Citat:
Ursprungligen postat av
Bergakungen
Jag tror du bygger en liten halmgubbe här, avseende om "i sikte av varandra" måste bevisas eller erkännas av de berörda fartygen. Här kommer ju vittnesmålen att vara samstämmiga, eftersom alla inblandade uppgett att sikten varit måttlig och händelsen inträffat helt före solens nedgång (så slipper man advokatyr angående skymning - även om skymning är OK i svenskt inre vatten).
Halmgubbe? Vet du inte vad en halmgubbe är?
Ja, vittnesmålen lär vara samstämmiga, inget fartyg såg det andra.
Men visst, jag tvivlar inte på att sikten var sådana att fartygen var i sikte av varandra. Frågan är vad de inblandade gör gällande, vad åklagaren kan visa bortom rimligt tvivel i den frågan, och vilken bedömning domstolen gör. Det är ingen halmgubbe, det är juridisk verklighet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Bergakungen
Att fartyget inte sett snipan, respektive snipan inte sett fartyget är ju en mycket rimlig slutsats, men frågan om de BORDE sett fartyget är själva knäckfrågan. Att de inte sett respektive fartyg visar inte att fartygen inte varit i sikte av varandra utan att de inte haft tillräcklig utkik.
Det i sig visar inte heller att de inte haft tillräcklig utkik. För skeppet visar dock radarn det. Och för snipan gör nog de fysikaliska fakta trots allt att ingen tvekar. Så i praktiken har du rätt här ändå
Jag är övertygad att sikten var sådan att sektion II i sjövägsreglerna kommer in effect. Men det ska bevisas bortom rimligt tvivel i domstol, gentemot sannolikt ostridiga vittnesmål om att de inte såg varandra. Dock finns här en allvarlig, mycket allvarlig, rättssäkerhetsproblematik. En part har i praktiken fått åtalsimmunitet, och kan binda sig själv till brott för så gott som vad som helst, bara för att få kaptenen fälld. Snipans kapten kan alltså säga - "Jo då, det var jättebra sikt, skeppet borde sett oss på flera kilometer. Jag såg inte skeppet för jag glömde titta baklänges." Oavsett vad som är sant eller inte, bara för att få kaptenen fälld, eftersom han själv redan fått åtalsimunitet av åklagaren. Så det är långt ifrån säkert att de kommer att vara samstämmiga på den punkten.
Det där med sikten, eller rättare sagt utkiken, är vad jag kommer att komma tillbaka till i ett inlägg längre fram, som jag nämde för en stund sedan. Jag har efter lite eftertanke insett att det är där hela det här caset egentligen ligger. PGA kausaliteten. Allt annat är sekundärt.