2026-07-30, 23:45
  #1729
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 45Lokar
Har bara följt tråden sporadiskt över denna tragiska olycka.

Jag har vissa funderingar på hur olyckan kunde hända.
Om det är så trångt att man måste ha en lots, varför bäste man på så pass snabbt som man gjorde? Över 10 knop?

Fullt normalt med lots och inget konstigt med farten. Normala förfaranden.

Citat:
Ursprungligen postat av 45Lokar
Enligt vissa var det regn och mörkt och enligt andra var det inte så.
Om det var regn o dålig sikt, lät man signalhornet ljuda på det stora fartyget?

Oklart exakt vilka väderförhållande som rådde just vid olycksögonblicket, eller hur bra sikten var just då. Möjligen kommer det att klargöras av haveriutredningen, men det lär dröja innan den offentliggörs.


Citat:
Ursprungligen postat av 45Lokar
Borde inte föraren av snipan, hört fartyget?
Lär ju låta en del när en sådan stor bjässe kommer o plöjer genom vattnet.

Hörs i princip ingenting alls när en sån där bjässe kommer stävande särskilt inte framför den och alldeles särskilt inte om det blåser åt "fel" håll. Nu har jag inte kollat upp vindriktning den aktuella kvällen. Men rådande vindar, som det heter, på platsen är sydvästliga. Lägg ovanpå det om det var kraftigt regn och ljudet från den egna motorn ombord på snipan så har de nog inte hört ett ljud från fartyget innan kraschen var ett faktum.
Citera
2026-07-30, 23:45
  #1730
Medlem
BrorGertruds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RItD
Fartyget är 90 meter långt. Motorerna sitter bak, därav hörs inte mycket framför båten. Lägg även till att ett kapell på en winga 25a oftast bara har ett litet plastfönster baktill. När det ösregnar går det knappt att se bakåt och smattret på kapellet gör att du knappt hör någonting utifrån.

Med de förutsättningarna låter det som en mycket dålig idé att vara ute och köra om det inte är god sikt och bra väder.
Citera
2026-07-30, 23:46
  #1731
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ShijieMeng69
Ja. Jag borde skrivit att om inte annat så begränsar Katten farleden västerut. Jag var lite väl snabb.

Men hur ska du ha det? Så då menar du återigen att KAtten begränsar farleden åt väster?
Och då menar du att det är helt ok och säkert för fartyget att gå så det slickar Kattens strandlinje?

Eller vad menar du egentligen?
Citera
2026-07-30, 23:47
  #1732
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kokekaffe
Det finns tydliga regler. Känner man inte till dessa så tar man reda på dom innan man styr ut i tveksamt väder, det är inte alltid någon annans ansvar att vara "barnvakt".
Tyvärr orealistikt
Sommar, varmt, båtar
Citera
2026-07-30, 23:48
  #1733
Medlem
Dumdrygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 45Lokar
Har bara följt tråden sporadiskt över denna tragiska olycka.

Jag har vissa funderingar på hur olyckan kunde hända.
Om det är så trångt att man måste ha en lots, varför bäste man på så pass snabbt som man gjorde? Över 10 knop?
Enligt vissa var det regn och mörkt och enligt andra var det inte så.
Om det var regn o dålig sikt, lät man signalhornet ljuda på det stora fartyget?

Borde inte föraren av snipan, hört fartyget?
Lär ju låta en del när en sådan stor bjässe kommer o plöjer genom vattnet.

21.30 har det börjat skymma men är inte helt mörkt förrän 22.30. Man hör ingenting i snipan från andra båtar/fartyg pga den egna motorn.
https://www.youtube.com/watch?v=ON6Q9ETwf_c
Filmsnutt med samma IW25 snipa.
Citera
2026-07-30, 23:48
  #1734
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av eliizar
Spekulation.

Kan den broderliga "dragkampen" vara en faktor till olyckan?

Båda sällskapen lastar in i sina båtar där brodern sätter ut först, som bröder imellan är att tävla mot varandra vanligt. Brodern korsar farleden och båda båtarna ser lastfartyget men bedömmer att man hinner före, adrenalinet tar över, olyckan är ett faktum. Alkohol kan bidragit.
Har tänkt på det
Var var broderns båt?
Citera
2026-07-30, 23:49
  #1735
Medlem
oligarkss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BrorGertrud
Nu är ju även dottern funnen. Antar att det var vid ungefär samma ställe som mamman hittades på.

Riktigt tragisk historia. Förstår inte hur man vågar tuffa ut på havet med hela familjen i när det börjar bli mörkt och dåligt väder. Bättre att då ta skydd vid någon ö och ligga där över natten. En annan är nojig när jag kör på ljusa dagen och det börjar blåsa upp för mycket.

Har åkt båt vid olycksplatsen tidigare och det är riktigt rejäla fartyg som passerar där ute på väg till Wallhamn.


Ja verkligen tragiskt.

- Det pågår en förundersökning just nu.
Vi får fortsätta för att få en klarare bild av vad som
har hänt, säger Christian Brattgård på polisregion Väst.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/kvinna-hittad-dod-efter-batolyckan-utanfor-marstrand
Citera
2026-07-30, 23:51
  #1736
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cutthethroat
Nödvändigt och nödvändigt, facit på det är 2 döda och 2 svårt skadade.

Ja. Det är inte nödvändigt att stanna om man istället kan gira. Eller ännu bättre att mindre och mer manövrerbara fartyg ser till att hålla sig undan. Då är det inte heller nödvändigt för handelsfartyget att stanna. När det är uppenbart att fritidsbåtarna inte håller sig undan ska det större fartyget givetvis göra vad det kan för att undvika kollision.

Din ståndpunkt omöjligör godstrafik till hamnarna i Marstrandsområdet sommartid vilket i förlängningen leder till tusentals arbetslösa och miljarder i kostnader för samhället. Ska vi förbjuda handelsfartygen eller fritidsbåtarna i så fall tycker du?
Citera
2026-07-30, 23:52
  #1737
Medlem
Cameleonts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Claramell
Ligger några nere i båten och ska nattas så har de oftast inte flytväst på sig, den ligger förmodligen bredvid i kojen bara...
ingen räknar ju med att man ska krocka med ett fartyg och således inte hinna få på sig flytvästen.
Har svårt att tro att man nattar ngn nere i en koj på en hemfärd i snipa på 7 meter i en farled kl 21:00 h oavsett ålder.
Flytväst är obligatoriskt punkt.
Citera
2026-07-30, 23:53
  #1738
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LKKINGEN
Om nu en liten motorbåt kört in i en farled och hamnat ivägen för ett lastfartyg som framförs i farleden så är fartyget helt utan skuld vare sig dom sett den lilla båten eller ej. Ett fartyg kan inte tvärnita och har inte heller någonstans att ta vägen eftersom det bara kan färdas säkert i farleden.
Kanske inte den exakta formuleringen i sjölagen men det är så det är.

Känns som lite överdriven reaktion fr myndigheterna då eventuella spår på lastfartyget fr en kollision inte skulle ändra något i sak.
Men sen är det inte riktigt eliten av våra tänkare som jobbar inom kustbevakningen många gånger.

Känns som lite som detta faller under "folk är idioter" och gör det dom gör för att det ska se bra ut i tidningarna, något annat har jag svårt att se som förklaring till det som sker.

Ett annat litet tips till er som bor vid havet, det som man hittar övergivet till havs tillfaller upphittaren. Alltså inte det som flutit i land utan på vattnet.
Sjölagen gäller till sjöss och till er som gillar supa och slåss på färjor, sjölagen gör även gällande att fr besättningen sida finns inget som heter övervåld, dom kan göra vad dom anser behöver göras för att återställa säkerheten. Tex kan dom bryta av dig armar och ben för att neutralisera dig och det skulle inte ha några som helst rättsliga konsekvenser.
Nu vill väl inte fest färjorna ha väktare som går loss på gästerna men ibland kan man tycka att ett varnande exempel borde kunna få utföras.

Spår på fraktfartyget kan ju säga saker om hur det gått till och ifall den som körde motorbåten gjorde sig skyldig till oaktsamhet eller inte.
Citera
2026-07-30, 23:53
  #1739
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ZilverZodde
Absolut inte. Katten på ena sidan å ett 12 meters grund 800m bort, sen de tuffare grunden ytterligare 1km bort. Hur mycket space som helst. Kan 2 mycket stora fartyg mötas här, vilket de INTE kan vid Tjörnbron, Galterön, Svanesund, Älgö gavel eller vid Meholm så är det en no-brainer

Bara för att andra områden är trängre betyder inte det att det inte är trångt vid katten. Det är dessutom inte 800m från katten till den gröna lateralbojen. Var har du mätt det?

Trångt, trängre, trängst.
Citera
2026-07-30, 23:53
  #1740
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av popll
Har tänkt på det
Var var broderns båt?

Men snälla, detta var en äldre snipa, inte en RIBB med dubbla utombordare.

Var brodern befann sig har avhandlats i tråden ett antal gånger.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in