Citat:
Ursprungligen postat av
qwerty1691
Jag försöker bli mer politiskt insatt hela tiden och känner hur jag är vänster i vissa frågor och höger i vissa frågor. En fråga som jag däremot fastnat lite på är huruvida det är bra för Sverige att ha miljardärer eller ej.
Man kan prata om detta båda när det gäller världen och när det gäller nationen, det kanske är mer relevant när det gäller världen egentligen. Vi säger att det finns ett visst ”antal pengar” i Sverige, jag förstår att pengar går ut och in i ett land men det är någorlunda jämnt i alla fall hur mycket pengar som finns i Sverige. Om 30 personer har över en miljard var så skulle dom kunna hjälpa den vanliga befolkningen så SJUKT mycket. Vi säger att dom haft 1,3 miljarder var men blir beskattade så dom har 1,1 miljard var (hypotetiskt, men för att göra ett exempel), det hade gett 6 miljarder som hade kunnat hjälpa folk som har det tufft.
Man pratar om att det ska lönas att jobba hårt men det är fan inte dom som jobbat hårdast som är dessa miljardärer och OM du nu tror att det är dom som jobbat hårdast så kan du va trygg i att dom kommer ha EXTREMA mängder pengar även om det skulle införas en miljardärsskatt.
Ekvationen är enkel, ju mer pengar de rikaste har, desto mindre pengar har alla andra. Hur kan man tycka att det är ”viktigt” för Sverige att dom här rikaste ska bli ännu rikare?
Din ekvation är fel. Den bygger dels på ett sk nollsummespel, där den enes vinst med nödvändighet är någon annans förlust, dels på att alla förmögenheter på något sätt har tillkommit orättfärdigt. Allt detta är socialistiska fördomar, väl passandes med t ex sossars ständiga avundsjuka.
Saken är den att för att ett samhälle skall fungera ekonomiskt och politiskt, behövs alla inkomst-/förmögenhetsgrupper, och det är så klart en omöjlighet att ekonomi skulle kunna fördelas ungefär lika för alla. Två viktiga förhållanden förklarar detta. Den ena är att de som sitter på stora ekonomiska resurser i sin tur ser till att andra människor får arbetstillfällen, får tillgång till resurser på olika sätt. Den andra är en fråga om motivation, i form av att ekonomiska förtjänster är en synnerligen viktig drivkraft för vissa individer och att att beröva/dämpa denna kraft skadar hela samhället.
Detta sagt, vet vi också att allt för stora ekonomiska skillnader skapar stora slitningar i ett samhälle, vilket hotar samhällets sammanhållning. Varje fungerande samhälle behöver således upprätthålla en balans mellan behovet av drivkrafter och egendomsrättvisa å ena sidan, och behovet av rimliga ekonomiska skillnader å den andra. Det svåra är att det finns ingen en gång för alla färdig formel för hur ett samhälle skall hantera denna balans, utan den måste hittas i varje samhälle i varje tid.
Att konfiskera människors egendom, med olika metoder, har aldrig varit en framgångsväg till ett fungerande och framgångsrikt samhälle.