Citat:
Ursprungligen postat av
krackelerar
Det fattar jag också, klanen Duplantis räknar bara dollarbuntar
Snacket om Sverige är bara inställsamt trams från Duplantis sida, det är vad man väljer att göra som räknas
Men svenskan kanske han kan förbättra ytterligare om han behåller sin svenska fru förstås.
Kolla här.
Ja han prioriterar bort SM och Finnkampen och fokuserar på OS, VM, EM och Diamond League. Det kan man förstå, idrottare måste prioritera.
Han har en svensk mamma och alla påståenden om att han inte skulle vara svensk upphör där.
Han har valt att tävla för Sverige. Kanske för att han som tonåring inte kunde vara säker på att han skulle bli så bra som han är och ville säkerställa enklare kvalificering till mästerskap genom att undvika amerikansk konkurrens. Något sådant har han dock aldrig yttrat. Han har aldrig uttryckt någon ånger att han valde Sverige. Tvärtom har han flyttat hit, lärt sig svenska och tagit till sig både landet och folket.
Visst är han även amerikan och kanske främst amerikan kulturellt, men visa lite respekt. Man kan inte begära att han ska vara någon annan än den han är och det är ingen skyldighet att ställa upp i varje tävling och Finnkampen är långt ifrån en tävling av högsta internationella nivå, det handlar främst om tradition och bandet mellan Sverige och Finland.