Man har ganska lång tid på sig. Man hade behövt tillverka nya partiklar av solkraft Man skjuteriväg. Man kan inte använda jordens egen massa flr då krymper ju jorden. Man behöver skapa drivkraft av elektrisk energi på något vis eller bygga ett stort solvindssegel.
Vi behöver inte vänta i miljarder år för att Jorden ska bli för varm, det räcker kanske 1 miljard år.
Behövs inte ens en miljard år för att flytta hela jordens befolkning till valfri exoplanet i galaxen under enklare omständigheter än att försöka flytta hela jorden.
Det är ju inget nytt att solen kommer att växa och sluka jorden om typ några miljarder år. Har liksom inget med vårt klimat att göra.
Själva projektet som nämns i trådstarten är jag dock lite skeptisk till.
Tills dess så har människan redan förstört denna jord så det jobbet att lösa flytten kommer bli helt onödigt.
Bättre att ta hand alla andra problem istället.
Forskare har utforskat idén att flytta Jorden längre bort från den närmaste stjärnan solen. Bara för att civilisationer längre fram i tiden ska kunna överleva den åldrande stjärnan. Jorden kommer bli för varm att leva på när solen expanderat. En teoretisk lösning vore att gradvis förflytta tillräckligt med energi till Jorden för att flytta den till en längre omloppsbana, potentiellt runt 20% längre bort från solen. Koncept som är inkluderade är att använda enorma partikelstrålar eller varsamt kontrollerade gravitationella möten med asteroider eller planeter som Jupiter för att långsamt ändra Jordens omloppsbana.
Fysiken är inte omöjlig rent principiellt men mängden energi, precision och teknologi som behövs är långt från vad vi människor klarar av för närvarande.
Något att fundera över tycker jag.
LoL
Solen kommer aldrig slockna,
Vem tror ens på rymden,