2026-08-13, 06:44
  #577009
Medlem
Yays avatar
https://www.reddit.com/r/gato/comments/1vmodhd/russians_have_started_receiving_draft_summons_on/

Nu börjar mobiliseringen i Ryzzeriet
Citera
2026-08-13, 06:44
  #577010
Medlem
"Vi kommer att stänga ner den ryska militära maskinen" – Khmara kommenterar operationen i Novorossijsk
Olga Glusjtjenko — 13 augusti, 00:56
"Ukrainas tillförordnade försvarsminister Yevheniy Khmara kommenterade den ukrainska militärens unika operation i Novorossijsk och uppgav att försvarsmakten kommer att stänga av den "ryska militära maskinen".

Källa : Yevheniy Khmara, som citerar försvarsministeriet på sociala medier

Khmaras direkta tal : "Vi kommer att stänga ner den ryska militära maskinen - förstöra infrastrukturen, flottan, logistiken, bränsle- och energikomplexets anläggningar och företag som arbetar för kriget mot Ukraina."
"Vår operation i Novorossijsk var unik. En kombinerad attack genomfördes med missiler, jetdrönare och marin drönare."

"Detaljer : Enligt honom visade sig Ryssland maktlöst mot den samtidiga driften av ukrainska vapen."

"Detta är resultatet av gemensamma ansträngningar och synergier, som stärks inom försvarsmakten", betonade Khmara.
Mer att läsa i länk:
https://www.pravda.com.ua/news/2026/08/13/8048468/
Så var det med den saken...
Citera
2026-08-13, 06:47
  #577011
Medlem
Innerfittefetts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JymdKjam
Lite kul ändå att ryzzeriet ändå till slut erkänner att de falskflaggade båtarna ändå är deras…!
Ja de är inte direkt smarta! Ungefär på samma nivå som våra efterblivna rysshoror.
Citera
2026-08-13, 06:49
  #577012
Medlem
Inkräktarna attackerade Zaporizjzja-regionen nästan tusen gånger på en dag: det finns en död och en sårad
Anastasia Prots — 13 augusti, 07:17
"Under den 12 augusti inledde den ryska armén 962 attacker mot 52 bosättningar i Zaporizjzja-regionen. I Zaporizjzja-distriktet dödades en person och tre andra skadades."

Källa: Chef för Zaporizhzhia OVA Ivan Fedorov

Direkt tal: " En person dödades, tre andra skadades till följd av fiendens attacker i Zaporizjzja-regionen."
Mer att läsa och se i länk:
https://www.pravda.com.ua/news/2026/08/13/8048478/
Ryssland visar sin "fredsvilja"?
Citera
2026-08-13, 06:49
  #577013
Medlem
Innerfittefetts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CygnusX
När det blir gapande om kärnvapen från alkoholskadade vraket medvedev eller er moskovitiskt lakejslödder, då vet man att det går riktigt dåligt för kremls trashanksarmé.
Ja att de själva inte fattar hu efterblivna de framstår som alltid kommer dragandes med dessa hot om kärnvapen direkt de börjar fatta att de kommer få stryk? Stackare....
Citera
2026-08-13, 06:52
  #577014
Medlem
aztlans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av senapsillen
Eftersom dom inte är nummer ett så behöver man inte bekymra sig. Hur skulle man ens kunna hålla igång kärnvapen under alla år med sanktioner? Dom funkar ju inte.
I det korrupta skitlandet så försvinner ändå underhållspengarna ner i privatpersoners fickor så dessa vapen är som allt annat ryskt bara skräp oavsett år av sanktioner. Ryssarna själva är deras värsta fiende men dom är för blåsta för att fatta det
Citera
2026-08-13, 06:53
  #577015
Medlem
Nödvändig avmilitärisering av Ryssland pågår:
Ukrainska försvarare eliminerade ytterligare 1 310 ryska ockupanter
Olga Hlushchenko — 13 augusti, 06:48
"I kriget mot Ukraina förlorade Ryssland ytterligare 1 310 soldater under de senaste 24 timmarna."

Källa : uppgifter från generalstaben för Ukrainas väpnade styrkor

"Detaljer : Totala fiendens förluster i strid från 24/2/22 till 13/8/26 var:

personal – cirka 1 462 970 (+1 310) personer
stridsvagnar – 12 262 (+3) enheter.
bepansrade stridsfordon – 25 130 (+3) enheter.
artillerisystem – 47 824 (+51) enheter.
MLRS – 2 023 (+1) enheter.
luftförsvarssystem – 1 562 (+1) enheter.
markbaserade robotkomplex – 2 215 (+12) enheter.
Operativ-taktisk drönare – 457 973 (+1 634) enheter.
fordonsutrustning och tankbilar – 133 405 (+474) enheter.
specialutrustning – 4 522 (+6) enheter."
Mer att läsa:
https://www.pravda.com.ua/news/2026/08/13/8048477/
Den ryska militära katastrofen rullar på.
Citera
2026-08-13, 06:56
  #577016
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vit-Brandbil
Det är väl svårt att sanktionera något för NK då de både exporterar och importerar väldigt lite och de affärer som förs är med ryssen.

Ukraina borde ha varnat, om Putin tar hjälp av NK på något sätt, antingen med folk eller material så kommer ukraina kunna göra exakt samma sak med sina allierade.

Nu har Ukraina folkrätten på sin sida, som attackerad part.

Min fundering var vad utöver internationella lagar och regler kan man syfta på?
Kanske enbart politisk retorik.
Citera
2026-08-13, 07:07
  #577017
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Kärnvapen är enbart hyresfria tankar hos en fotbollsligist. Allt går enligt plan och du sitter och mumlar kärnvapen.😂
Du påminner om Hitler som på slutet trodde sig kunna frammana arméer som inte existerade.🤔

Sök hjälp.


Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
Ett väntat svar från en hjärntvättad vrålapa i Ukraina-klacken. Det här med att Ryssland är världens kärnvapenmakt nummer ett tycks inte bekymra er det minsta.

Det kommer bli rock 'n' roll snart, garanterat! Må gudarna vara oss nådiga...
Citera
2026-08-13, 07:19
  #577018
Medlem
Ockupanterna rapporterade ett strömavbrott i Sevastopol.
Olga Glusjtjenko - 13 augusti, 00:24
Ockupationsmyndigheterna uppgav att staden lämnades utan elektricitet efter attacken mot Sevastopol.

Källa : Interfax och andra ryska medier, med hänvisning till den så kallade "guvernören" i Sevastopol, Mikhail Razvozhaev

Detaljer : Enligt Gauleiter Razvozhaev "var Sevastopol tillfälligt utan elektricitet till följd av en attack mot stadens energiinfrastruktur."

Sevastopol blev utan ström efter den ukrainska väpnade styrkans attack, uppgav guvernören.
Mer att läsa och se i länk:
https://www.pravda.com.ua/rus/news/2026/08/13/8048466/
Så var det med den saken.
Citera
2026-08-13, 07:29
  #577019
Medlem
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MjShamona
De flesta i världen är emot Rysslands invasionskrig, det borde du veta.

Många länder har hjälpt det ukrainska folket oerhört mycket, till skillnad från Ryssland, som bara har bidragit med dödande och förstörelse.

Frågan är när du kommer att erkänna att den ryska “specialoperationen” är ett totalt fiasko och ett brott mot mänskligheten.

Jag tänker på filmen Inglourious Basterds. Vi borde rista ett Z i pannan på alla misslyckade clowner som hejar på denna mördarregim i Moskva.

Varför är du så besatt av det? Invasionen var i strid med folkrätten och därför ett "brott mot mänskligheten", och Putin hade inte räknat med att väst skulle hoppa in i kriget på detta sätt, så det kan man kalla för ett fiasko. Så, blev du glad nu?


Det som är missvisande med det är dock att Putin ser detta som ett försvarskrig för att undvika Nato och avryskning i dess angränsande stater. Så fiaskot ska ställas mot det "alternativa fiasko" som kanske uppstått om 100 år.
Citera
2026-08-13, 07:41
  #577020
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Jag som trodde att detta handlade om nazister i Kiev.

Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Varför är du så besatt av det? Invasionen var i strid med folkrätten och därför ett "brott mot mänskligheten", och Putin hade inte räknat med att väst skulle hoppa in i kriget på detta sätt, så det kan man kalla för ett fiasko. Så, blev du glad nu?


Det som är missvisande med det är dock att Putin ser detta som ett försvarskrig för att undvika Nato och avryskning i dess angränsande stater. Så fiaskot ska ställas mot det "alternativa fiasko" som kanske uppstått om 100 år.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in