Hajar att du är väldigt partisk i frågan, men även du måste väl hålla med om att det inte är exakt så enkelt?
Israels kontroll av Zon C är väldigt kritiserat av enormt många orsaker - att påstå att dom avsa sig Zon C genom att dom skrev under att Israel skulle avmilitarisera Zon C och tillåta Palestinska projekt där samt långsamt överföra Zon C till Palestinsk kontroll ... det är en rätt skev syn på hur avtalen slöts.
För låt oss vara ärliga: 1999 skulle Zon C tillhöra PA. Det var 28 år sen. Och det faktum att Zon C innehåller så gott som alla naturliga resurser, isolerar Zon A och B totalt i små enklaver, och att beslut om byggnadsrätt mm för Palestinier godkänns i mindre än 2% av fallen medans dom Israeliska tillåts i extremt större utsträckning - ja vi kan väl säga att det finns invändningar.
Att Israel inte håller med Internationella Domstolen i Haag är ju inte så överraskande eftersom det hade vart politiskt självmord för Netanyahu att ens märka att dom finns där och den Israeliska högern har bevisat att dom inte har en tanke på att lämna över Zon C och därför kontrollen över Västbanken. Samt att dom är jätteglada i att PA är totalt isolerat och maktlöst utan möjlighet att göra nåt bortom panisk brevväxling.
Den Israeliska vänstern har ju litet annorlunda åsikter
Borde konstrueras ett Samaria eller nåt och man införde allmän rösträtt för alla invånare i Samaria (meeeeeeen å andra sidan är det väl det alla involverade grupper försökt göra så

(tror det finns en XKCD-serie om typ det)