2026-08-23, 07:25
  #1
Medlem
https://www.gp.se/ledare/kriminella-slaktnatverk-infiltrerar-myndigheter-och-politik.39a04a43-cd47-4d0b-9923-708587c3b3d2

Citat:
En ny utredning visar hur släktbaserade nätverk trängt in i myndigheter, banker och politik. Ändå möts detta hot mot det demokratiska samhället bara med fler kartläggningar och en nationell samordnare.

I utredningen kan man läsa att nästan en halv miljon människor bor i stadsdelar där det förekommer ”rättskipning mellan kriminella och boende i området”. En mindre grupp, 175 000 personer, lever i områden där det förekommer både parallell rättskipning och beskyddarverksamhet. Där finns bland annat ”medling” i tvister mellan boende och ”informella” bostadsförmedlingar.

Men de parallella strukturerna stannar inte vid rättskipning, småbrottslighet eller knarkförsäljning. I detta parallella Sverige infiltreras myndigheter, förvaltningar och företag. Det handlar om en form av djup och för demokratin skadlig korruption.

Vad tycker ni? Kan Sverige någonsin återhämta sig från denna sortens korruption?
Citera
2026-08-23, 07:44
  #2
Medlem
Reverend.Camdens avatar
Det är föga förvånande. Vi har släppt in räven i hönshuset.

Ser man till den moderna demokratin har den egentligen rätt kort historia.

Frågan som måste ställas: vad händer när man är tolerant mot intoleranta?
__________________
Senast redigerad av Reverend.Camden 2026-08-23 kl. 07:48.
Citera
2026-08-23, 07:44
  #3
Medlem
AndersPersson99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tr11fip0xen
https://www.gp.se/ledare/kriminella-slaktnatverk-infiltrerar-myndigheter-och-politik.39a04a43-cd47-4d0b-9923-708587c3b3d2



Vad tycker ni? Kan Sverige någonsin återhämta sig från denna sortens korruption?

Det skulle ju kräva att någon faktiskt gör något. Man har ju eliminerat de flesta svenska män med kulor.
Citera
2026-08-23, 07:56
  #4
Medlem
Det här är faran framöver
Citera
2026-08-23, 08:19
  #5
Medlem
T.H.F.C.s avatar
När en nation tar självmord.
Citera
2026-08-23, 08:45
  #6
Medlem
RobbanUCs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AndersPersson99
Det skulle ju kräva att någon faktiskt gör något. Man har ju eliminerat de flesta svenska män med kulor.
Ett mycket klurigt inlägg av AP99!
"Med kulor" har i detta fall en tredubbel betydelse, dvs. män som har blivit dödade/skjutna, män som har pengar och slutligen de som har stolthet mod och förmåga att göra något åt problemen.

Vi ska dock inte glömma att det är politikerna som genom att följa order från väster bortom havet som skapat förutsättningarna och bär skulden för vad som inträffat.

OM Sverige INTE varit en totalt kontrollerad vasallstat så hade vi haft en oberoende invandrings/migrationspolitik.
OM Sverige INTE deltagit i kolonialkrigen (Afghanistan, Libyen som bara ett par exempel, det finns flera) som det onda imperiet driver så hade vi inte haft de problem som detta fört med sig.

Bara det tidigare exemplet från Attunda Tingsrätt torde vara tillräckligt för att diskvalificera vissa från att deltaga i rättsprocesser på maktens/statens sida.

Det är naiva politiker, köpta politiker och ett rättssystem som även det styrs av nätverk som Ruben och Hilda som uppsåtligen styrt politiken mot det resultat som vi ser idag.
Att klaner/släkter/kriminella nätverk nu tar allt mer plats och även tar över ska i sig inte skyllas på invandrarna utan är i realiteten ett problem som skapats av "våra egna".
De som uppsåtligen baserat på ideologi/politisk övertygelse, de som arbetar åt främmande makt för pengar/framtida fördelar för att låta Sverige användas som soptunna för de krig som bedrivs i Mellanöstern av USA och Israel.
Citera
2026-08-23, 09:26
  #7
Medlem
Det finns inga klaner i Sverige, det har S, V och MP sagt
Citera
2026-08-23, 10:00
  #8
Medlem
Det är bara att slänga ut dom, allihopa, det finns inget annat sätt att komma till rätta med det här! Sätt igång bara, helst igår.
Citera
2026-08-23, 10:33
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Reverend.Camden
Vi har släppt in räven i hönshuset.
Frågan som måste ställas: vad händer när man är tolerant mot intoleranta?
”Räven” tuggar i sig hela dig.
Citat:
Ursprungligen postat av Tr11fip0xen
https://www.gp.se/ledare/kriminella-slaktnatverk-infiltrerar-myndigheter-och-politik.39a04a43-cd47-4d0b-9923-708587c3b3d2
Kan Sverige någonsin återhämta sig från denna sortens korruption?
Nej, den har tillåtits hålla på alldeles för länge, för många deltar aktivt och ”vi” har varit alldeles för naiva.

När några börjar tuffa till sig genom att ifrågasätta vad som händer, blir vi slagna i huvudet med att vi har fel människosyn med rasistiska, fascistiska och nazistiska förtecken och då tystnar de flesta skamset.

De här infiltratörerna är mestadels andra generationens invandrare. Trevliga, välvårdade och verbala. De har hela tiden klarat sig genom att hävda att de är ”flyktingar” och dem är det ju synd om. Fördel till infiltratörerna och vi kommer att få stå tillbaka då vi inte tillhör deras klansamhälle. Ett klansamhälle är väl beprövat sedan årtusenden tillbaka, medan demokrati i sammanhanget är ett ganska nytt påfund.

Så bra om det ”tillsätts utredningar” för att stävja problemet, men när utredarna är klara har nya listiga och bedrägliga arbetssätt fått fäste i samhället, medan de styrande som vanligt kippar efter andan i bakvattnet och får börja om med nya utredningar.
Som också hinner att bli inaktuella när de är klara.

Vi har att slåss mot ett infiltrerande klansamhälle som är så mycket starkare än vår demokrati och där de flesta av oss inte förstår allvaret och faran med vad som händer.
Några av oss förstod redan för flera decennier sedan, men ingen ville lyssna eller försöka förstå vart utvecklingen skulle skulle leda till.
Nu är vi där.

Naivitet är för oss tydligen ett nationellt särdrag.
Som vanligt blir det du och jag som får betala.
Citera
2026-08-23, 10:36
  #10
Medlem
S.O.Stolps avatar
Infiltrationen pågår i det tysta och islamister anställs på löpande band eftersom alla myndigheter arbetar för öppenhet och mångfald.

Se även:

(FB) Har islamisterna tagit över myndigheterna?
Citera
2026-08-23, 11:08
  #11
Medlem
LKKINGENs avatar
Så många brott i Sverige skulle kunna ha förebyggts en del till i stort sett 100% tex gruppvåldtäkter men av någon anledning vill inte våra politiker att flickor, pojkar och kvinnor ska ska slippa undan detta livsförstörande brott.

Det finns ett väldigt enkelt sätt att få bort en vädligt stor andel av alla brott som begås I Sverige och alla vet hur detta skulle gå till men det har gjorts olagligt eller socialt ohållbart att ha denna diskussion.

Hur kan det komma sig att det inte längre är ok vara svensk och vilja leva i Sverige istället för att det ska vara "svenskar" och Swedistan??
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in