Citat:
Ursprungligen postat av
SexualCafe
Jo Magdalena är kanske ingen skön lirare direkt. Personligen bryr jag mig inte om hur partiledaren är, jag röstar på partiet bakom främst.
Fast just nu är jag rätt less på det politiska spelet rent generellt och känner att en blankröst kan vara ett alternativ.
Blankröst är väl lite utav ett måste ifall man ändå vill rösta på lokal och regional nivå?
Jag anser att det säger extremt mycket om ett parti om de släpper fram någon som ser ut som om hon sparkar neråt och slickar uppåt på attityden. Jag tål inte sådana människor. Hellre en kantig, grovhuggen partiledare än någon som ser ut som en obotlig mobbare.
Jag röstade på Vänsterpartiet i region och kommun. Det är en protest mot sossarnas blåröda politik. Funderar själv på om jag ska starta ett röttblått vänsterparti faktiskt och så lägga rösten på det i nästa val. Har alla mina åsikter i huvudet och de är inte ett existerande parti. Är bara det med att jag saknar utbildning och behöver plugga matematik för att skapa en finansiell ide som passar mig eller välja inriktning. Kanske skulle ta och börja läsa matematik på halvtid.
Även om jag är den enda som röstar på min egen åsikt så är det i mina ögon bättre än blankt. Att sammanfatta ett partiprogram baserat på mina egna motgångar i livet och vad jag anser att ett samhälle behöver är också det bästa sättet att ge fingret åt andras åsikter kring en. Jag känner mig faktiskt ganska motiverad inför min idé