förberett ett nytt hjälppaket med luftförsvarsutrustning för Ukraina."

Han tillkännagav detta under ett möte med Kanadas premiärminister Mark Carney i Calgary, skriver "European Truth".

"Den ukrainska presidenten sade att Kanada levererade "ett mycket viktigt paket med luftförsvarsutrustning." Zelenskyj avböjde att avslöja detaljerna och innehållet i hjälpsändningen."

"Detta är ett mycket viktigt paket med luftförsvarsutrustning, det är av avgörande betydelse. Det finns ett stort underskott på detta område i världen, och vi är tacksamma för det", sa Zelenskyj.
Mer att läsa i länk:
https://www.eurointegration.com.ua/news/2026/09/10/7245227/
President Zelenskyj jobbar hårt och målmedvetet vidare för sitt folk.
Utmärkt och beundransvärt!
Citera
2026-09-10, 19:57
  #581004
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RustyShackleford
Tre saker kan få slut på kriget.
1) Politisk kollaps i Kreml, eller nån form av statskupp.
2) Ekonomisk kollaps i EU.
3) Tidens gång. Dvs Ryssland nedkämpar metodiskt allt kvarvarande militärt motstånd i Ukraina.

(1) och (2) är wildcards. (3) är det mest sannolika fn.
(2) kommer också inom några år, men kanske inte innan kriget tagit slut.

USA och EU har under hela kriget spelat rackarspel för att sylta in varandra i kriget. EU ville ha USA:s "boots on the ground", och blev mäkta indignerade när Trump istället valde att rida ut med sin häst och rustning till den vackrare älskarinnan Israels hjälp.

USA å sin sida, har absolut inget emot ifall EU-delen av NATO skulle lyckas trassla in sig i öppet krig med Ryssland. Då försvagar man Kinas viktigaste allierade.

Tycks mig som att USA har spelat sina kort mycket smartare än våra trögfotade, korrumperade och djupt inavlade EU-teknokrater gjort.

Du har nog missuppfattat det geopolitiska spelet. Sprickan som uppstått mellan USA och Europa är det bästa som kunde hända ur kinesisk synvinkel. Den spricka Trump skapat mellan demokratierna stärker Kinas position som ledande makt i världen (och degraderar USA till andraplatsen, sannnolikt permanent).

Och Ryssland är inte Kinas viktigaste allierade. Ryssland är en nullitet i Kinas ambitioner att utmana USA. Ryssland är ett bihang som, förutom att fungera som buffertzon mellan demokratiska Europa och Kina, enbart kommer få nöjet att leverera råvaror till Kina samt sköta tillverkningen åt Kina av saker som Kina inte vill utvinna eller tillverka på sitt eget territorium. Eller som helt enkelt bara blir för dyrt att framställa inom Kina på grund av lönenivåer, miljökrav och arbetsmiljökrav. Alltså sådana där bagateller som man inte bryr sig om i Ryssland.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in