Jag försöker verifiera uppgifterna i artikeln men hittar inte samma uppgift någon annanstans. Alla andra källor säger att det var ca 2-3000 marockaner kvar i Ceuta igår, totalt, så vet inte var de andra 4-5000 skulle komma ifrån.
Jag är själv liberal, men:
1) Förhoppningsvis vaknar Sanchez och ser att man inte kan lita på Mohammed VI. Slutar betala Marocko för att bevaka gränsen och sätter in spansk militär och Frontex permanent vid gränsen.
2) Nej, absolut inte, det ger bara en chans för högerpopulister som Meloni att plocka billiga poäng. Italien skulle vara ett jävla u-land utan EU.
Sen skulle ju Italien behöva hantera sina flyktingströmmar helt utan EUs hjälp. Meloni kan väl sluta vara så jävla skenhelig och stoppa de 60,000 som kommer till Lampedusa i år?
Eller kanske ge bort Lampedusa till Tunisien eftersom ön ligger närmre Tunisien än Italien. Som föreslagits här i tråden.
Får se om nationalisten Meloni är sugen på att ge upp Italiens territorium.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nixter
Om uppgifterna i artikeln från Kvartal mfl nyhetsorganisationer stämmer var Ceuta ett politiskt beslut av Pedro Sánchez regering – inte en olycka eller ett misslyckande. Inte Israel eller Trump.
7000 ensamkommande från Subsahara och några från Marocko förs nu av Spanien in i Schengen med den spanska regeringens goda minne och blir därmed ett direkt test av hela Schengensystemet. Om EU inte omedelbart sätter stopp för detta riskerar både Schengen och EU:s att rasa. Afrika består av 100 tals miljoner potentiella "ensamkommande". Asien och Indien likaså. Detta är en carte blanche för ungdomar att välla in i Europa.
Fråga 1: Är detta Europas uppvaknande inkl vissa nyliberala ?
Frågan 2: Är detta början på slutet för EU?
Länk till artikeln
https://kvartal.se/pellezackrisson/artiklar/spanien-for-in-tusentals-ensamkommande-i-schengen/cG9zdDoxNTc2MzE