2026-08-25, 17:17
  #85
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av N.Armstark
Fjällräven kontaktade SD i somras, om man då går vidare och ändå trycker upp sitt valmaterial för flera miljoner så väcker det lite oro om man verkligen ska vara med och ta ansvar för hela Sveriges ekonomi. Det hade varit sjukt mycket enklare att byta typsnittet innan man tryckte materialet men man anser sig väl stå över landets företag.
Det är sommar nu. Du menar att du vart så upptagen med att suga av storföretagen att du inte vart ute på flera månader. Fy fan.
Citera
2026-08-25, 17:18
  #86
Medlem
Hopes.N.Dreamss avatar
Namnet på tråden är missvisande. Fjällräven har enbart hotat med stämning, inte lämnat in något stämningsansökan.
Citera
2026-08-25, 17:19
  #87
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dazzy
Om det är utvecklat/designat av Fjällräven själva kan de kanske ha ensamrätt.

Tror det mest är ett spel för galleriet för blidka Fjällräven kunder som mest är S-V-MP människor om jag är fördomsfull

Nu är det ju inte samma typsnitt. Om man jämför bokstäverna så skiljer de sig markant. Idioti av Fjällräven. Det får bli bojkott av deras produkter hädanefter
Citera
2026-08-25, 17:21
  #88
Medlem
Vilket jävla larv.

Men jag är inte förvånad, Fjällräven har alltid haft nån form av vänster-aura över sig. Klart de blev kränkta när de såg dom hemska SDearna använda ett liknande typsnitt.
Citera
2026-08-25, 17:21
  #89
Medlem
Jag köper hellre Jonas Gardells märke Fjantröven istället.
Citera
2026-08-25, 17:23
  #90
Medlem
Hopes.N.Dreamss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gubbrora
Enligt Fjällräven heter typsnittet arctic fox och ska vara framtaget åt dom. Vet inte om SDs typsnitt är detsamma men det torde en yrkesperson kunna avgöra. En tämligen pubertal reaktion från SDs sida dom borde veta vad deras typsnitt heter, om dom inte vet det borde det ta fem minuter att ta reda på det
Det räcker med att det finns en faktiskt stark likhet som även uppfattas som lika av genomsnittskonsumenten.
Citera
2026-08-25, 17:24
  #91
Medlem
Ganska förståeligt att ett företag inte vill att sin logotype tas över och andvänds av halvnazister. Bra agerat där fjällräven.
Citera
2026-08-25, 17:25
  #92
Medlem
DisposableGarbage4s avatar
Stämmer det att fjällrävens produkter är svindyra?
Citera
2026-08-25, 17:26
  #93
Medlem
Bara att byta till Eik and Sons om man inte vill förknippas med vänstern. https://erikandsons.com/
Citera
2026-08-25, 17:27
  #94
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jessewn372
Ska vara typsnitt som heter Franxurter, en gratisvariant av Frankfurter, som Fjällräven i sin tur har utgått från när de skapade sitt Arctic Fox.

Dunkin Donuts har också använt det:
https://www.svt.se/kultur/fjallraven-hotar-stamma-sverigedemokraterna
Problemet är nog att Fenix/Fjällräven/Naturkompaniet köpt ett typsnitt som de trott att endast de får använda sig av, och det stämmer såklart, men de har typ blivit lurade att köpa något som är väldigt likt något som vem som helst kan nyttja.

Den barnsliga fonten kanske passar till deras Kånken-ryggor, men knappast till något annat i deras sortiment. Undrar hur mycket de fick betala... En egen font var nog inte billig tiden innan AI, men de ansåg nog att det var häftigt att ha en egen profil, och så ser den knappast unik ut. Och väldigt fånig dessutom.
Citera
2026-08-25, 17:28
  #95
Medlem
Hopes.N.Dreamss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DisposableGarbage4
Stämmer det att fjällrävens produkter är svindyra?
Vad har det med ämnet att göra?
Citera
2026-08-25, 17:30
  #96
Medlem
DisposableGarbage4s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hopes.N.Dreams
Vad har det med ämnet att göra?
Jag var bara nyfiken. Förlåt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in