Citat:
Ursprungligen postat av
Skattebrott
Så varför letar du då tjej just på NÄTET? Alla vet ju att det är just på NÄTET som ration mellan killar och tjejer är typ 500:1. Dejta istället på ett ställe där ration är 1:1. Om stadshotellet (eller vilka uteställen ni nu har på din ort) anordnar speeddating-event eller liknande, så brukar det komma fler tjejer än killar.
Bra fråga... När man är över en viss ålder, som jag nu är, så finns det inte många ställen man kan gå till och träffa rätt målgrupp. Jag vet att jag kan få till det med någorlunda attraktiva och mycket yngre kvinnor på "stadshotellet" (bor nära storstad så vi har inte stadshotell), men den målgrupp jag är ute efter, kvinnor som är 10 - 15 år yngre än jag, med fördel kanske frånskilda mammor, eller som är upp till min egen ålder, är inte vanliga ute på ställen. De går helt enkelt inte ut i någon nämnvärd utsträckning. Jag har inga bra kontaktytor där jag kan nå min målhrupp, komma åt dem så att säga, förutom nätet.
Jag vill i princip bara hitta en ny långsiktig flickvän, sambo eller fru, för att etsätta den/de jag haft tidigare. Jag nöjer mig med en kvinna och har väl inte jättehöga krav. Jag har varken tid eller lust att springa på krogen i tid och otid (där de ändå inte finns) och kan inte heller "gå på danskurser" och gud vet vad bara för att kanske hitta en lämplig kvinna. Internet är på pappret det bästa alternativet. Hade jag varit en kvinna i samma situation så hade allt redan varit löst.