2026-08-17, 14:23
  #22009
Medlem
– Vi är i slutfasen och håller på att sammanställa allt material, säger senior åklagare Markus Hankkio.
Åtal väcks i september/oktober.
Citera
2026-08-17, 14:23
  #22010
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StartGenealogy
Vadå ändrade lite i planen? Hur kommer du fram till det? Ändrade vad i planen?

Och du duckade att svara på min fråga hur länge sedan du menar att han skulle ha rekat och valt ut den platsen för kidnappningen av My.

Och hur rimligt du tycker det är att han skulle ha valt ut den platsen månader innan NMR som varnat för honom och haft honom uthängd i över fem års tid valde att arrangera Salemmarschen och utgå från samma plats.

Och vad är din förklaring till December?

Om han nu tänkt göra det länge, menar du ett mord just på den platsen?

Eller länge tänkt göra ett mord?

Men när valde han då sannolikast Rönninge
enligt dig?

Redan för månader eller år sedan?

Och varför drog han då ut på det till 20 dagar efter att de som haft honom uthängd i över fem års tid med livsfara för hans liv kom till det området som han då enligt dig redan hade sett ut som sin kidnappnings-revansch-plats.

Salemdmarschens start var Rönninge station, samma område som du alltså tror att Robin Säbb skulle ha valt ut som sin revansch-kidnappnings-plats innan de som varnat för honom och haft honom uthängd för kidnappning kom på att ansöka om att arrangera Salemmarschen 2025? Och du tycker det är rimligt!


Hur mår du? Du hänger ju inte med nånstans! Ja du skrev att han tydligen planerat att ta ett offer långt bort, vart det nu kommer ifrån nu gjorde han inte det och ändrade planen!
Citera
2026-08-17, 15:17
  #22011
Medlem
Taggads avatar
Ännu en förlängd tid för åkl Markus "det rullar på" Hankkio.
Citat:
Åklagaren ber om mer tid: ”Vi är i slutfasen”
Av Tomas Ekelund
Publicerad: I dag 14.52
Åklagaren begär än en gång om förlängd åtalstid i målet om det misstänkta mordet på en 25-årig kvinna i Rönninge under julhelgen. Det rapporterar SVT Nyheter.

– Vi är i slutfasen och håller på att sammanställa allt material, säger Markus Hankkio.
https://omni.se/aklagaren-ber-om-mer-tid-vi-ar-i-slutfasen/a/gkrOjJ

Edit: Knäppgöken förstår inte att den enda kopplingen mellan Salemmarchen och det misstänkta mordet är mellan StartGenealogy egna öron.
__________________
Senast redigerad av Taggad 2026-08-17 kl. 15:26.
Citera
2026-08-17, 15:28
  #22012
Medlem
MeggieClearys avatar
Jag tror inte att Robin/Wilma har funderat så mycket över hur detta skulle ske och vart någonstans.
Tror mest på att allt är impulsartat och ingen större planering bakom.
Det blev som det blev tror jag är Robins sätt att fungera på.
Citera
2026-08-17, 16:33
  #22013
Medlem
T34Panzers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bellesblues
Jag tror att många precis som jag tappat intresse för tråden på grund av just ältandet. Allt annat innehåll i tråden togs över av den användaren och försvann i mängden.

Tror största anledningen till tystnaden i tråden beror på att det råder nyhetstorka i media och att snart är 8 månader sedan brottet begicks, och att de flesta av oss som brukar hänga i ABoK går och väntar på åtalet så att förundersökningen blir offentlig.

OffTopic Bry er inte om ältarna. Som du ser är det bara en postare som fortfarande svarar denne Salemmarsch-postare. Alla vi andra bara är bara scrollar förbi…
Citera
2026-08-17, 18:37
  #22014
Medlem
Det förvånar mig inte alls att Vilma idioten är/var medlem i NMR.
Ännu ett våldsdåd av en svensk kvinnohatande incel med nekrofila inslag. Det var väl därför han valde att begå brottet i just rönninge där alla nazister bor och marscherar.
Usch fan för nazister och liknande drägg
Citera
2026-08-17, 21:30
  #22015
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sylla
Ja du skrev att han tydligen planerat att ta ett offer långt bort, vart det nu kommer ifrån nu gjorde han inte det och ändrade planen!

Fast du kan ju inte veta om han ändrade planen eller vad långt bort är för honom, han kan ju varit frestad att ta ett offer i sitt villaområde eller till och med ett offer som hyrde uthyrningsstugan på samma tomt.

Jag frågar eftersom du är otydlig och bör kunna lägga fram mer detaljer i den uppfattning du tycker är mer rimlig än min.

Efter som du av någon anledning,är den som har behov av att Robin Säbb inte skulle ha blivit utmanad, provocerad och valt ut platsen efter att NMR som varnat för honom och haft honom uthängd i över fem års tid ansökte om att få arrangera hyllningsmarschen för Daniel Wretström.

Men du duckar fortfarande mina frågor om bland annat;

Hur lång tid är din uppfattning att han skulle ha rekat den plats i Rönninge han valde att kidnappa My ifrån?
År, månader eller i somras? Eller September Oktober 2025?

Och varför tror du det i så fall, vad underbygger du det på?

Varför väntade han då tills minusgrader och vinter innan han tog ett offer där?

Du tycker alltså att det är rimligt att han skulle ha rekat just den platsen innan de som varnat för honom och haft honom uthängd med fara för hans liv i över fem års tid valde den platsen att ansöka om att arrangera Salemmarschen?
__________________
Senast redigerad av StartGenealogy 2026-08-17 kl. 21:38.
Citera
2026-08-17, 21:50
  #22016
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MeggieCleary
Jag tror inte att Robin/Wilma har funderat så mycket över hur detta skulle ske och vart någonstans.
Tror mest på att allt är impulsartat och ingen större planering bakom.
Det blev som det blev tror jag är Robins sätt att fungera på.


Och du tycker alltså det är rimligt att han väljer en plats att utföra sin revansch att få kidnappa helt tankebefriad från att de som haft honom uthängd för kidnappningen av 10- åringen, tillsammans med hans antagonister som Polis och media varit där 20 dagar innan.
Citera
2026-08-17, 22:09
  #22017
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bellesblues
(….).Allt annat innehåll i tråden togs över av den användaren(….).

Därför ingen annan har någon teori som håller eller bräcka min för den är den mest rimliga logiska och den uppfattningen verkar vissa i tråden ha svårt för att acceptera.
Citera
2026-08-17, 22:18
  #22018
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Abdullah-
Men släpp för helvete Salemmarschen, NMR o Nordfront. Denna labile figur har noll med detta att göra!

Det är en bevisad, faktiskt koppling och det är att Nordfront har haft Robin Säbb uthängd för kidnappning i över fem års tid och NMR arrangerade Salemmarschen i år.

Av årets 365 dagar väljer Robin Säbb att begå en kidnappning i anslutning, bara 20 dagar efter att hans antagonister NMR, Polis och media varit på plats.

https://nordfront.se/nordiska-motstandsrorelsen-varnade-for-styckmordartransan-i-salem
__________________
Senast redigerad av StartGenealogy 2026-08-17 kl. 22:20.
Citera
2026-08-18, 08:42
  #22019
Medlem
Åklagaren har begärt att åtalstiden förlängs till den 15 september.
Citera
2026-08-18, 08:51
  #22020
Moderator
Noetlovskijs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StartGenealogy
Det är en bevisad, faktiskt koppling [...]

Bevisad blir den om det framkommer i FUP att Robin uppgett det.

Tills dess är det din, och bara din, teori.

Gott så.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in