2026-08-12, 22:50
  #277
Medlem
Jag tycker detta är skitbra.
Ju mindre plastförpackningar desto bättre.
För hälsan alltså.

Hur bra tror ni det är egentligen att ha saker liggandes i plastförpackningar?
Du dör inte av det direkt med förmodligen cancer över tid.
Citera
2026-08-12, 22:53
  #278
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av herrmojd51
Jag tycker detta är skitbra.
Ju mindre plastförpackningar desto bättre.
För hälsan alltså.

Hur bra tror ni det är egentligen att ha saker liggandes i plastförpackningar?
Du dör inte av det direkt med förmodligen cancer över tid.

Varför skulle det bli bättre utan plast? Glasflaskor har t ex visats ha den högsta halten mikroplaster av alla typer av förpackningar.
Citera
2026-08-12, 22:54
  #279
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skattebrott
Jävla översitteri att livsmedelsbranschen ska tvingas avsätta 10% av ytan till påfyllning. Ingen modern människa orkar släpa med sig urdiskade burkar när de ska till affären.

Tror tyvärr att det kommer gå åt skogen. Kommer bli kaos när folk ska fylla på sina behållare i affären. Kladdigt ohygieniskt och dyrt för handlaren. Tror det kommer bli så illa att de tvingas backa.
Citera
2026-08-12, 22:55
  #280
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av barkeeper
Fast det stämmer ju inte heller.

Alla förbättringsmål när det gäller energieffektivisering, miljöpåverkan och liknande är lätta för länder som tidigare inte brytt sig att uppnå, men för länder som Sverige krävs det enorma insatser per förbättringsenhet.

Exempel på det är att miljödårarna och sossarna nästan fick igenom sina nya regler som skulle innebära att man får ett vite om man inte förbättrar sitt hus energiförbrukning med X procent. I Grekland? Byt fönster. Klart. I Sverige? Tilläggsisolera och byt tak.

Det är blåslampa. Men jag fattar att du inte håller med, det är ok.


Faktumet att vissa länder har svårare att uppnå vissa mål innebär inte att det "jagas med blåslampa" heller.
Citera
2026-08-12, 23:04
  #281
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bigbozzebozzman
Förpackningarna kommer att vara i ännu sämre kvalité än de redan är. Kommer inte påverka Sverige/EU:s utsläpp när Kina och andra länder genomför miljöförstörelse i en helt annan skala. Som vanligt lämpas det över på konsumenten istället för de globala företag som historiskt sett stått för miljöförstörelse och kommer fortsätta att göra det.

Det kommer inte göra någon skillnad förutom att det kommer bli sämre kvalité, dyrare och mer otympligt.

Instämmer i allt! Kan vi inte bara gå ur EU?!!!
Citera
2026-08-12, 23:08
  #282
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fentfarbrorn
Alltså lämna bara EU. Jag bojkottar redan butikerna som har bytt ut plastpåsarna till frukt och grönt mot värdelösa papperspåsar. Tar de ockerpriser för en plastpåse så måste man kunna ersätta den med en gratis liten plastpåse från fruktavdelningen.



Är det här ett aprilskämt?

Du får en gratis papp påse. Vad är problemet? Tar energidrycken och billys panpizza "smak" av pappåsen?
Citera
2026-08-12, 23:09
  #283
Medlem
EU borde ägna sig åt HANDEL som är deras huvudsakliga uppdrag. Misstänker att det här blir precis som deras plastkorkar dvs fullständigt jävla meningslöst
Citera
2026-08-12, 23:18
  #284
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lund-NoGo-zone
Exakt, en glasburk till kakor, en till godis, en till fisk, en till bröd, en till frukt, så kan vi alla gå hem med 20 glaspaket a 10 kg så vi måste köra bil till affären istället för att cykla.

En glasförpackning tar 10 gånger mer naturresurser och energi att tillverka än plast och kostar 5 gånger mer, kunden betalar. Tänkte inte på det.


Ok mr smartypants,, tänkte du inte på återanvändning! 🤡
Citera
2026-08-12, 23:18
  #285
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tystnad
Jo så var det och på systemet var det alltid en jäkla kö på fredagar för panta (har för mig det var stängt lördagar under många år)

Att glas återvinningen försvann har jag för mig var pga det blev väldigt oekonomisk helt enkelt att samla in, transportera, tvätta och bort med etikett, avsyna torka , sortera och skicka till bryggerierna.

Det var också mycket för att flaskorna ofta användes till andra saker än de var gjorde förr. Folk använde sina tomflaskor att ha lacknafta, bensin, fotogen och liknande i, sedan pantades dom och diskandet klarade inte av det så när man tappade på ny dryck så smakade det förjävligt och kunderna klagade. Samma sak var det med dom gamla 150cl läskflaskorna av tjockare plast som också diskades. Att diska tomflaskor är ingen bra ide.
Citera
2026-08-12, 23:24
  #286
Medlem
Citat:
Ta med egna burkar och fyll på i butiken

När du handlar i större butiker kommer du att se fler påfyllningsstationer för både livsmedel och andra produkter. Butikerna ska avsätta 10 % av försäljningsytan till detta, vilket gör det enklare för dig att fylla på exempelvis tvättmedel, pasta eller snacks i egna behållare istället för att köpa förpackade produkter.

Det här förstår jag inte praktiskt hur det skulle gå till. När man köper på lösvikt baseras priset just på vikt, kärlet utgör ju en försumbar summa när det är en låda i lövtunn engångsplast eller en påse. Men hur ska butikerna kunna avgöra korrekt pris på lösvarorna om kunderna har med sig egna burkar och lådor? Mina 25 gram med xx skulle då bli betydligt dyrare än Nisses 25 gram av samma vara om han har med sig ett lättare kärl än mig (förslagsvis gjort av plast)? Eller ska det placeras ut vågar över hela butikerna där man förväger sina kärl innan påfyllning? Det låter ju skitsmidigt. Jävligt smidigt också om man är ute på helt andra ärenden och oplanerat kommer på att man ska handla matvaror samtidigt, det går ju då inte att få hem produkterna om man inte redan har lådor med sig. Ja, man kan ju fylla fickor, skor och mössa förstås...

Jävla dumheter.
Citera
2026-08-12, 23:24
  #287
Medlem
Bra förslag. Plast måste bort. Ju mindre plast vi har och använder desto bättre. Material som trä, glas, stål och aluminium är bättre.

Microplast och nanoplast överallt, som hamnar i din kropp, i organen och i din hjärna.

Läste om en undersökning av olika matvaror. Bland frukt så var det äpplen som hade högst halt av plast och morötter hade högst bland grönsaker. Går fan inte äta någonting längre, allt är förgiftat.
Citera
2026-08-12, 23:25
  #288
Medlem
Skattebrotts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 8978wxu642
Tror tyvärr att det kommer gå åt skogen. Kommer bli kaos när folk ska fylla på sina behållare i affären. Kladdigt ohygieniskt och dyrt för handlaren. Tror det kommer bli så illa att de tvingas backa.

Med tygkassarna var det väl så att materialåtgången i en sådan var så mycket större, att folk slänger eller slutar använda den mycket tidigare än vad politikeridioterna trodde. Så även sett ur "miljöskydd" så funkar plastpåsar bättre, eftersom de innehåller så otroligt lite material. Något hundradels gram? I enbart en lätt vind blåser de ju till och med till väders.

Det där med "mikroplaster" är ett reellt problem fast bara i tre floder som alla ligger i Asien. Mikrobutikerna som de har där leder till mycket små plastbitar som alla hamnar i floden som sedan spolas ut i havet. Men extremt lite av all plast i Sverige hamnar i havet. Om någon bit hamnar på gatan så sopas det upp av gatsopningen så det mesta hamnar i soporna och förbränns till slut.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in