Citat:
Ursprungligen postat av
sassy123
Och jag definierar då AGI som att AIn kan jobba helt självständigt, på samma nivå som en människa, utan att behöva kontinuerlig input, inom flera områden.
Men en människa har ju interaktion med omvärlden. Varför skulle en AGI inte få ha det. Utan interaktion blir det inte mycket aktivitet hos människor heller.
Citat:
Ursprungligen postat av
sassy123
Tex självständigt driva ett litet företag långsiktigt, utföra ett eget mer avancerat kodningsprojekt och ta sig i mål utan att det blir kaos på vägen, skriva en hel bok med samma kvalitet som en mänsklig författare, eller dylikt.
Ja, med kombinationen av LLM och agent är det något man kan uppnå idag.
Sedan det där med kvalitet. Måste AGI innebära att den ligger på top 5% av människor i alla områden?
Jag tänker mig mer att AGI räcker med att man når en genomsnittlig människa. Dvs samma kvalitet som när Svenne-svetsare skall värka fram en bok.
Den nivån lär vi ha idag.