2026-08-04, 23:57
  #313
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StormuftinMagda
Jag ser att drönaren manövrerar och styr mot folksamlingen på stranden.
En skelögd påverkansoperatör som har en agenda kanske ser något helt annat.
Nej tyvärr störtar drönaren innan den når sitt mål men som tur i oturen träffar den några ryssar när den går ner.
Citera
2026-08-04, 23:59
  #314
Avstängd
StormuftinMagdas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av olinsty
Om målet hade varigt stranden hade den ju dyckt som den brukar göra. Alltså långsamt vrider den ner nosen mot målet. Dessa styrs av gps. Och en kork skruv ner I marken är inte ett tillförlitlig sätt att träffa målet.
Den dök rakt mot folksamlingen i en svängmanöver för att tappa höjd.
Det vore osannolikt att den skulle ha träffat sitt mål om den blev sönderskjuten i luften.
Att skjuta ner en drönare med finkalibrigt vapen är också inte särskilt sannolikt.
Intervjuer med drönarpiloter som har verkat i Ukraina säger att risken är nästan lika med noll att bli nedskjuten av finkalibriga vapen på väg till målet.
Drönarna färdas alldeles för snabbt och på låg höjd.
Citat:
Ursprungligen postat av Turistparadiset
Nej tyvärr störtar drönaren innan den når sitt mål men som tur i oturen träffar den några ryssar när den går ner.
Den dyker hastigt mot målet efter pilotens manöver, att den skulle ha blivit nedskjuten av Ivan med en automatkarbin finner jag väldigt osannolikt.
Annars borde Ryssarna ställa denna Ivan med sin automatkarbin utanför raffinaderierna i Moskva som luftvärn.
__________________
Senast redigerad av StormuftinMagda 2026-08-05 kl. 00:03.
Citera
2026-08-05, 00:29
  #315
Medlem
Alldeles utmärkt om det skulle vara en UA-drönare! Varje dag, varje natt terroriserar Ryssland civila Ukrainare på exakt samma vis, fast i mångfalt större skala!! BRA om Ukraina äntligen växlar upp och svarar med samma taktik mot de Ryska svinen.
Citera
2026-08-05, 00:33
  #316
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Batagare

Man ska:
⦁ Behandla alla humant och med behållet människovärde.

Jag hör vad du säger men den punkten blir svår i krig när man bokstavligen kastar bomber på varandra.
Citera
2026-08-05, 00:35
  #317
Medlem
Det var väl en rysk general som var där och badade som var måltavla eller också ett tekniskt fel. Ukraina skulle knappast släppa deras dyrbara drönare med uppsåt på enkom civila och åstadkomma ingenting.
Citera
2026-08-05, 00:35
  #318
Avstängd
Unobosss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kalleboool
Jag hör vad du säger men den punkten blir svår i krig när man bokstavligen kastar bomber på varandra.
Bilbomber attacker på restauranger drönare mot resorter.
Det är inte samma sak som att förvarna så folk ligger i källaren.
Noll respekt mot civila dödsoffer.

Och dom likviderade själva hon som gjorde ett bombdåd i monaco utklädd som man.
Skurkstat
Citera
2026-08-05, 00:42
  #319
Medlem
JymdKjams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LazarusHeart
Du tycker onekligen att det är viktigare att tramsa och trolla i en sådan här allvarlig tråd istället för att bemöta mitt inlägg. Är ditt liv så meningslöst och avdomnat att du bestämmer dej för att spela pajas på ett diskussionsforum?

Om man väljer starta krig och åker på bögstryk så får man vara beredd på konsekvenser. Snart är det dags för 5-års-jubileum av den totalt misslyckade 3-dagars-operationen. Det går ju inte jättebra någonstans för den ryska björnen. Rekryterna vid fronten har en förväntad livslängd på på 20 till 30 minuter. Ca 1000 stupade/sårade per dygn. Den inhemska ekonomin är i spillror, räntorna på väg upp, liksom bankernas kreditförluster. Inflationen skjuter i höjden.

Men ändå så stödjer den ryska befolkningen anfallet mot Ukraina, ca 143 % för? Putin (som bajsar i väskor och är internationellt efterlyst för krigsbrott och brott mot mänskligheten) kommer köra sitt Ryssland i botten. Full retard. Som den Asperger han är. Maximalt längst bort i autismspektrat som han befinner sig!

Off topic: det finns väl gym i Ryssland också? De de fula feta bögarna kan väl träna lite så de inte ser alltför förskräckliga ut?
Citera
2026-08-05, 00:46
  #320
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Unoboss
Russia says seven killed and 40 injured by Ukrainian drone hitting busy beach
Det är ingen som verkar bry sig här.
Ondskan har vunnit. Och det handlar inte ens om agg bland folk. Dom e numb.

https://www.bbc.com/news/articles/cr7kmnyrdn7o

Efter att 3 dog och 21 skadades i moskva och bombdådet i Monaco nordstream listan kan bli längre..


Hur länge ska vi blunda åt att ukraina är en terror stat och en vassal åt USA.
Hur länge ska folk vara blinda till att faran kommer.
Efter OS 28: Pang.


Preppa medborgare.

Eller vad anser du när jag säger att det kommer startas ett världskrig efter OS 2028.
Trump kan då sitta kvar.
han tar kontroll över alla sund och energin. Kuba har panama kanalen. Abrehams avtalen gör suez eget. hormuz på g. Rysslands reserver brinner. Kina kommer vara tvungna att ta över taiwans chipp industri. Trump sätter världen som gisslan med energi och handel, det gör ha redan idag, säter USA i krig efter stora os call him out as the peace bringer and then we will see.


Eller vad tror ni annars Trumps aktioner betyder som tex att ta kuba som man ockuperar nu, se oljan brinna i ryssland och vara ganska obrydd, låta iran krisen fortsätta när man lätt kan avbryta det hela.

Och nej trump är inte ointelligent.


Vad tror ni? Öppet ord.
Till och med Ryssland säger jue att d va rester av en nerskjuten drönare som träffa stranden. Det gör dem förvisso alltid, men i detta fallet hade dem jue vunnit allt på att säga att dem inte skjöt ner den.

Hade ryssarna inte träffat den hade den troligtvis träffat ett legitimt militärt mål istället för random strand.
Citera
2026-08-05, 01:01
  #321
Avstängd
Unobosss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av xenion
Till och med Ryssland säger jue att d va rester av en nerskjuten drönare som träffa stranden. Det gör dem förvisso alltid, men i detta fallet hade dem jue vunnit allt på att säga att dem inte skjöt ner den.

Hade ryssarna inte träffat den hade den troligtvis träffat ett legitimt militärt mål istället för random strand.
Var läser du det?

Ukraina tycker en resort ägd av ett stort vapenbolag är legitimt.
Citera
2026-08-05, 01:19
  #322
Medlem
sykkelpumps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Galejan
Så om Ryssland fäller en thermobarisk bomb över Kiev och dödar tiotusentals så säger du likadant? Collateral damage, vill Ukraina undvika sånt så vet Zelensky var han ska skriva under på kapitulationspappren?

Av någon anledning får jag för mig att du inte är konsekvent i det här frågan…
Ukraina har, vad jag vet, hittills avhållit sig från att direkt angripa bostadshus och andra uttalat civila mål. Att något råkar landa där man inte siktat händer så klart någon gång till slut, efter tusentals avfyrningar

Det är knappast något man kan säga om ryssarna. Som i åratal avsiktligt bombat sjukhus, bostäder, skolor, civila bussar med arbetare och kulturhistoriska mål.
Det var dessutom er fantastiska ledare som startade denna "3-dagars spezialoperation mot nazizter".
Citera
2026-08-05, 02:29
  #323
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Unoboss
Var läser du det?

Ukraina tycker en resort ägd av ett stort vapenbolag är legitimt.

Tendentiöst tramsande.
Ryssarna skadskjuter drönaren innan den når sitt egentliga mil mål.
Crashar på stranden 300m. från det egentliga målet.
Varför ha en rekreationsanläggning precis bredvid ett mil mål...
Citera
2026-08-05, 06:25
  #324
Medlem
aztlans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ördög
Putlers pittpussares ryssfascistiska gnällkonsert är det substanslösaste som finns, och inte det minsta fascinerande. Men nog verkar även detta besynnerliga följe ha tappat stinget en smula. Vad ska man egentligen tycka, då inte den infantila beskyllningen russofobi ännu dykt upp i ett enda av mer än 300 inlägg?
Tycker det är en smula underhållande att läsa dessa rysshorors gnällande så fort en liten vidrig ryssapa stryker med. Denna primitiva art som kallas ryss verkar ha svårt att förstå varför dom inte får mörda och förstöra utan motstånd
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in