Citat:
Ursprungligen postat av
Cheddarjoe
Hur länge ska det vara en lågkonjunktur? Läser hela tiden om hur svårt det är för människor (högskoleutbildade) att hitta jobb, det måste vända snart???
Det har varit brist på jobb i Sverige sedan produktion flyttade utomlands för 30+ år sedan.
Fast det var har varit brist på arbetskraft med specialistkunskaper även efter det, företagare rapporterade att de inte ens fick någon sökande med rätt kunskaper. Så om högutbildade inte får jobb har de valt fel utbildning

Eller så kräver arbetsgivaren även erfarenhet.
((Det var svårt för en del akademiker att få jobb även på "stenåldern" = 70-talet. Därför skippade jag att utbilda mig högre direkt efter gymnasiet och jobbade mig upp istället. Studerade även parallellt med jobb.))
Eller så har de sökande för dålig atttityd.
((T ex en kompis gick ut som kursetta inom ett yrke där många fick jobb, men han förväntade sig att han skulle få ett högt chefsjobb direkt så han fick inget alls :lol.
MEN p g a att stora årskullar gått i pension har det blivit mycket enklare att få jobb även för outbildade invandrare. Här i bushen verkade de t o m ha svårt att få tag i bra arbetskraft till enkla jobb för en del var riktiga stolpskott, men nu har de fått fram bra de jag sett.