Och som vanligt, bara lögner, finn 5 fel; att du inte lär dig.
Citat:
Ursprungligen postat av
NobelPrizeWinner
Det är strid mot internationella konventioner att beslagta fartyg och stjäla deras last.
Fel, enligt gällande havsrättskonvention (UNCLOS som rysseriet skrivit under) betraktas oflaggade, falskflaggade och flerflaggade fartyg som statslösa vilket ger örlogsfartyg från alla länder rätt att ingripa mot dem även på internationellt vatten.
Citat:
Ursprungligen postat av
NobelPrizeWinner
Men EU har beslutat att medlemmar får ägna sig åt denna obskyra verksamhet om det gäller fartyg som fraktar ryska produkter - även om de befinner sig på internationella vatten. EU stipulerar att det även gäller Indiska oceanen. Alltså inte bara farvatten nära Europa.
Fel, EU-beslutet gäller bordning av statslösa (dvs oflaggade, falskflaggade eller flerflaggade) fartyg i enlighet med gällande havsrättskonvention.
Citat:
Ursprungligen postat av
NobelPrizeWinner
Normalt sett uppfattas det som en krigshandling mot den stat eller stater som äger fartyget eller lasten.
Fel, rysseriet har skrivit under UNCLOS. Om de väljer att köra runt med oflaggade, falskflaggade och flerflaggade fartyg så är de också medvetna om att dessa betraktas som statslösa. Och om ägaren är så urbota korkad så får de också skylla sig själva då det internationella regelverket är glasklart.
Citat:
Ursprungligen postat av
NobelPrizeWinner
Kan bli knepigt när ett kinesiskt fartyg fraktar rysk olja exempelvis.
Fel. Ett kinesiskflaggat fartyg (som inte är falsk- eller flerflaggat) omfattas av internationella konventioner om fri sjöfart.
Citat:
Ursprungligen postat av
NobelPrizeWinner
När det gäller Caffa gick vi helt på.ukrainska uppgifter. Ett land som är i krig med det land som ägde frakten
Fel, fartyget seglade under Guineas flagga utan att vara registrerat i landets skeppsregister (dvs fartyget var falskflaggat), och enligt UNCLOS (som rysseriet skrivit under) var fartyget således statslöst och alla länder har rätt att borda ett sådant fartyg
Citat:
Ursprungligen postat av
NobelPrizeWinner
Därvidlag deltar vi aktivt i kriget.
Fel, vi följer det regelverk som finns (och som även rysseriet skrivit under). Hur hanterar rysseriet oflaggade fartyg som försöker lägga till i petrograd?