2026-08-16, 08:08
  #97
Medlem
Driftstopps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Yatsy
Fortfarande hävdar S att de är ett arbetarparti. Många vill nog bli chefer istället för att vara fotfolket.

S tjatar så ofta om sina klassresor som samtliga ska göra. Partiet ser inget fint i arbetarna längre där av lämnar arbetarna till SD.
Läste också hur otroligt många cheferstjänster som produceras i jämförelse med arbetare.

Hittepå tjänster som Markus Allard beskriver, HR Strateger, kommunikationsdirektörer, pr konsulter,kommnikations folk, det är sånt skit du ser.

Moderaterna älskar dom.
Transferiatet.
__________________
Senast redigerad av Driftstopp 2026-08-16 kl. 08:10.
Citera
2026-08-16, 09:57
  #98
Medlem
Från omni: C vill styra ihop med S och KD: ”Och kanske MP också”

Elisabeth Thand Ringqvist preciserar nu vilken regeringen hon hoppas på efter valet. Till DN säger Centerledaren att hon vill bilda regering ihop med S och KD.

– Och kanske Miljöpartiet också.

I de senaste opinionsmätningarna samlar S, C och KD omkring 45 procent av stödet. Om även MP räknas in ligger partierna tryggt över 50 procent.

Thand Ringqvist tycker att utspelen från Ebba Busch (KD) tyder på att hon kan tänka sig ett S-samarbete efter valet. Själv ser hon en gemensam grundsyn med S kring tillväxten och klimatet, men tror att det kan bli svårare att enas kring skatterna och företagen.

Det är precis detta scenario jag pekat på innan. Att det blir så är en annan femma, men S lär använda detta scenario emot V för att försöka tvinga V att släppa minister-posterna. Men visst är det en kittlande tanke att vi eventuellt får ett helt nytt obeprövat block efter valet som isf skulle driva varken höger/vänster-politik i dess vanliga former. Vem vet, det kanske ger svensken vettig politik första gången sedan 2018? 🙂
Citera
2026-08-16, 10:08
  #99
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nikodemous
Efter att Ebba Busch redan tidigt i våras sagt att hon skulle kunna tänka sig att regera ihop med Magdalena Andersson ifall Tidö förlorar, så kommer det upp små "bevis" på att det finns en realistisk chans att så blir fallet. Sossarna vill inte på förhand bygga ett regeringsalternativ, centern vill inte ha med vänstern att göra, och KD vill fortsatt bedriva sin KD-politik oavsett valutgång. Sossarna har under en längre tid viljat dra sig åt höger men vänstern har varit den gatant som tvingat kvar S på vänsterkanten.

Nu öppnas det upp för ett nytt mittenblock där S, C,KD och MP ingår. Den lösningen skulle få S att slippa V, samtidigt som S får gå åt höger som de vill. Det hade gynnat C och KD då de får bedriva mer alliansinriktad politik men även slippa SD:s politik som bland annat omöjliggör vissa former av låglönejobb som flyktingar gör idag vilket påverkar småföretagare negativt. Och MP? Ja de blir nog nöjda sålänge den politiken de andra bedriver bara görs på grönt vis. C vill ju också satsa på förnyelsebar el samt behålla stora delar av de flyktingar som arbetar här i Sverige, så dessa kommer troligen kunna samarbeta fint. Hur skatten skulle bedrivas i Sverige vid ett sådant system förblir ett unikum då varken V eller M skulle vara med i en sådan konstellation, men gissningsvis så förblir skatten oförändrad.

Detta kom idag som fortsatt får mina spekulationer att gå mot detta hållet. Notera att Maggan väljer att inte skjuta ner eller ändra på iden särskilt mycket, utan det låter mer som smicker till Ebba:

Från omni:

Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson tycker att det är positivt om sjukvården blir en fråga i valrörelsen, säger hon på en pressträff enligt Expressen.

– Och jag delar Ebba Buschs uppfattning att vi behöver en ökad statlig styrning i svensk sjukvård, säger hon.

I P1 Morgon sa Busch att förstatligandet av sjukvården kommer vara ett krav i eventuella regeringsförhandlingar. Andersson säger däremot att man bör fokusera på den statliga finansieringen innan man gör om vården.
Ser man till valprognoserna så skulle idag S+MP+KD+C få ihop 164 mandat. De blir då beroende av V för att peta Tidö och förmodligen mycket av politiken. V har sagt att de ska rösta NEJ till alla regeringar där de inte är med. V kan kanske gå med på en S, men är C med så går det nog inte att tumma på det löftet.
De behöver i så fall skaffa 11 mandat fram till valet och då har man noll marginal mot vildar.
Citera
2026-08-16, 19:37
  #100
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nikodemous
Vem vet, det kanske ger svensken vettig politik första gången sedan 2018? 🙂

Menar du kaoset mellan 2018 och 2021 med misstroendeomröstningar, en budget som inte gick igenom, att betala kurdiska terrorister för att köpa en röst för att undvika nyval och alla de där galna sakerna? Jag tror att varje rationell person inte skulle vilja se de sakerna igen i Sverige. Särskilt inte just nu när vi har haft en stabil regering som har fullföljt fyra bra år med seriös och rationell lagstiftning.

När det gäller dagens artikel är detta en strategisk röstning från Ebba för att stjäla väljare från både S och C. Bra gjort Ebba, KD kan bli det fjärde största partiet i Sverige med ett stöd på runt 8 %. 🙂


Citat:
Ursprungligen postat av Lättöl
Ser man till valprognoserna så skulle idag S+MP+KD+C få ihop 164 mandat. De blir då beroende av V för att peta Tidö och förmodligen mycket av politiken. V har sagt att de ska rösta NEJ till alla regeringar där de inte är med. V kan kanske gå med på en S, men är C med så går det nog inte att tumma på det löftet.
De behöver i så fall skaffa 11 mandat fram till valet och då har man noll marginal mot vildar.

Det krävs att MP, KD och C alla får minst 7 % i valet, och att S ligger på 30 % för att nå 51 %. Det är ganska osannolikt att det händer. Det hände i varje fall varken 2018 eller 2022.
__________________
Senast redigerad av liapunov13 2026-08-16 kl. 19:43.
Citera
2026-08-16, 19:40
  #101
Medlem
RomernasKungs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tjanska
Även Jimmie har sagt att man kan regera med socialdemokraterna men det är det tyst om då det är S och media som är tyst i den frågan.
https://via.tt.se/pressmeddelande/3981578/jimmie-akesson-jag-kan-regera-med-s?publisherId=3236894&lang=sv

Han måste ha haft syrebrist. Samarbeta med S.....
Citera
2026-08-16, 21:18
  #102
Medlem
[quote=liapunov13|95696672]
Menar du kaoset mellan 2018 och 2021 med misstroendeomröstningar, en budget som inte gick igenom, att betala kurdiska terrorister för att köpa en röst för att undvika nyval och alla de där galna sakerna?

Läs igen. Sedan 2018. Det du nämner händer ju efter 2018 😛
Citera
2026-08-16, 21:28
  #103
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nikodemous

Läs igen. Sedan 2018. Det du nämner händer ju efter 2018 😛

Så det är okej enligt dig att slösa fem månader på att bilda en svag regering som kommer att falla senare?
Så får det inte vara igen. Ingen vill ha det så, ingen svensk gynnas av en svag regering.
Citera
Igår, 06:11
  #104
Medlem
Deleted
__________________
Senast redigerad av Nikodemous Igår kl. 06:36.
Citera
Igår, 06:25
  #105
Medlem
Kd är nazister och m har samarbetat med nazister. De två partierna är rökta för all framtid.
Citera
Igår, 06:38
  #106
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av liapunov13
Så det är okej enligt dig att slösa fem månader på att bilda en svag regering som kommer att falla senare?
Så får det inte vara igen. Ingen vill ha det så, ingen svensk gynnas av en svag regering.

My bad, jag menar ju såklart 2014 😄
Citera
Igår, 06:49
  #107
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Himmalajja
Kd är nazister och m har samarbetat med nazister. De två partierna är rökta för all framtid.

Eftersom Nazism är en vänster ideologi så vore det väl lättare att kalla (S) för Nazister? Mer logiskt åtminstone efter som (S) fortfarande ser tillbaka på Nazismen som ett slags guldålder i svensk politik.

Så snart man inser att det (S)-märkta "Folk hemmet" som politisk ide är rakt kopierat av den Folk gemenskap som tyska nazisterna lanserade så hamnar man rätt när man skall anklaga partier för att vara nazister.

Är lite orolig för att alla numera bara använder "Nazist" som synonym med "Elak". Det är inte sant. Nazismen är en ideologi med riktigt innehåll. Som all annan vänsterpolitik leder den helt fel och är farlig. Att slarva med begreppen som du gör innebär bara att du blir blind för att samma politiska innehåll kan återkomma och leda till samma hemska resultat.

Det är historielöst och farligt att börja använda "Nazist" som ett allmänt skällsord. Det leder bara till att ordet tappar allt innehåll.
Citera
Igår, 07:09
  #108
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nikodemous
My bad, jag menar ju såklart 2014 😄

Menar du DÖ avtal mellan de sju partierna för att blockera SD?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in